Wiadomości

Szkolenie z hiszpańskimi trenerami reprezentacji Polski

W dniach 7-9 września w COS Cetniewo odbyła się konferencja metodyczno szkoleniowa  organizowana przez PZTri. W związku z tym, iż od tego roku mam przyjemność prowadzić treningi w nowo powstałym klubie TRI TALENT TEAM w Gdańsku, postanowiłem wybrać się i skorzystać z wiedzy hiszpańskich trenerów. Wiedzy nigdy za wiele pomyślałem, a na prośbę Marcina Dybuka, redaktora TriathlonLife.pl postaram się zdać Wam relację z tego wydarzenia oraz okrasić ją kilkoma moimi odczuciami w tej materii.

 

Trenerzy: Juan Guillermo Lopez Vazquez i Szymon Dolega. Mistrz i adept 🙂

 

Hiszpańscy trenerzy reprezentacji Polski

Gośćmi głównymi byli trener główny reprezentacji Polski Juan Rodriguez Biehn oraz Juan Guillermo Lopez Vazquez trener asystent. Licząc na samo trenerskie „mięso” udałem się do Cetniewa.

Tematy według planu konferencji wydały się bardzo interesujące, a były nimi między innymi:

  • „Roczny plan szkolenia2019 dla elity/U23 , junior i młodzik”
  • „Kariera sportowa czołowych zawodnikówna wybranych przykładach”
  • „Rozpoczęcie treningów sportowych, ocena potencjału zawodników – cechy motoryczne, aparat ruchu, cechy mentalne, obciążenie ilościowe /jakościowe początkowe – 2 lata w kat. junior i dalszych”.

Małe rozczarowanie

Musicie przyznać, iż zacne informacje od szkoleniowców, którzy mieli pod swoimi skrzydłami topowych hiszpańskich zawodników oraz, którzy stworzyli poważny program szkoleniowy w latach 2008-2013. Przebierając nogami na uchylenie rąbka tajemnicy treningowej zasiadłem na krzesełku jak grzeczny student w pierwszym rzędzie. Jakież było moje zdziwienie, gdy pierwszego dnia po dwóch godzinach wykładu od samego Juan Rodriguez dowiedziałem się zaledwie:

– jaki jest system kwalifikacji do ITU

– jaki jest system kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie

– jaka jest liczba trenujących zawodników z licencją w Hiszpanii w porównaniu do Polski (jesteśmy głęboko w…) 

– ile jest szkółek triathlonowych w Hiszpanii (900) w porównaniu do Polski (i tu jak wyżej)

Powyższe zagadnienia przedstawione przez trenera nie były w planie konferencji i traktowały bardzo ogólny zarys sytuacji w Polsce i Hiszpanii. Uznałem to za rozgrzewkę przed konkretami, po które tu przyjechałem, a mianowicie  a) Roczny plan szkolenia  2019 dla elity/U23 , junior i młodzik  b),c) – jak wyżej.

Car zadziałał w Hiszpanii

Na szczęście następnego dnia sytuacje uratował Juan Guillermo, z którym po szkoleniu miałem okazję zamienić kilka zdań na osobności. Między innymi dowiedziałem się, iż aktualnie jest nauczycielem wychowania fizycznego, a ponadto trenuje age-gruperów w Hiszpanii. Jak sam mówi czerpie więcej przyjemności z trenowania, gdy presja nie jest tak duża. W latach 2008- 2013 współprowadził najzdolniejszą młodzież w Hiszpanii w programie „Car” z której wywodzą się między innymi Mario Mola czy Fernando Alarza. Topowi zawodnicy z czołówki światowej na dystansach krótkich, a w wkrótce zapewne i w długich. Juan przedstawił nam założenia owego projektu, będącego programem szkoleniowym na światowym poziomie. Zawierał on w sobie ogrom danych do analizy, które nie sposób było przerobić podczas kilku godzin szkolenia.

Zabrakło łącznika

Mam jednak mieszane uczucia. Z jednej strony zostaliśmy nakarmieni ogólnikami, a z drugiej dane, które zostały przedstawione były bardzo zaawansowane i wymagały zgłębienia nie tylko na kilkugodzinnej prezentacji. W konsekwencji zabrakło wielu informacji pośrednich łączących wszystkie te elementy na tle różnych modeli planów rocznych. Dodatkowym utrudnieniem było to, że wiele kluczowych materiałów było w języku Hiszpańskim. Zapewne wykłady zostaną  przeanalizowane przez trenerów kadry i przełożone na nasze polskie podwórko, jednakże nastąpi to dopiero po szkoleniu. Tymczasem każdy z trenerów będzie musiał jeszcze raz sięgnąć do materiałów i na spokojnie je przeanalizować. Ciekawą autorefleksją Juan Guillermo było to, że treningi prowadzone z młodymi zawodnikami skłaniały się coraz bardziej w kierunku metody treningów polaryzacyjnych (o których więcej na https://scientifictriathlon.com/polarized-training/). Dla mnie było to zaskoczeniem i na pewno zastanowię się nad wprowadzeniem tego typu metody w planowaniu rocznym u niektórych zawodników.

Niezbędne szkolenia trenerów

Po konferencji odnoszę wrażenie, iż tego typu spotkania są niezbędne do szkolenia kadry trenerskiej. Na pewno powinny odbywać się one systematycznie. Spotkania trenerów i wymiana pomysłów jest niezbędna jeśli chcemy zbudować coś na przyszłość. Widać, że w PZTri dzieje się dobrze i są duże starania, aby w najbliższym dziesięcioleciu wydać na świat triathlonistów na najwyższym światowym poziomie. Jedyne czego mi zabrakło w tej konferencji to wykładu ze strony Tomka Kowalskiego, którego zawsze dobrze się słucha, a który potrafi w przystępny sposób przekazać bardzo wartościowe informacje.

 

Tekst i zdjęcia Szymon Dolega
Ps. Tytuł, lid i śródtytuły pochodzą od redakcji TriathlonLife.pl

 

Czytaj także:

TRI TALENT TEAM i marzenia o Igrzyskach

 

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X