Wiadomości

Raport weekendowy. Debiut zawodów oraz Triathlon Sokoła i Mstów

Ostatni weekend upłynął pod znakiem rywalizacji w Lotto Triathlon Energy Bełchatów oraz Garmin Iron Triathlon Elbląg. Choć zawodnicy walczyli też w innych miejscach.

Triathloniści rywalizowali również w ramach Triathlonu Sokoła, Triathlon Mstów, czy w ramach debiutującej imprezy Triathlonu w Zimnej Wodzie. Jak wyglądała walka?

Woźniak i Korulczyk najlepsi w Sokole

W ramach czwartej edycji Triathlonu Sokoła zawodnicy walczyli na dystansie sprinterskim. Walka o zwycięstwo trwała do końca, a o zwycięstwie zadecydowały detale.

Najszybszym zawodnikiem okazał się Jakub Woźniak, który pokonał trasę w 59:48.

– Odrobinę lepszy czas pływania i odrobinę lepszy czas roweru w stosunku do roku poprzedniego cieszy. Forma jeszcze nie topowa, ale kroczek za kroczkiem robimy swoje, nie oglądając się na innych. Pośpiech po kontuzjach to zdecydowanie zły doradca – dzielił się przemyśleniami Jakub Woźniak.

Wyprzedził Macieja Brzyskiego o 14 sekund.

– Oj była piękna walka w Triathlonie Sokoła. Udało się powalczyć z Kubą Woźniakiem. Pływanie bardzo dobre średnia 1:20 na dystansie 750m. Trasa rowerowa też pokonana bardzo sprawnie! Widać, że forma rowerowa idzie w górę, co bardzo pozytywnie nastraja przed najważniejszym startem już za trzy tygodnie w Enea Ironman 70.3 Gdynia. Średnia moc prawie 315 W, prędkość 41,5km/h. Mocna jazda na rowerze trochę wpłynęła na tempo biegu średnia 3:44 z 5 km, owszem trasa trudna (piasek, żwir), ale biegałem już na zawodach w Sokołowie szybciej. Mimo to Kuba dopadł mnie dopiero na kilometr przed metą i finalnie melduje się drugi open z 14 sekundową stratą. Czas z zeszłego roku poprawiony, więc jest progres – analizował Maciej Brzyski po zawodach.  

Zobacz też relację z GIT Elbląg

Podium uzupełnił Robert Mrozek z wynikiem 1:01:46.

Zawody wśród kobiet wygrała Ola Korulczyk. Zameldowała się na mecie z czasem 1:09:00. Monika Szorek Heitzman uplasowała się na drugiej pozycji (1:12:57). Na najniższym stopniu podium znalazła się Anna Twardowska (1:14:29).

Debiut w Łukowie

Województwo lubelskie wzbogaciło się o nowe zawody – Triathlon w Zimnej Wodzie. Zaplanowano rywalizację na dystansach 1/4IM oraz 1/8IM. W rolę współorganizatora wcielił się dobrze znany Paweł Młodzikowski, który też wystartował na krótszym z dystansów.

– Myśli o zorganizowaniu imprezy triathlonowej pojawiały się już wcześniej, jednak problemem był zbiornik do przeprowadzenia pływania. Takich akwenów jest bardzo mało w naszym regionie. Zbiornik wodny na Kompleksie Rekreacyjnym Zimna Woda był poddany rewitalizacji, co uniemożliwiało przeprowadzenie imprezy triathlonowej. Obecnie jest przebudowany oraz rozbudowany. Wyczyszczono dno zbiornika oraz umocniono wały. Rewitalizacji dokonano również na terenie całego kompleksu. Dlatego też jest to odpowiednie miejsce do przeprowadzenia tego typu imprezy. Wszystko to oraz bardzo dobra współpraca z OSiR Łuków sprawiło, że zawody stały się faktem – mówił Paweł Młodzikowski w rozmowie z TriathlonLife.pl.

Przechodząc do samej rywalizacji, Młodzikowski już na pływaniu plasował się w czołówce, wychodząc trzeci z wody. Miał minutę straty do prowadzącego Kamila Zielińskiego. Jednak zawodnik z Tarnobrzega nie cieszył się długo z pierwszego miejsca. Młodzikowski objął prowadzenie po rowerze, mając 25 sekund przewagi nad nim. Na trzecim miejscu znajdował się Piotr Litwiniuk z wynikiem 45:25.

młodzikowski

Zajrzyj do relacji Lotto Triathlon Energy Bełchatów 1/2

Na biegu udało się Młodzikowskiemu utrzymać prowadzenie. Wbiegł na metę z czasem 1:08:23, wygrywając zawody. Podium uzupełnili Kamil Zieliński (1:09:21) oraz Piotr Litwiniuk (1:11:26).

TOP5 mężczyzn Triathlon w Zimnej Wodzie 1/8IM

  1. Paweł Młodzikowski – 1:08:23
  2. Kamil Zieliński – 1:09:21
  3. Piotr Litwiniuk – 1:11:26
  4. Michał Lech – 1:12:08
  5. Maciej Pogonowski – 1:12:59

Zadecydowały sekundy

W rywalizacji kobiet zwycięstwo rozstrzygnęło się na ostatnich metrach. Hanna Cieślińska objęła prowadzenie już po pływaniu. Potem Kamila na kolejnych etapach próbowała dogonić. Niestety nie udała się ta sztuka.

Ostatecznie Hanna Cieślińska wygrała debiutanckie zawody z wynikiem 1:25:09. Wyprzedziła goniącą Kamilę Gordon o pięć sekund. Na trzecim miejscu zmagania zakończyła Iwona Oleksiak z czasem 1:25:38.

TOP5 kobiet Triathlon w Zimnej Wodzie 1/8IM

  1. Hanna Cieślińska – 1:25:09
  2. Kamila Gordon – 1:25:14
  3. Iwona Oleksiak – 1:25:38
  4. Barbara Jóźwiak – 1:29:11
  5. Dagna Kolaszewska – Horoszko – 1:29:28

Jakimiuk vs Popławski

Ciekawie zapowiadała się walka na 1/4IM w Triathlonie w Zimnej Wodzie. W gronie faworytów wymieniano takich zawodników jak: Jan Popławski, czy Daniel Jakimiuk, który niedawno złamał dziewięć godzin na długim dystansie podczas startu w Czechach.

Po pływaniu na pierwszym miejscu znajdował się Jan Popławski z czasem 13:13. Miał 43 sekundy przewagi nad Piotrem Saniawą i 1:28 nad Danielem Jakimiukiem.

Na rowerze Popławski zdołał zwiększyć przewagę do 2:10 nad Jakimiukiem. Na trzecie miejsce wskoczył Mateusz Tkaczyk (1:24:35).

Przeczytaj też relację z Lotto Triathlon Energy Bełchatów 1/4

Ostatecznie na biegu Jan Popławski nie dał się dogonić rywalom. Dlatego mógł cieszyć się ze zwycięstwa, wbiegając na metę z czasem 2:03:13. Podium uzupełnili Daniel Jakimiuk (2:05:19) oraz Piotr Saniawa (2:12:49).

Rywalizacja kobiet na ćwiartce

Najszybsza na tym dystansie okazała się Katarzyna Strusińska. Pokonanie całej trasy zajęło jej 2:44:13. Wyprzedziła Monikę Osińską o 16 sekund. Podium uzupełniła Katarzyna Kopańska, która zameldowała się na mecie z wynikiem 2:45:33.

Owczarek i Kaczka wygrani w Mstowie na 1/8IM

Krzysztof Owczarek odniósł zwycięstwo w Mstowie, pokonując trasę w czasie 1:03:38. Wyprzedził Benjamina Kucińskiego o 4:51. Trzeci Krystian Czajka wbiegł na metę z wynikiem 1:09:54.

Cieszyć się z wygranej w rywalizacji kobiet mogła cieszyć się Gabriela Kaczka. Ostatecznie zjawiła się na mecie z wynikiem 1:15:45. Tym samym okazała się szybsza od Karoliny Gluszkowskiej o 16 sekund. Podium uzupełniła Anna Gałązka z czasem 1:16:41.

Dominacja Marcinka na 1/4IM

W rywalizacji mężczyzn na ćwiartce doszło do konfrontacji Tomasza Marcinka i Roberta Czysza. Finalnie najszybszy był pierwszy z nich. Z dobrej strony pokazał się też w zeszłym tygodniu. Wówczas wygrał na połówce i na ćwiartce w Bydgoszczy.

W Mstowie pokonał trasę w czasie 1:57:47. Wyprzedził Czysza o 7:15. Na najniższym stopniu podium stanął Maksymilian Glapiński z wynikiem 2:07:45.

Z podobną przewagą w rywalizacji kobiet zwyciężyła Bożena Jaskowska. Zameldowała się na mecie z wynikiem 2:27:25. Tym samym miała 6:38 przewagi nad Karoliną Jędrochą. Trzecia była Katarzyna Kusak z rezultatem 2:39:24.

Przemek Schenk
foto: Maciej Brzyski FB, materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X