Rozmowa

Tri w kolorze blond: Triathlon nie jest zarezerwowany tylko dla Panów

Aleksandra Krawczyk jest ambasadorką akcji #GITdziewczyna. Przekonuje, że jeśli chodzi o sezon, to stawia na spontaniczność. 

Jak przebiegają przygotowania do sezonu 2023?
Przygotowania do sezonu jak przebiegały bardzo spokojnie. Po zeszłorocznych startach potrzebowałam dłuższej przerwy, aby zregenerować ciało i umysł.

Jakie masz cele triathlonowe na 2023 rok?
Bardzo dobre pytanie. W tym roku pozostawiam sobie przestrzeń na spontaniczność. Ilość czasu, jaki uda mi się wygenerować na przygotowania do zawodów, zweryfikuje moje cele na ten rok.  

Jesteś jedną z ambasadorek akcji GITdziewczyna, która ma na celu zachęcenie kobiet do spróbowania sił w triathlonie. Jakbyś zachęciła inne kobiety do tego sportu?
Nie muszę chyba za bardzo przekonywać, że naprawdę warto jest spróbować sił w triathlonie. Wbrew pozorom ta dyscyplina sportu wcale nie jest taka trudna. Dzięki połączeniu pływania, jazdy na rowerze i biegania samo trenowanie jest bardzo urozmaicone. Dla tych kobiet, które potrzebują dodatkowej motywacji, sugeruję znaleźć kompankę do triathlonowego debiutu. We dwie jest zawsze raźniej.

Jakie korzyści niesie ze sobą uprawianie sportu dla kobiet?
Sportowy tryb życia ma wiele korzyści zdrowotnych nie tylko dla ciała, ale i ducha. Triathlon dla każdej kobiety może być zupełnie czymś innym. Dzięki uprawieniu tej dyscypliny możemy nie tylko zadbać o dobrą kondycję, wzmocnić ciało, czy też zgubić zbędne kilogramy, ale także znaleźć odskocznię od codziennych obowiązków. Triathlon może być nie tylko aktywną rozrywką, ale i sposobem na wyciszenie bądź w sportowy sposób wyładowanie stłumionych emocji.

Z jakimi stereotypami dotyczącymi kobiet w sporcie mierzyła się Pani w dotychczasowej karierze sportowej?
W mojej dotychczasowej triathlonowej przygodzie nie zmierzyłam się z żadnymi stereotypami. Kobiety w triathlonie są traktowane na równi z mężczyznami. Nie ma dla nas taryfy ulgowej ze względu na płeć. Każdy ma ten sam dystans do pokonania, startuje w tych samych warunkach i na tych samych zasadach. Triathlon nie jest sportem zarezerwowanym tylko dla Panów. Wbrew stereotypom my kobiety tak samo jak panowie lubimy się spocić i równie zaciekle powalczyć o najlepsze wyniki.

Jak kobiety powinny traktować pierwsze starty w triathlonie, aby później nie zrazić się do tego sportu?
Sugeruję, aby podeszły do debiutu w triathlonie i nowego sportowego wyzwania z dużą nutą optymizmu i elastyczności. Nie warto nastawiać się na konkretny wynik, ale na samo doświadczenie uczestnictwa w zawodach. Warto czerpać radość nie tylko z samego startu, ale i z przygotowań do triathlonu.  

Czego Ci życzyć przed zbliżającym się sezonem?
Aby doba się wydłużyła (śmiech).

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X