Wiadomości

Triathlonista przepłynie Kanał La Manche dla Fundacji Ronalda McDonalda

Piotr Biankowski spróbuje przepłynąć Kanał La Manche. Wyzwaniu towarzyszy szczytny cel.  

Jest sportowcem ekstremalnym, pływakiem zimowym i Ambasadorem Fundacji Ronalda McDonalda. Podejmie się tego wyzwania, uruchamiając zbiórkę na rzecz  Fundacji i Domów poza domem dla rodziców, którzy mieszkają w nich bezpłatnie w czasie długiej choroby dziecka i pobytu w szpitalu.

Ekstremalne wyzwanie

Pokonanie La Manche wpław wymaga średnio od kilku do kilkunastu godzin. Pływacy spalają wówczas około 1000 kalorii na godzinę. Towarzyszy im łódź ze wsparciem oraz obserwatorem, który przestrzega nielicznych, ale surowych reguł. Nie mogą dotykać łodzi, więc ich ekipy rzucają im jedzenie i napoje w butelkach. Bardzo trudno je złapać, zwłaszcza kiedy nie czuje się już rąk. Temperatura wody waha się w granicach między 5 a 15 stopni Celsjusza. Aby próba została oficjalnie uznana, pływacy mogą być ubrani jedynie w kąpielówki, okularki i pływacki czepek. Nie mogą korzystać z pianki, więc przed zimnem chroni ich lanolina – mieszanina tłuszczu z wełny owczej i wazeliny.

Termin wyzwania

Biankowski otrzymał pozwolenie na przepłynięcie kanału w dniach od 29 czerwca do 9 lipca. Konkretna data uzależniona będzie od pogody. Do wyczynu przygotowuje się pod okiem Karola Zalewskiego, trenera personalnego, oraz Piotra Nettera, jednego z najlepszych szkoleniowców w triathlonie, byłego trenera kadry narodowej w tej dyscyplinie. To właśnie Netter, obserwując kolejne dystanse przepływane na basenie w świetnym czasie przez Biankowskiego, jednoznacznie stwierdził:

„Piotr tanio skóry nie sprzeda! Płynął lodową milę w 1 stopniu i przepłynął. Ma pokorę i serce”.

Przetarcie przed La Manche

Dobrą przymiarką do pokonania wpław La Manche są treningi openwater. W lipcu ubiegłego roku Biankowski wspólnie z Wiktorią Lewandowską przepłynął Zatokę Gdańską z Gdyni na Hel, a w sierpniu z Gdańska na Hel. Ta druga próba zajęła mu 10 godzin i 36 minut i była prawdziwą próbą umiejętności pływackich. Przez 25 kilometrów na otwartym akwenie zmagał się z deszczem, prądami i falami. Tym samym stał się pierwszym od ponad 40 lat i trzynastym człowiekiem w historii, któremu udało się przepłynąć ten dystans.

Były gracz rugby i nie tylko

Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Ma na swoim koncie m.in. pokonanie Lodowej Mili (w temperaturze 1,2 ℃), brązowy medal mistrzostw świata i trzecie miejsce w pucharze świata w sezonie 2019/20. Jest niewątpliwym mistrzem w lodowym pływaniu, przełamującym bariery zimna, wytrzymałości, szybkości. Organizuje zawody Gdynia Winter Swimming Cup, w których startuje światowa czołówka zawodników specjalizujących się w zimowym pływaniu ekstremalnym.

Jak sam podkreśla:

Moją pasją jest pływanie w ekstremalnie zimnej wodzie. Kocham to robić. Ale moją największą motywacją jest pomaganie dzieciom. Jestem szczęśliwy, że połączyłem pasję z dawaniem dobra”.

– Za każdy dzień przygotowań do próby La Manche –  owacje dla Piotra! Za oddanie serca Fundacji i pomoc dla Domów Ronalda McDonalda – wdzięczność nas wszystkich, rodziców, dzieci. Specjalnie od dzieciaków, którym opowiadamy o próbie Piotra w szpitalu, życzenia „Wszystkiego pływackiego”, „Udanego La Manche”. Jesteśmy dumni z Piotra Biankowskiego, jak tylko można być dumnym – mówi Katarzyna Nowakowska z Fundacji – Piotr robi wszystko, by zaprosić jak najwięcej osób do pomocy”.

Całe wydarzenie można śledzić na Facebooku.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje całą Polskę, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Zobacz też rozmowę z Piotrem Mellerem

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów, łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Fundacja wyposaża oddziały dziecięce
w wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień do funkcji fotela.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci, wykonywanych na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego. W tym roku pracę zacznie drugi ambulans Fundacji. Partnerem programu badań profilaktycznych jest firma ALAB laboratoria.

Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy
i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań w tym zakresie.

Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to 1200 m² powierzchni, która została z wielką troską przystosowana do potrzeb rodziców. Dzięki tej inwestycji mogą oni mieszkać
w godnych warunkach, przygotowywać posiłki w pełni wyposażonej kuchni, wykonywać wszystkie inne podstawowe czynności, jak np. pranie. Oprócz pomieszczeń zaprojektowanych z myślą o rodzicach, Dom ma także piękny pokój zabaw dla dzieci, bibliotekę i ogród. Dom powstał zarówno jako miejsce dla osób poszukujących wyciszenia, jak
i dla tych, którzy potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Otoczeni wsparciem wolontariuszy i profesjonalnego zespołu Domu zbierają siły, z którymi wracają z Domu na oddział do dziecka. Jednocześnie
z pobytu w Domu może korzystać dwadzieścia rodzin. Dom pomaga rodzicom od października 2015 roku, najdłuższy pobyt jednej rodziny do dziś to 382 dni.

W marcu 2021 roku w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została ukończona budowa drugiego Domu. Dom, z 25 pokojami, jest wsparciem dla pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Każdy może pomóc w jego utrzymaniu, przekazując 1% podatku, donację finansową, donację rzeczową lub wolontariatem.  

materiały prasowe

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X