Triathlon Kiekrz. 35 lat później wygrywali

To było historyczne wydarzenie. Triathlon Kiekrz czyli 35 lat później. 14 lipca 2019 roku w miejscowości, gdzie zaczyna się historia polskiego triathlonu odbyły się zawody między innymi na historycznym dystansie. Prawie tak samo jak przed laty.

Agnieszka Jerzyk: Bałam się strasznie debiutu w Ironman

Zaczęło się 35 lat temu
Wszystko zaczęło się 14 lipca 1984 roku. Wtedy odbyły się pierwsze zawody triathlonowe w Kiekrzu. Zawodnicy mieli do pokonania 1500 metrów pływania, 50 kilometrów jazdy na rowerze i 20 kilometrów biegu. Zgodnie z przewidywaniami zwyciężył Jan Olesiński. Pokonał trasę w czasie 3:19:15. Jednak na trasie nie obyło się bez problemów dla zawodników.
– Podczas części rowerowej zrobił się upał. Czołówka zawodników jechała w grupie – dzieli się wspomnieniami uczestnik pierwszego triathlonu Karol Majewski w rozmowie z triathlonkiekrz.pl. – Pilotem był motocyklista. Część trasy prowadziła przez budowaną drogę, pokrytą świeżo wylanym asfaltem. Zawodnicy utknęli wąskimi kołami w rozgrzanym asfalcie. Musieli biec poboczem z rowerami na plecach – dodaje.

Tradycja trwa
W tych roku zawodnicy, tak jak przed laty rywalizowali na historycznym dystansie (1,5-50-20) oraz wydłużonym supersprincie (0,4-10-3). Zwycięzcą pierwszego został Tomasz Marcinek (na zdjęciu). Przybiegł na metę w czasie 2:49:04. Wyprzedził Sylwestra Swata o 12:48, a Beniamina Kucińskiego o 15:02. Najszybszą kobietą okazała się Natalia Buhin. Ukończyła wyścig z czasem 3:23:55. Podium uzupełniły Małgorzata Nowak (3:31:35) oraz Karolina Jahnz (3:31:47).

Pierwsze kroki dla Smędy i Świątek
Na supersprincie nazywanym Pierwszymi Krokami, najlepszy okazał się Bartosz Smęda z czasem 41:23. Drugie miejsce ze stratą 5:47 zajął Paweł Kotas, a podium uzupełnił z różnicą 6 minut  Michał Chmielewski. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Julia Świątek z czasem 53:37. Druga na mecie zameldowała się Ewa Susmarska z wynikiem 55:26. Agata Madej skończyła zmagania na trzecim miejscu. Ukończyła zawody z czasem 55:38.

Na Historycznym Dystansie rywalizowały też sztafety. Najszybsi byli: Joanna Tywczynski, Saskia Kas oraz Anna Lechowicz z wynikiem 3:08:37. Wyprzedzili Patryka Bienieka, Lecha Cempure o 1:46, a Arkadiusza Marchwickiego, Julię Konowałów i Marcina Bartoszewskiego o 1:52.