Wiadomości

Robert Karaś mistrzem i rekordzistą świata w podwójnym Ironmanie

To była doba Roberta Karasia. Prawie cała, bo czas Polaka na mecie podwójnego Ironmana na Mistrzostwach Świata na Litwie to 18:44:38. Ustanowił także nowy rekord świata, który pobił prawie o godzinę.

Robert Karaś po wypadku na rowerze przed startem w Hiszpanii, gdzie 14 lipca 2019 roku miał walczyć o slota na Hawaje był przybity. Dzień przed startem, podczas ostatniego treningu – rozjazdu na rowerze upadł i uszkodził brak. To wykluczyło go z rywalizacji. Co najgorsze był w świetnej formie, dużo lepszej niż kiedy w maju 2019 roku ustanawiał rekord Polski na dystansie Ironman (8:13:43). Pech nie opuszczał Roberta. Kilka dni później złamał palec dłoni. Kiedy kontaktowaliśmy się z Karasiem tuż po tych wydarzeniach mówił, że nie chce o tym wszystkim rozmawiać. Że nie wie co będzie dalej. Jednak szybko wracał do zdrowia, a co za tym idzie podejmował kolejne decyzje. Ostatecznie rozpoczął przygotowania do Mistrzostw Świata w podwójnym Ironmanie na Litwie.

Dwóch rekordzistów świata

Na liście startowej obok Roberta Karasia znalazł się także Rait Ratasepp, który pobił poprzedni rekord świata Polaka o minutę i 45 sekund. To zapowiadało rywalizację na najwyższym poziomie. Warto także podkreślić, że reprezentacja biało-czerwona była najliczniejsza na imprezie. 13 zawodników.

Czytaj także:

Jak Robert Karaś wygrywał podwójnego Ironmana w 2017 roku

Rywalizacja rozpoczęła się o godzinie 11, w piątek 30 sierpnia 2019 roku. Od początku mocne temto narzucił Robert Karaś, który 7,6 kilometra przepłynął w 1:46:54. Drugi Jesper Madsen stracił do niego półtorej minuty. Szybka strefa mian i mistrz ruszył na trasę rowerową. Do pokonania miał 360 kilometrów. Powiększał przewagę do chwili kiedy złapał kapcia w przednim kole. Naprawa awarii zajęła mu trzy minuty. Na szczęście rywale nie byli w stanie go dogonić, a Robert kiedy tylko ruszył ponownie na trasę powiększał przewagę. Przejechanie 360 kilometrów zajęło mu 9:55:01. Od drugiego na tym etapie Raita Rataseppa i jeszcze wtedy obecnego rekordzisty świata był szybszy o ponad 19 minut.

Super rekord świata

Na biegu, ponad 84 kilometrach Robert dołożył kolejne minuty przewagi nad Estończykiem, a dokładnie sześć – czas Roberta 7:00:48 – i pierwszy zameldował się na mecie ustanawiając tym samym rekord świata na dystansie podwójnego ironmana. Od 31 sierpnia wynosi on 18:44:38 i jest prawie o godzinę lepszy od poprzedniego. Drugi na mecie zameldował się z ponad godzinną stratą Rait Ratasepp. Jego czas to 19:58:57.

Sprawdź WYNIKI pozostałych Polaków

Marcin Dybuk
foto materiały prywatne Team Karaś

Czytaj także:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Close
Back to top button
X