TOPWiadomości

TOP5 najszybszych Polaków na Hawajach

Prezentujemy notowanie najszybszych polskich triathlonistów, którzy rywalizowali na Hawajach. Po edycji 2022 nastąpiły zmiany w czołówce.

Edycja 2022 mistrzostw świata Ironman Kona była dla polskiego triathlonu historyczna pod kilkoma względami. Po pierwsze, mieliśmy najliczniejszą grupę polskich zawodników w dotychczasowej historii startów i doczekaliśmy się pierwszego Polaka w PRO od ośmiu lat, kiedy to rywalizował jeszcze Marek Jaskółka.

Zmiana warty

Byliśmy też świadkami pobicia dotychczas najlepszego czasu osiągniętego przez reprezentanta Polski. Od 2018 roku miano najszybszego Polaka na Hawajach należało do Mariusza Olejniczaka.

Zawody wspominam bardzo dobrze. To był mój najlepszy start, na który poświeciłem 12 miesięcy ciężkiej pracy i samodyscypliny. Wtedy trenowałem pod okiem Rafała Medaka z TriSutto. Do dziś pamiętam ten ból w nogach na ostatnich dziesięciu kilometrach po wybiegnięciu z Energy Lab. Jednak ból z czasem przemija, ale wspomnienia i satysfakcja na zawsze pozostaną w pamięci – mówił Mariusz Olejniczak, w rozmowie z TriathlonLife.pl, wspominając start na Hawajach w 2018 roku.

Po czterech latach Robert Wilkowiecki startując w PRO oraz pokonując hawajską trasę w 8:45:18, przejął od niego miano najszybszego Polaka na Hawajach, choć trzeba przyznać, że różnica nie jest zbyt duża. Niespełna dwie minuty. Oczywiście uwzględnić trzeba, że Wilku borykał się na trasie z problemami zdrowotnymi.

Dziękuję za trzymanie kciuków, kibicowanie i słowa wsparcia. Początek wyścigu zapowiadał się dobrze. Natomiast dalszy jego przebieg nie poszedł po naszej myśli. Parę rzeczy się nie poskładało, ale taki jest sport. Nie załamujemy się jednak, bo wiemy, co zrobić, żeby następnym razem było znacznie lepiej. Pierwsze mistrzostwa świata zaliczone – podsumował po wyścigu sam Robert Wilkowiecki.

TOP5 Polaków na Hawajach

  1. Robert Wilkowiecki – 8:45:18 / 2022
  2. Mariusz Olejniczak – 8:46:50 / 2018
  3. Marek Jaskółka – 8:48:27 / 2014
  4. Christopher Pietruczuk – 8:54:03 / 2022
  5. Grzegorz Zgliczyński – 8:59:43 / 1991

Poniżej w tekście znajdziecie zestawienie zawodników, którzy złamali dziewięć godzin. Dokonano tego już prawie sto razy.

Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Grzegorz Zgliczyński to jednak kozak, prawie 30 lat, 30 lat rozwijania triathlonu w PL, obozy, starty, zgrupowania, samozwańczy trenerzy i to wszystko po to aby poprawić czas Grzegorza o niecałe 15 minut. Dobrze jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X