Rozmowa

Sebastian Najmowicz: Celuję w SUB8 i kwalifikację na MŚ w Nicei

Planuje rozpoczęcie sezonu triathlonowego w maju, ale w okresie przygotowawczym startuje w m.in.: zawodach biegowych. Sebastian Najmowicz zdradził m.in.: cele na 2023 rok.

W okresie między sezonowym startowym wystartowałeś w m.in.: Pucharze Bielan kilkanaście dni temu. Jak oceniasz tamten test formy?
Zawody traktowałem raczej jako odskocznię od treningów i formę urozmaicenia treningu. Pobiegłem około 30 sekund gorzej od rekordu życiowego, więc całkiem nieźle jak na okres, warunki i brak treningu pod tak krótki dystans.

Jakie korzyści przynoszą takie urozmaicenie procesu przygotowawczego w postaci startów w m.in.: zawodach biegowych podczas przerwy między sezonami?
Dla mnie to przede wszystkim odskocznia i inny bodziec treningowy. Mocne przepalenie od czasu do czasu dobrze mi robi. Dodatkowo, możemy sprawdzić własne postępy lub ich brak w warunkach startowych.

Planujesz kolejne starty w podobnych zawodach w najbliższym czasie?
26 marca wystartuję w półmaratonie warszawskim.

Jak oceniasz dotychczasowe przygotowania do nadchodzącego sezonu?
Większość idzie po mojej myśli. Nie chorowałem, a kontuzje omijały mnie szerokim łukiem. Ostatnie tygodnie to ok 22-25h treningu. W tym okresie przygotowawczym większą uwagę skupiam na treningu pływackim oraz kolarskim, a mniej na biegowym.

Jak zazwyczaj odnajdujesz się treningowo w okresie zimowym?
Nie lubię okresu zimowego, ale co roku przyzwyczajam się do długich godzin spędzonych w swojej domowej siłowni. Na szczęście pogoda jest coraz lepsza. Więc będzie można opuścić cztery ściany.

Planujesz zagraniczne zgrupowania w tym okresie przygotowawczym?
W lutym byłem na obozie w Portugalii razem z grupą TriWise jako dodatkowy trener. Zrobiłem tam sporo bazy tlenowej na rowerze. Teraz kontynuuję trening w Polsce. Na przełomie marca i kwietnia planuję krótki wyjazd do Marbelli.

Kiedy planujesz rozpoczęcie sezonu?
Sezon triathlonowy rozpocznę w maju w Polsce (jeszcze nie wiem gdzie), główny start na pierwszą część sezonu to Mistrzostwa Europy Ironman w Hamburgu (ME tylko dla mężczyzn PRO).

W ilu zawodach chciałbyś wystartować w nadchodzącym sezonie?
2-3 IM i kilka krótszych startów 1/2 oraz na ¼IM.

Jak wyglądają cele sportowe na sezon 2023?
Poprawa najsłabszej dyscypliny(rower), kwalifikacja na MŚ w Nicei, sub 8 na pełnym dystansie.

Czego Ci życzyć przed pierwszymi startami w triathlonie, w tym roku?
Szybkości i wytrzymałości, trzymajcie kciuki!

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X