Wiadomości

Triathlon Kiekrz. Tutaj zaczęła się historia. Powrót po 35 latach

– W 1984 roku byłem studentem i pamiętam jak kolega opowiadał mi o dziwnych gościach biegających po lesie, którym miejscowi wskazywali drogę – mówi TriathlonLife.pl Piotr Nowak, współorganizator reaktywacji triathlonu w Kiekrzu. – Następnego dnia zacząłem szukać informacji w mediach, o tym co się u nas działo. I tak dowiedziałem się, że to był triathlon. Rozmawiałem także z moim nauczycielem w-f, który też o tym słyszał. Pomyślałem, że chciałbym spróbować. Niestety, lata minęły, a ja nic nie zrobiłem. Dopiero po 30 latach stanąłem na starcie w Sierakowie.

Piotr Nowak na nowo zakochał się w triathlonie. W 1984 zachwycili go zawodnicy, którzy startowali w pierwszych w Polsce zawodach. Od 2014 roku sam został jednym z nich. Przyznał, że kiedy startował w tym roku w Bydgoszczy i zorientował się, że 14 lipca 2019 roku wypada w niedzielę, postanowił reaktywować imprezę z 1984 roku.

– Zacząłem o tym rozmawiać z różnymi osobami – dodaje. – Jedną z nich był Jurek Górski, który jak usłyszał o moim pomyśle od razu powiedział, że chce się przyłączyć. Został ambasadorem Triathlon Kiekrz. Zaangażował się całym sobą.

Jerzy Górski ambasadorem

– To jest świetna inicjatywa – mówi TriathlonLife.pl Jerzy Górski – Tutaj się wszystko zaczęło. Dla mnie ma to podwójne znaczenie. Piękne wspomnienia wracają. W tych zawodach startowali zawodnicy, z którymi później ja, już jako zdrowy chłopak rywalizowałem. W 2019 roku obok mojego startu w San Diego jest to obowiązkowy punkt w kalendarzu.

 

14 lipca 1984 roku – po raz pierwszy do programu Spartakiady wciągnięty został triathlon. Na miejsce zawodów wyznaczono podpoznański Kiekrz! Na starcie stanęło 137 zawodników, w tym 3 kobiety. Dystans, jaki mieli do pokonania to 1500 m pływania – 50 km jazdy na rowerze – 20 km biegu. 35 lat temu zdecydowanym faworytem był Jan Olesińsk,i a kto wygra w 2019 roku? Zapisy startują 21 grudnia 2018 roku.

Przyjedzie Piotr Sauerland

Do Kiekrza oprócz wspomnianego Jurka Górskiego oraz zwycięzcy zawodów w 1984 roku, Jana Olesińskiego przyjadą kolejne historyczne postacie polskiego triathlonu.
– Zaproszenie przyjął i zapowiedział przyjazd Piotr Sauerland – twierdzi Piotr Nowak. – W 1984 roku zajął drugie miejsce. Z triathlonem związany jest do dzisiaj. W Niemczech prowadzi Sauerland Team. Pracuje z wieloma wybitnymi sportowcami. Sam wychował wielu wspaniałym zawodników m.in. Alexa Tauberta (3m. w Ironman Hawaii) czy Borysa Steina (odkrycie roku 2013 w Niemczech).

Przed 35 laty w triathlonie debiutował Stanisław Zajfert. Kiedy usłyszał o reaktywacji imprezy w Kierzku postanowił wystartować 14 lipca 2019 roku raz jeszcze.
– Powiedział, że w ten sposób chce zakończyć przygodę z triathlonem. Obiecywał, że jeszcze raz przygotuje się do zawodów – dodaje Piotr Nowak.

Tak więc zapowiada się, że 14 lipca 2019 roku w Kiekrzu historia zatoczy koło. Wśród dzisiejszych miłośników triathlonu będzie okazja do spotkania z wieloma zawodnikami, którzy przecierali triathlonowe trasy w Polsce.

Triathlon Kiekrz 2019
„Historyczny Dystans”
1500 m – pływanie
50 km – jazdy na rowerze
20 km – bieg
„Pierwsze Kroki w Triathlonie”
400 m – pływanie
10 km – jazdy na rowerze
3 km – bieg
„Duathlon Kids”
Dystans dobrany do kategorii wiekowej

 

Marcin Dybuk

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X