Wiadomości

Triathlon Kiekrz. Tutaj zaczęła się historia. Powrót po 35 latach

– W 1984 roku byłem studentem i pamiętam jak kolega opowiadał mi o dziwnych gościach biegających po lesie, którym miejscowi wskazywali drogę – mówi TriathlonLife.pl Piotr Nowak, współorganizator reaktywacji triathlonu w Kiekrzu. – Następnego dnia zacząłem szukać informacji w mediach, o tym co się u nas działo. I tak dowiedziałem się, że to był triathlon. Rozmawiałem także z moim nauczycielem w-f, który też o tym słyszał. Pomyślałem, że chciałbym spróbować. Niestety, lata minęły, a ja nic nie zrobiłem. Dopiero po 30 latach stanąłem na starcie w Sierakowie.

Piotr Nowak na nowo zakochał się w triathlonie. W 1984 zachwycili go zawodnicy, którzy startowali w pierwszych w Polsce zawodach. Od 2014 roku sam został jednym z nich. Przyznał, że kiedy startował w tym roku w Bydgoszczy i zorientował się, że 14 lipca 2019 roku wypada w niedzielę, postanowił reaktywować imprezę z 1984 roku.

– Zacząłem o tym rozmawiać z różnymi osobami – dodaje. – Jedną z nich był Jurek Górski, który jak usłyszał o moim pomyśle od razu powiedział, że chce się przyłączyć. Został ambasadorem Triathlon Kiekrz. Zaangażował się całym sobą.

Jerzy Górski ambasadorem

– To jest świetna inicjatywa – mówi TriathlonLife.pl Jerzy Górski – Tutaj się wszystko zaczęło. Dla mnie ma to podwójne znaczenie. Piękne wspomnienia wracają. W tych zawodach startowali zawodnicy, z którymi później ja, już jako zdrowy chłopak rywalizowałem. W 2019 roku obok mojego startu w San Diego jest to obowiązkowy punkt w kalendarzu.

 

14 lipca 1984 roku – po raz pierwszy do programu Spartakiady wciągnięty został triathlon. Na miejsce zawodów wyznaczono podpoznański Kiekrz! Na starcie stanęło 137 zawodników, w tym 3 kobiety. Dystans, jaki mieli do pokonania to 1500 m pływania – 50 km jazdy na rowerze – 20 km biegu. 35 lat temu zdecydowanym faworytem był Jan Olesińsk,i a kto wygra w 2019 roku? Zapisy startują 21 grudnia 2018 roku.

Przyjedzie Piotr Sauerland

Do Kiekrza oprócz wspomnianego Jurka Górskiego oraz zwycięzcy zawodów w 1984 roku, Jana Olesińskiego przyjadą kolejne historyczne postacie polskiego triathlonu.
– Zaproszenie przyjął i zapowiedział przyjazd Piotr Sauerland – twierdzi Piotr Nowak. – W 1984 roku zajął drugie miejsce. Z triathlonem związany jest do dzisiaj. W Niemczech prowadzi Sauerland Team. Pracuje z wieloma wybitnymi sportowcami. Sam wychował wielu wspaniałym zawodników m.in. Alexa Tauberta (3m. w Ironman Hawaii) czy Borysa Steina (odkrycie roku 2013 w Niemczech).

Przed 35 laty w triathlonie debiutował Stanisław Zajfert. Kiedy usłyszał o reaktywacji imprezy w Kierzku postanowił wystartować 14 lipca 2019 roku raz jeszcze.
– Powiedział, że w ten sposób chce zakończyć przygodę z triathlonem. Obiecywał, że jeszcze raz przygotuje się do zawodów – dodaje Piotr Nowak.

Tak więc zapowiada się, że 14 lipca 2019 roku w Kiekrzu historia zatoczy koło. Wśród dzisiejszych miłośników triathlonu będzie okazja do spotkania z wieloma zawodnikami, którzy przecierali triathlonowe trasy w Polsce.

Triathlon Kiekrz 2019
„Historyczny Dystans”
1500 m – pływanie
50 km – jazdy na rowerze
20 km – bieg
„Pierwsze Kroki w Triathlonie”
400 m – pływanie
10 km – jazdy na rowerze
3 km – bieg
„Duathlon Kids”
Dystans dobrany do kategorii wiekowej

 

Marcin Dybuk

 

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close