Wiadomości

Rusza triathlonowy weekend w Gdańsku

Już po raz czwarty Gdańsk będzie areną jednych z najatrakcyjniejszych zawodów triathlonowych w Europie – LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE. Podczas konferencji prasowej w Polsat Plus Arenie Gdańsk przedstawiono szczegóły tegorocznej edycji wydarzenia. 15 i 16 czerwca 2024 r.

Rywalizacja rozpocznie się od wyścigu pływackiego w wodach Zatoki Gdańskiej, następnie triathloniści przejadą trasą kolarską biegnącą m.in. tunelem pod Martwą Wisłą, a ostatni etap biegowy poprowadzi przez Park Reagana, z finiszem na molo w Brzeźnie.  Tradycyjnie już w  ramach wydarzenia odbędą się zawody dla dzieci TREFL Aquathlon Gdańsk oraz charytatywny bieg rekreacyjny dla kobiet Challenge Women by Brooks.

Wysoko postawiona poprzeczka

LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE rozpocznie się już w piątek zawodami TREFL Aquathlon Gdańsk, w których dzieci i młodzież w wieku 7 – 17 lat ścigać się będzie na dystansach pływackich i biegowych dostosowanych do wieku. W sobotę zawody rozpoczną się o godz. 8.00 od zmagań sprinterskich (0,75 km pływania/20 km jazdy rowerem/5 km biegu), a o godz. 10.00 zawodniczki i zawodnicy wystartują na dystansie olimpijskim (1,5 km/40 km/10 km). W niedzielę o godz. 8.00 rywalizacja toczyć się będzie na najbardziej prestiżowym dystansie średnim (1,9 km pływania/90 km jazdy rowerem /21 km biegu), który zaliczany jest do cyklu Challenge Family

– Po poprzednich edycjach poprzeczka zawieszana jest wysoko. Nasze zawody z 2021 roku zostały Race Of The Year całego cyklu, dwa lata temu uznano, że to u nas była najlepsza strefa finiszera, a w ubiegłym roku mieliśmy aż 7 nominacji do Challenge Family Awards. Od początku działamy wspólnie z Totalizatorem Sportowym, miastem Gdańsk i Gdańskim Ośrodkiem Sportu i ta współpraca przynosi efekty. W tym roku do grona naszych partnerów dołączyła także PGE Polska Grupa Energetyczna. Wspólnie dbamy o to, żeby nasza impreza miała charakter rodzinny, dlatego kontynuujemy zawody dla dzieci i młodzieży TREFL Aquathlon oraz rekreacyjny bieg dla kobiet Challenge Women by Brooks – powiedział dyrektor LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE Adam Greczyło.

Cieszę się z wysokiej frekwencji. Na listach startowych mamy uczestników właściwie z całego świata, co pokazuje, że ranga  zawodów z roku na rok rośnie. Jestem bardzo zadowolony, że miasto Gdańsk może współpracować przy organizacji tak profesjonalnej imprezy. Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom życzę udanych startów, a najlepiej uzyskania „życiówek”. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że organizacja takich wydarzeń wiąże się z pewnymi niedogodnościami, ale jestem przekonany, że zarówno nasi mieszkańcy, jak i goście będą wyrozumiali, bo to doskonała promocja nie tylko Gdańska, ale także kultury fizycznej i sportu. Ze strony miasta i Gdańskiego Ośrodka Sportu mogę zadeklarować, że będziemy wspólnie tą imprezę rozwijać, bo stawiamy na takie projekty – powiedział zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski.

Przedstawiciele różnych dyscyplin

W gdańskiej imprezie chętnie uczestniczą sportowcy uprawiający inne dyscypliny oraz tacy, którzy zakończyli już kariery. W tym roku na starcie zobaczymy m.in. byłych lekkoatletów – halowego mistrza świata w siedmioboju, a obecnie wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastiana Chmarę oraz Marka Plawgo, wciąż aktualnego rekordzistę Polski w biegu na 400 m przez płotki.

Rok jest olimpijski, więc mój start musiał być na dystansie olimpijskim. Ja się bawię w triathlon od niedawna. W tym roku mam za sobą dwie „ćwiartki”, w zeszłym dwie „połówki”, ale w Bałtyku jeszcze nie pływałem. Choć trochę się tego obawiam, bo temperatura wody nie jest najwyższa. Wielkie gratulacje za konsekwencję dla organizatorów zawodów, dla władz miasta i dla waszych partnerów, bo bez nich żadna impreza tej rangi nie ma racji bytu. Życzę wszystkim startującym wytrwałości oraz gorącej atmosfery i dobrej zabawy – powiedział Chmara.

Wyjątkowa inicjatywa

Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem do startu w biegu Challenge Women by Brooks sprawuje Aleksander Matusiński – trener lekkiej atletyki, twórca sukcesów żeńskiej sztafety 4×400 metrów, a uczestniczką biegu będzie jedna z jego najbardziej utytułowanych zawodniczek, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4×400 metrów oraz wicemistrzyni olimpijska i świata w sztafecie żeńskiej – Małgorzata Hołub-Kowalik.

Dostałem propozycję wzięcia udziału w sztafecie i się nie wahałem. Ja będę pływał, ktoś po mnie będzie jeździł na rowerze i biegał. Mam nadzieję, że poznam te osoby, będę mógł im pogratulować i wręczę prezenty – koszulki lekkoatletycznej reprezentacji Polski. Cieszę się też, że mogę wesprzeć szczytny cel, bo wszystkie pieniądze z opłat startowych do biegu zostaną przekazane dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Zawsze chętnie uczestniczę w takich inicjatywach i je wspieram – powiedział Matusiński.

W konferencji prasowej uczestniczył także ubiegłoroczny zwycięzca rywalizacji w kategorii PRO na dystansie średnim, Kacper Stępniak:

–  Start w Gdańsku jest dla mnie zawsze wyjątkowy, bo studiowałem i mieszkałem tutaj, a w rejonach zawodów wielokrotnie trenowałem. Mam nadzieję, że uda mi się powtórzyć zeszłoroczny sukces. Myślę, że będzie ostra walka z rywalami. Mam numer jeden na koszulce, więc będzie dodatkowa presja – powiedział Stępniak.

Ambasadorkami imprezy są także prezenterka i była koszykarka Karolina Filipkowska, dziennikarka Karolina Bereza oraz aktorka Joanna Moro.

Ramowy program wydarzeń

14.06.2024 (piątek) 

15:00 – 17:00 TREFL Aquathlon Gdańsk – zawody dla dzieci i młodzieży (plaża Gdańsk Brzeźno)

15.06.2024 (sobota)

8:00     START dystans sprint (plaża Gdańsk Brzeźno)

10:00   START dystans olimpijski (plaża Gdańsk Brzeźno)

14:00   ceremonia dekoracji dystansów sprint i olimpijskiego (trybuny przy molo Gdańsk Brzeźno)

18:00   bieg charytatywny kobiet Challenge Women by Brooks

16.06.2024 (niedziela)

8:00     START PRO M dystans średni (plaża Gdańsk Brzeźno)

8:02     START PRO W dystans średni (plaża Gdańsk Brzeźno)

8:12     ROLLING START dystans średni (plaża Gdańsk Brzeźno)

11:40   planowany finisz zwycięzcy (molo Gdańsk Brzeźno)

16:15   ceremonia dekoracji zawodników dystansu średniego (trybuny przy molo Gdańsk Brzeźno)

materiały prasowe

fot. Przemek Świderski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X