IRONMAN. Statystki 10 PRO i spięcie mistrzów

Jan Frodeno nie pozostawił złudzeń rywalom i po raz trzeci wygrał na Hawajach. Pobił także rekord trasy należący do Patricka Lange, który zawodów nie ukończył. A jak wyglądała pierwsza dziesiątka w liczbach?

Jan Frodeno najszybciej popłynął i pobiegł z zawodników, którzy uplasowali się w pierwszej dziesiątce IRONMAN World Championship. Najszybszym kolarzem okazał się Cameron Wurf. Ale temu nie ma co się dziwić. Jest on rekordzistą trasy rowerowej na Hawajach. W 2018 roku 180 kilometrów pokonał w czasie 04:09:06. W tym roku zajęło mu to ponad pięć minut więcej. Ciekawe, że gdyby w tym roku pojechał na rowerze tak szybko jak przed rokiem, to zająłby trzecie miejsce. Oczywiście, to tylko gdybanie. Bo zarówno warunki w ubiegłym roku były inne, mniejsza wilgotność i dyspozycja dnia triathlonisty mogła być inna.

Wielkim przegranym tego dnia zdaje się być jeden zawodnik. Alistair Brownlee, który jeszcze po rowerze zajmował piąte miejsce. Niestety, debiutant na Hawajach nie wytrzymał trudów biegu. Jego czas maratonu 3:13:01 nie pozwalał myśleć o uplasowaniu się w pierwszej dziesiątce. Ba, nawet w pierwszej 20. Ostatecznie mistrz olimpijski zajął 21 miejsce. Czego zabrakło Brytyjczykowi? Zapewne doświadczenia. Na konferencji prasowej przed zawodami przyznał, że zaskoczył go profil trasy

– W telewizji wyglądała na płaską. Jednak na miejscu przekonałem się, że taka nie jest – powiedział.

Także warunki do najłatwiejszych w tym roku nie należały. A przecież i tak są trudne. Jeszcze dwie godziny przed startem padał deszcz, zwiększając i tak dużą wilgotność na wyspie. Brytyjczyk wiedział, że nie był faworytem, a na Hawaje przyjechał po doświadczenia.

Spięcie Frodeno i Brownlee

Ciekawostką jest fakt, że już na mecie doszło do spięcia pomiędzy nim, a zwycięzcą Janem Frodeno. Alistair miał mieć pretensje do Jana, że ten nie poczekał na niego, kiedy Brytyjczyk musiał zmienić koło w rowerze.

Frodeno o Brownlee: On zawsze był “menelem”