Wiadomości

Rusza wyjątkowa kampania „Od przeszczepienia do Ironmana”

„Od przeszczepienia do Ironmana. 20 lat po dramatycznej transplantacji wątroby”. Pod takim hasłem rozpoczęła się kampania społeczna na rzecz pilnego zwiększenia liczby transplantacji organów, ratujących życie.

Autorem tej niezwykłej inicjatywy jest Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, który 20 lat od przeszczepienia wątroby spróbuje pokonać pełen dystans Enea IRONMAN Gdynia. To jego odpowiedź na dramatycznie niską i stale zmniejszającą się liczbę pobrań organów i przeszczepień w Polsce. To też skutki pandemii, która spowodowała wzrost liczby oczekujących na transplantację.

To gotowy scenariusz filmowy

Historia Grzegorza Perzyńskiego to scenariusz na film. Młody, wysportowany mężczyzna nagle dowiaduje się o konieczności pilnego przeszczepu wątroby. Oczekiwania na organ przeciągają się. Stan chorego jest już agonalny. Jego matka słyszy od lekarzy, że synowi pozostało może kilka godzin życia.

– Zdarzył się cud. Przeszczep wątroby odbył się w ostatnim możliwym momencie. Po nim, najprostszych czynności, jak choćby wstawanie z łóżka, stanie w miejscu, czy wykonanie kilku kroków, uczyłem się od nowa – wspomina Perzyński. – Lekarze później powiedzieli mi, że przeżyłem ten koszmar i dziś jestem w stanie uprawiać sport, w dużej mierze zawdzięczam swojej sile woli oraz wiary do samego końca, że się uda.

Grzegorz Perzyński dramatyczne doświadczenie i determinację wykorzystuje w działaniach  na rzecz pacjentów po transplantacjach, a także w podnoszeniu świadomości społeczeństwa w dziedzinie transplantacji. Jego Fundacja Transplantacja LIVERstrong wywalczyła m.in. przeniesienie pacjentów po transplantacji i nie tylko z drugiej grupy szczepień przeciw COVID-19 do grupy priorytetowej, a także trzecią i czwartą dawkę szczepienia, z uwagi na ogromną śmiertelność w tej populacji na covid. Niedawno w Parlamencie zorganizowała konferencję w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji.

Wątroba dla niego, nerki dla brata

Grzegorz wiedząc, jak ważne jest dawstwo organów, zdaje sobie sprawę, że kluczowa jest zmiana w świadomości społecznej.

– Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie wola mojego dawcy i jego rodziny. Za to do końca życia będę wdzięczny. Dwie transplantacje nerki przeszedł również mój brat. Dlatego dziś czuję się zobowiązany, by działać w taki sposób, aby jak najwięcej osób też dostało szansę na drugie życie – podkreśla Grzegorz Perzyński.

– Aby przykuć uwagę społeczną i jednocześnie pokazać, że pełnowartościowe życie po transplantacji też jest możliwe, 10 lat po operacji, w 2012 roku wystartowałem w pierwszym triathlonie. Rok temu w Enea IRONMAN Gdynia, którego jestem ambasadorem, zawody ukończyłem na 22 km biegu, po 3,8 km pływania i 180 km przejechanych na rowerze. Nie znalazłem informacji o człowieku, który po przeszczepie wątroby pokonałby cały dystans. Ja byłem bliski ukończenia. Chcę podjąć to wyzwanie w tym roku. W ten sposób chcę  wzbudzić większe zainteresowanie problemami transplantacji. Tym samym własną dramatyczną historią i obecnym działaniem wpisuję się w legendarne hasło Ironmana – anything is possible! Za przygotowanie sportowe do tego wyjątkowego wyzwania odpowiada Robert Karaś. Jest wielokrotnym mistrzem świata w ultra triathlonie, gwiazdą polskiego oraz światowego sportu – dodaje Perzyński.

Marzenia o fali oświadczeń woli

Fundacja Transplantacja to zaledwie dwie osoby, które już wykonały ogrom pracy. Od teraz komunikacyjnie wspierać działania Fundacji – w akcji na rzecz zwiększania liczby transplantacji, będzie  gdańska agencja PR KomunikujMY.

– Będziemy mocno trzymać kciuki za Grzegorza. Ujęła nas jego pasja i ogromna determinacja, z jaką próbuje działać na rzecz transplantologii. Taka społeczna akcja jest niezwykle potrzebna. Marzy nam się, by jej efektem były tysiące podpisanych przez Polaków oświadczeń woli – mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek CEO Agencji KomunikujMY.

KomunikujMY będzie odpowiedzialna za kontakty z mediami oraz współtworzenie kampanii. Te działania prowadzone są pro bono. Fundacja Transplantacja LIVERstrong nie była wcześniej obsługiwana przez agencję.

Kim jest Grzegorz Perzyński?

Z wykształcenia jest lektorem języka angielskiego oraz politologiem. Działalność zawodową dzieli jednak pomiędzy obowiązki związane z działalnością fundacyjną, a prowadzeniem kursów i wykonywaniem tłumaczeń.

W 2002 roku dramatyczna transplantacja wątroby uratowała mu życie. Mimo to nie porzucił pasji, której oddawał się od dzieciństwa – sportu. Po latach ćwiczeń, rehabilitacji i treningu w 2012 roku wystartował w pierwszym triathlonie. Ukończył kilka  tzw. “połówek” Ironmana oraz 10 “ćwiartek”. W planach ma kolejne starty. Do najważniejszych zalicza tegoroczne zawody Enea IRONMAN Gdynia.

Te zawody odbędą się 7 sierpnia. Trasa pływacka prowadzi przez wody Zatoki Gdańskiej, rowerowa – przez ulice Gdyni i drogi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a biegowa przez ulice Gdyni i Bulwar Nadmorski. Start i meta będą zlokalizowane na gdyńskiej plaży. Limit czasu to 16 godzin.

materiały prasowe
foto: materiały prywatne, Ironman Gdynia

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X