GaleriaTOPWiadomości

Rekordowy Frodeno i Sanders w liczbach

Nowy rekord świata Jana Frodeno i nowa życiówka Lionela Sandersa na dystansie długim. A jak to wygląda w liczbach?

Najważniejszą informację znamy od niedzielnego popołudnia. Jan Frodeno podczas ZWIFT Tri Battle Royale ustanowił nowy rekord na dystansie długim. Trasę 3,8 kilometra pływania, 180 na rowerze oraz 42,2 biegu pokonał w 7:27:53. W ten sposób poprawił własny rekord z 2016 roku, z Roth gdzie na metę wbiegł po 7:35:39. Rywalem Niemca był Lionel Sanders, który ambitnie walczył i także ustanowił rekord, ale swój osobisty na dystansie długim. Czasem 7:43:30, był szybszy o 59 sekund od poprzedniego rekordu.

Rywalizacja odbyła się w pięknym Allgäu u podnóża niemieckich Alp. Pływanie w krystalicznie czystej wodzie w jeziorze, w temperaturze 16 stopni Celsjusza. Do pokonania mieli cztery pętle z “miękkimi” zakrętami, linami pod wodą i licznie rozstawionymi bojkami na wodzie, które ułatwiały nawigację. Od początku pływania tempo nadawał Frodeno, który 3,8 kilometra pokonał tylko 18 sekund wolniej niż pięć lat temu w Roth. Sanders był od niego wolniejszy o pięć minut, co nie przeszkodziło Kanadyjczykowi ustanowić osobistego rekordu na tym dystansie.

Pływanie

  • Jan Frodeno 45:58
  • Lionel Sanders 50:58

W strefie zmian szybciej poradził sobie Kanadyjczyk. Niemiec miał trochę problemów ze strojem. Nie mógł wcisnąć rękawa, a następnie spadł mu kask. Pierwsze kilometry prowadziły przez górskie miasteczko, a potem prosto na drogę B19 z bardzo dobrym asfaltem. Trasa była zamknięta dla ruchu samochodowego. Na jednym z nawrotów

wybudowano specjalną drewnianą konstrukcję o długości 75 m i wysokości 4,5 m

która umożliwiała stałą, dużą prędkość na każdym okrążeniu. Warto podkreślić, że trasę od wiatru osłaniały góry. Pierwsze z pięciu okrążeń odcinka rowerowego Frodeno pokonał z średnią mocą 311 watów, a Sanders 317.

Obaj zawodnicy pokonali odcinek rowerowy bardzo szybko. Sandersowi zabrakło 27 sekund, aby złamać cztery godziny na 180 kilometrowej trasie. Warto także podkreślić, że triathloniści praktycznie od 60 kilometra rywalizacji rowerowej zmagali się z deszczem. Deszcz i niska temperatura powietrza – 19 stopni Celsjusza nie ułatwiały zadania.

Rower

  • Jan Frodeno 3:55:22
  • Lionel Sander 4:00:26

T2

  • Jan Frodeno 2:12
  • Lionel Sanders 1:37

Bieg odbył się na 10,55-kilometrowej pętli wokół górskiego miasteczka Burgberg. Trasa miała prawie zero metrów przewyższenia i kończyła się metą z widokami na południowobawarskie góry, które niestety tego dnia zasłaniały chmury. Na 11 kilometrze biegu wydarzyło się coś, co zmroziło krew obserwatorów wyścigu. Na mokrym zakręcie pośliznął się i upadł Frodeno. Szybko wstał, ale trzymał się za mięsień czworogłowy. Nie wyglądało to dobrze. Kulejąc Niemiec kontynuował bieg. Na szczęście po kilkuset metrach wszystko było już w porządku, a Frodeno żartował, że

dobrze się stało, że upadł, bo przestał myśleć o bólu pleców.

Na mecie Niemiec zameldował się po 7:27:53, a Lionel Sanders niespełna szesnaście minut później.

Bieganie

  • Jan Frodeno 2:44:21 (nieoficjalny)
  • Lionel Sanders 2:50:31 (nieoficjalny)

Meta

  • Jan Frodeno 7:27:53
  • Lionel Sanders 7:43:30

Dodatkową ciekawostką dotyczącą wyścigu jest maksymalna liczba osób, która oglądała w jednym momencie na You Tubie relację. Kiedy Frodeno wbiegał na metę widzów było niespełna trzy tysiące. To niewiele jak na takie przedsięwzięcie, które komentowały w świecie triathlonu znane osobistości: Paul Kay, Hella Frederiksen, Til Schenk i Melek Balgün. Podczas relacji live łączono się m.in. z Danielą Ryf, Mo Farahem czy Cameronem Wurfem i innymi mistrzami. Oczywiście już sam fakt ustanowienia rekordu odbił się w mediach szerokim echem.

TriathlonLife.pl przez cały czas zmagań prowadził relację podczas, której informowaliśmy o najważniejszych wydarzeniach z trasy. Odnotowaliśmy ponad pięć tysięcy odsłon.

Marcin Dybuk
Foto ZWIFT Tri Battle Royale

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X