Wiadomości

Susz Triathlon 2019. Najważniejsze zawody w Polsce

Pierwsze zawody w Suszu odbyły się w 1991 roku. To był czas, kiedy triathlon w Polsce raczkował.
 

Początki legendarnej imprezy

– Wtedy nikt nie znał tej dyscypliny – mówi Piotr Neter organizator pierwszych zawodów w Suszu. – Zawody otwierał późniejszy premier Leszek Miller. Tam zorganizowaliśmy pierwszy sprint w Polsce. Uważałem, że na tamten czas Susz jest idealnym miejsce do organizacji takiej imprezy. Namówiłem władze miasta i wiele innych osób. Pierwszym zwycięzcą był śp. Dariusz Kondrat.

– To była kameralna impreza. Był pełen komfort – wspomina Jarosław Mamcarz, uczestnik pierwszy zawodów w Suszu, który w tej edycji stanie na starcie ½ IM. – To była zupełnie inna rywalizacja. Ludzie się bawili triathlonem. Najważniejsze było ukończenie zawodów. Nie odczuwało się ciśnienia na wynik.

– Milowym krokiem był 1997 rok. Wtedy w Suszu pierwszy raz zawodnicy startowali na różnych dystansach. Wówczas padł rekord startujących. Pojawiło się 244 osoby. Ten wynik nie został pobity przez mniej więcej 12 lat – dodaje Piotr Neter.  
 

Kto pojawi się w tym roku?

Na starcie wszystkich dystansów w tym roku pojawi się wielu znakomitych zawodników. Kibice będą mieli okazję zobaczyć m.in.: Alicję Ulatowską, Przemysława Szymanowskiego czy Jakuba Rucińskiego. Sprawdziliśmy  jakie nastroje panują, wśród zawodników przed startem.

Przemysław Szymanowski będzie walczył o medal Mistrzostw Polski

Zdrowie i forma jest

– Nastawienie przed startem mam pozytywne. Cieszę się, że mogę się zmierzyć z najlepszymi zawodniczkami w Polsce – mówi Julia Sanecka, która w Suszu wystartuje w MP Elity. – Na pewno nie będzie to łatwy start. Jednak do Susza jadę z myślą walki o medal. Ostatnie tygodnie treningowe nadal były podporządkowane pod chodzenie do szkoły. Mimo to wszystkie założenia zostały zrealizowane zgodnie z planem. Na szczęście wakacje już rozpoczęte, więc teraz będzie można bardziej skupić się na treningu. Ostatnie miesiące były dobrze przepracowane. Dlatego wierzę, że forma jest. Przekonamy się już jutro, jak to wyjdzie. Na szczęście zdrowie dopisuje. Czuję się dobrze. Mam nadzieję, że tak zostanie – dodaje z optymizmem.
 

Chcę wygrać mistrzostwo Polski

– Chce wygrać. Moim celem jest zgarnąć złoto i jechać do domu – zapowiada przed startem Alicja Ulatowska, która wystartuje w MP Elity. – Zrealizowałam cały plan treningowy. Ja jestem pracowita. To co trener mi przekaże do zrealizowania jest zrobione prawidłowo. Trenując z moim ulubionym system treningowym TGU, moja forma raczej cały sezon jest stała lub rośnie – kończy.
 

Impreza docelowa

– Nastawienie na start w Suszu jest bardzo dobre. Dla mnie jest to impreza docelowa tej części sezonu – mówi przed startem Jacek Krawczyk startujący w MP Elit. – Mam nadzieję że będę walczył o jak najwyższe pozycje. Celem jest walka o medal mistrzostw Polski. Sport jest jednak nieprzewidywalny. Dlatego ciężko powiedzieć co się wydarzy na trasie. Dzięki dobremu zdrowiu udało mi się zrealizować całość treningu. Z tego jestem bardzo zadowolony. Mam nadzieję że forma jest. I to jak najwyższa – dodaje.
 

Będzie walczył o medal

– Chcę dobrze popłynąć, pojechać i pobiec. W Suszu chciałbym zdobyć medal Mistrzostw Polski – mówi Rafał Wąsowski przed startem w Sprint Age Group. – Treningi w tym roku przebiegały bez zakłóceń. Szczęśliwie omijały mnie choroby i kontuzje. Mam nadzieję, że tak pozostanie. Forma chyba jest okej. Choć czuję jeszcze zmęczenie po ciężkiej połówce w Otepie w ubiegłą sobotę. Staram się jak najbardziej wypocząć i zregenerować. Liczę, że w sobotę stanę na starcie w pełni sił – dodaje z nadzieją.
 

Top 10, to cel Sudak

– Nastawienie, jak zwykle pozytywnie. Celem jest pierwsza 10 – melduje przed startem w elicie Zuzia Sudak. – Wiem, że trasa kolarska nie jest łatwa. Na tym dystansie w Suszu będę startowała pierwszy raz. Więc nie wiem czego się spodziewać. Udało mi się zrealizować wszystkie założenia treningowe. Wysokie temperatury nie ułatwiały zadania. Start w Suszu nie jest moją docelową imprezą. Nie szykowałam się specjalnie do niej. Zdrowie dopisuje. Jednak długo dochodziłam do siebie po przeziębieniu, które złapałam w Holandii – dodaje.
 

Przede wszystkim Susz i MP

– Nastawienie jest bardzo pozytywne. Czuje się mocny i w pełni sił – mówi z optymizmem Piotr Ławicki, który wystartuje w elicie. – Chciałbym powalczyć o wysokie miejsce i wrócić do domu zadowolony po zawodach. Wszelkie założenia zostały zrealizowane. Przez ostatni miesiąc nigdzie nie startowałem. Wszystko podporządkowałem pod zawody w Suszu. W ramach przygotowań byłem na obozie w Szklarskiej Porębie. Tam szykowałem się do tego startu. Obecna forma jest wysoka. Udało mnie się trochę poprawić pływanie z początku sezonu. Byłem zmęczony ciężko przepracowaną zimą z pływakami. Ale w końcu poczułem, że ta praca zaczęła przynosić efekty. Jestem w pełni zdrowy. Tym bardziej to doceniam, gdyż mój brat tydzień temu złamał rękę. To całkowicie wyklucza go na jakiś czas z treningów. Bardzo się cieszę, że szczęście i zdrowie w ostatnim czasie mi dopisało – kończy.
 

Walka Rucińskiego o powrót po wypadku

– Niestety wcześniejsze plany na start w MP w Suszu były zupełnie inne. Bardzo dobrze przepracowałem zimę – mówi przed startem w Sprint Age Group Jakub Ruciński. – Byłem pewny, że dam radę złamać 1 godzinę i poprawić swoje miejsce z zeszłego roku  (4 miejsce open). Niestety 3 tygodnie temu uległem przy znacznej prędkości wypadkowi, podczas treningu kolarskiego. Rany goją się szybko. Jednak ból pękniętych żeber dokucza do teraz. Nie pozwala na dobry sen. Ograniczył do minimum treningi pływackie oraz biegowe. Robiłem wszystko, co mogłem, żeby utrzymać wypracowaną wcześniej formę. Jednak, nie oczekuję zbyt wiele po tych zawodach. Będzie to bardziej sprawdzian, mojej dyspozycji. Po nim podejmę decyzję, co do najbliższych planów startowych oraz ewentualnych modyfikacji treningowych. Takie zdarzenia są deprymujące. Źle wpływają na morale. Jednak przydarzyć się mogą każdemu. To ta mniej przyjemna część sportu – opowiada o wypadku.
 

Dwa dni rywalizacji

Zawody w Suszu będą rozgrywane w cyklu dwudniowym. Jutro (22 czerwca 2019 roku) zawodnicy będą walczyć: w aquathlonie, Mistrzostwach Polski Age Group oraz w Mistrzostwach Polski elity kobiet i mężczyzn. W niedziele na starcie pojawią się zawodnicy startujący w sztafetach oraz na dystansie 1/2IM.

 

Przemysław Schenk
Foto: Jarosław Mamcarz,

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X