Wiadomości

Triathlonowy długi weekend. Międzynarodowe starty Polaków

Z grona kilkunastu zawodników, którzy w długi weekend majowy będę rywalizować do walki jako jeden z pierwszy ruszy Sebastian Najmowicz, którego znajdziemy na liście startowej zawodników PRO w Texasie. Jego numer to 35. Wśród ambitnych i mocnych agegruperów jest także Joanna Krawiec (146 numer startowy). Warto podkreślić, że zawody są mocno obsadzone, a na liście startowej można znaleźć Szwajcarkę Danielę Ryf, najlepszą obecnie triathlonistkę czy jednego z najmocniejszych triathlonistów Matta Hansona. Amerykanin wśród rezultatów ma na koncie starty na pełnym dystansie z wynikiem 7 z przodu. Jest też kilku innych mocnych zawodników z USA, ale nie ma czemu się dziwić, bo to są w końcu Mistrzostwa Ameryki. Rywalizacja rozpoczyna się w sobotę 27 sierpnia o godzinie 6:25, a 13:25 polskiego czasu.

 

Najmowicz z trenerem najlepszych

Sebastian Najmowicz przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych był bojowo nastawiony. W tym roku współpracuje z nowym trenerem Frankiem Agerbo Jakobsenem, który pracował między innymi z trzykrotnym Mistrzem Świata Aleksandrem Craigiem, a pozostali jego zawodnicy to czołówka niemal we wszystkich imprezach serii Ironman na całym świecie. Sebastian z wieloma z nich miał okazję spędzić dwa tygodnie na Majorce, gdzie był na obozie.

– To była niezwykle cenna lekcja, bardzo wiele się tam nauczyłem, a to tak naprawdę dopiero początek – relacjonował krótko przebieg z obozu Najmowicz. – Wierzę w to, że ten sezon będzie dla mnie przełomowy. Obiecuję, że dam z siebie sto procent, a zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystam jak najlepiej.

Pierwszy sprawdzian już w Texasie. Trzymamy kciuki.

 

Multi mistrzostwa świata

Ciekawie dla polskich kibiców zapowiada się także rywalizacja w Hiszpanii. Zarówno podczas Mistrzostw Świata w multisportach, jak i w Ironman 70.3. W pierwszych z nich wystartują między innymi Alicja Ulatowska (2 maja w aquathlonie U23) Kamil Damentka (2 maja aquathlon U23) i Klaudia Skibiak (2 maja aquathlon – junior). Niestety, zabraknie Krzysztofa Hadasa, którego w minioną sobotę podczas treningu potrącił w Hiszpanii samochód.  Na listach startowych dystansu długiego, triathlon widnieją dwa polskie nazwiska: Ewa Bugdoł i Ewa Komender.  Rywalizacja 4 maja. W Pontevedrze nie zabraknie także amatorów. Jednym z nich jest Jakub Kubiński, m.in. organizator Enea Bydgoszcz Triathlon, największej imprezy triathlonowej w Polsce.

– W sobotę (27 kwietnia – dop. red.) startuję w Mistrzostwach Świata w Duathlonie na dystansie standard (10km biegu/40km roweru/5km biegu) – mówi Kubiński. – Organizatorzy chwalą się blisko czterema tysiącami uczestników z całego świata, więc rywalizacja powinna być godna rangi imprezy. Pewnym utrudnieniem na górskich, momentami technicznych trasach może być pogoda. Obecnie (w czwartek) jest "nieco" chłodniej niż w Polsce: 8-12 stopni, ulewne deszcze/grad, zacinający wiatr.

 

Rywalizować będą z Brownlee

Także w Hiszpanii, 27 kwietnia 2019 odbędzie się Ironman 70.3 Marbella. A tam troje PRO z Polski: Tomasz Szala (nr 45), Robert Czysz (nr 70) i Małgorzata Otworowska (nr 69). Na liście startowej 50 zawodników i 20 zawodniczek PRO, w tym takie gwiazdy jak Alistair Brownlee, Ivan Rana czy Andreas Dreitz. Trasa kolarska należy do jednych z najtrudniejszych w Europie o przewyższeniu 1400 m.

– To pierwszy w tym roku start na połówce – twierdzi Robert. – Powiem krótko, na wczasy tutaj nie przyjechałem.

Start rywalizacji o godzinie 7:40.

Natomiast tego samgo dnia Alicja Ulatowska i Sylwester Kuster będą rywalizować podczas Pucharu Europy w portugalskim Quarteira. W Hiszpanii w Challenge Gran Canaria wśród zawodników PRO na listach z numerem 6 Ewa Komander, a z 21 Miłosz Sowiński.

 

Mocne zakończenie weekendu

Na koniec długiego weekendu mocno obsadzone zawody w Pucharze Świata w Madrycie. 5 maja 2019 roku w stolicy Hiszpanii Polskę będzie reprezentować troje zawodników zgłoszonych przez Polski Związek Triathlonu: Maria Cześnik, Marta Łagownik i Michał Oliwa. Z listy wypadła z powodu kontuzji Roksana Słupek. Zarówno Marta jak i Michał do zawodów przygotowują się w Hiszpanii. W ramach tych przygotowań Łagownik wystartowała w duathlonowych mistrzostwach Hiszpanii, w Sori gdzie zajęła trzecie miejsce. Na liście startowej było ponad 100 zawodniczek.

– To były mocno obsadzone zawody i solidny start. Cieszę się z osiągniętego wyniku na początku sezonu, który dla mnie się rozkręca – powiedziała Marta Łagownik.

W Madrycie wystartuje także Alicja Ulatowska, dla której to będzie trzeci start w ciągu tygodnia.

Wszystkim naszym zawodnikom życzymy jak najlepszych startów i satysfakcji z wykonanej roboty.

 

Dawid Majakowski
foto materiały prywatne Jakub Kubiński

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X