Rozmowa

Rafał Pierścieniak: Zorganizowaliśmy już blisko 100 wyjazdów. Kolejny obóz w Hiszpanii

W tym roku Kuźnia Triathlonu ma w planach ok. 10 obozów, a pierwszy z nich odbędzie się już w marcu, w Hiszpanii. Główny trener grupy, Rafał Pierścieniak, opowiada o specyfice „kuźniowych” wyjazdów.

W tym roku jako Kuźnia Triathlonu planujecie kilka obozów treningowych. Gdzie planujecie wyjechać?
W ciągu roku mamy zaplanowane ok. 10 wyjazdów. Są to wyjazdy weekendowe lub klasyczne tygodniowe zgrupowania. Obozy organizujemy w Polsce oraz za granicą. Do tej pory zorganizowaliśmy blisko 100 takich wyjazdów! Najbliższy odbędzie się już na początku marca na Lanzarote.

Czy na obóz z Wami mogą pojechać jedynie członkowie klubu?
Na obóz z nami może pojechać praktycznie każdy zainteresowany. Często są to osoby z innych klubów triathlonowych lub osoby trenujące indywidualnie. W ostatnim czasie obserwujemy również trend, w którym uczestnikami obozów są Polacy mieszkający za granicami naszego kraju. Podczas obozów jesteśmy podzieleni na kilka grup zaawansowania, dlatego każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Jakie korzyści płyną z wyjazdu na obóz?
Taki wyjazd to przede wszystkim świetne urozmaicenie rutyny treningowej. To czas, w którym możemy skupić się tylko na treningu oraz regeneracji. Jest to oczywiście dobra okazja na wymianę doświadczeń z innymi triathlonistami na wiele tematów zaczynając od sprzętu kończąc na sprawach biznesowych. Wiadomo, że grupa motywuje do zwiększonego wysiłku.  Więc trening w takich warunkach jest zdecydowanie przyjemniejszy niż w pojedynkę.

Jak wygląda typowy dzień obozowy?
Najczęściej dzień rozpoczynamy wspólnym śniadaniem, po którym udajemy się na pierwszy trening, Zaczynamy od roweru lub pływania. Po południu realizujemy drugą jednostkę treningową – zazwyczaj jest to bieganie. Im krótszy obóz tym intensywność wyjazdu jest większa. Przy tygodniowym obozie, intensywność jest mniejsza znajdzie się nawet miejsce na dzień regeneracyjny. Oczywiście uczestnictwo we wszystkich treningach nie jest obowiązkowe. Każdy może dobrać intensywność obozu do własnych możliwości.

Obóz na Lanzarote jest jednym z dwóch zaplanowanych obozów zagranicznych, nie licząc rowerowych przejazdów. Co zadecydowało o tym, że w tym sezonie postawiliście na krajowe obozy m.in.: w Tatrach, Janowie Lubelskim, czy Strawczynie?
Obozy w Polsce to przede wszystkim dużo łatwiejsza logistyka i często (choć nie zawsze) niższe koszty wyjazdu. Dzięki 10 letniemu doświadczeniu mamy bardzo dobrze przemyślane lokalizacje obozowe. Pod uwagę bierzemy każdy najmniejszy aspekt który podwyższy komfort uczestnika. Zwracamy uwagę na infrastrukturę ośrodka, natężenie ruchu samochodowego w okolicy, jakość asfaltów czy czas i komfort dojazdu z Warszawy.

Ilu uczestników najczęściej bierze udział w waszych wyjazdach?
Mamy obozy, w których udział bierze ponad 30 osób, ale też takie kilkuosobowe. Przykładowo na najbliższy obóz na Lanzarote mamy na liście 34 trenujące osoby. To pozwala stworzyć nam 4-5 grup zaawansowania, dzięki czemu każdy znajdzie grupę na dogodnym poziomie. Istnieje również możliwość migrowania między grupami w trakcie obozu w zależności od samopoczucia. Organizujemy również wyjazdy, w których przewidujemy 6-8 osób. Wtedy najczęściej mieszkamy wspólnie w jednym domu. Obydwie koncepcje mają zalety i wady – każdy może wybrać ulubioną formułę.

Jaki będzie skład kadry trenerskiej na obozie w Hiszpanii oraz kolejnych wyjazdów?
Na każdym wyjeździe staramy się, żeby było minimum dwóch trenerów. Podczas najbliższego wyjazdu na Lanzarote ze względu na dużą ilość uczestników przewidujemy 4 trenerów oraz jednego fizjoterapeutę odpowiedzialnego za treningi uzupełniające oraz regenerację.  Jeden z trenerów jest również serwisantem, więc żadne defekty nam nie straszne.

Na czym polegają wasze przejazdy rowerowe?
Kuźnia Tour, bo o tym mowa, to przejazdy rowerowe z punktu A do B. Do tej pory podążaliśmy z Warszawy do różnych europejskich stolic (m.in Sztokholm, Praga, Berlin, Wiedeń, Wilno). Za zawodnikami jedzie samochód asekuracyjny, który wiezie wszystkie bagaże, serwuje nam świetne bufety podczas postojów. To znacząco skraca czas przejazdu, a po dojeździe do miejsca docelowego zabiera wszystkie rowery z powrotem do miejsca startu. W tym roku w 5 dni chcemy przejechać z Warszawy do Budapesztu. Stworzyliśmy nową formułę, w której startujemy z wybranego zakątka Europy i podążamy przez zupełnie nowe tereny. W maju mamy zamiar przejechać ze Splitu do Podgoricy.

Czym jest Kuźnia Kids?
W naszej ofercie znajdują się dwa wyjazdy, podczas których zapewniamy opiekę najmłodszym triathlonistom. Najczęściej są to dzieci uczestników obozu w wieku od 6 do 12 lat. To idealna okazja, żeby zaszczepić w dzieciach sportowego ducha. Dzieci widząc aktywnych rodziców, chcą podążać tą samą drogą i same chętnie uprawiają różne sporty.

Dlaczego warto wybrać się z Wami na obóz?
Przede wszystkim jadąc z nami, nie musisz myśleć o niczym więcej niż o pojawieniu się na miejscu zbiórki. Nie musisz szukać miejsca, do którego chcesz pojechać, tworzyć tras w okolicy, organizować znajomych czy martwić się na wypadek nieprzewidzianych atrakcji – wybierając się na wyjazd z nami zaoszczędzisz sporo czasu które musiałbyś poświęcić na przygotowania. Na miejscu będziesz podążał najlepszymi trasami, a na koniec możesz liczyć na świetną pamiątkę w postaci zdjęć oraz filmu z obozu.

Ostatnio często gościliście na Teneryfie, dlaczego?
Faktycznie od dwóch lat staramy się spędzać kilka zimowych miesięcy na Teneryfie. To świetne miejsce do treningu zimą ze względu na bardzo stabilną pogodę, fantastyczne widoki oraz bardzo duże zróżnicowanie krajobrazu na tak małym obszarze. Będąc na miejscu, często gościmy naszych zawodników, którzy przyjeżdżają indywidualnie na wyspę, ale również organizujemy typowe obozy treningowe podczas naszego pobytu kiedy trenujemy większą grupą.

Harmonogram obozów

    11.03-18.03.2023 Lanzarote (brak miejsc)

    https://kuznia-triathlonu.pl/zgrupowanie-klimatyczne-lanzarote-11-03-18-03-2023/

    21.04-23.04.2023 Strawczyn

    https://kuznia-triathlonu.pl/strawczyn-21-04-23-04-2023/

    Bałkany Challenge 10.05-15.05.2023

    https://kuznia-triathlonu.pl/balkany-challenge-10-05-15-05-2023/

    Janów Lubelski 19-21.05.2023

    https://kuznia-triathlonu.pl/janow-lub-19-05-21-05-2023/

    Dolomity 24.06-1.07.2023

    https://kuznia-triathlonu.pl/dolomity-24-06-1-07-2023/

    Kuźnia Tour: Budapeszt 26.07-30.07.2023

    https://kuznia-triathlonu.pl/kuznia-tour-budapeszt-26-07-30-07-2023/

    Tatry 12.08-15.08.2023

    https://kuznia-triathlonu.pl/tatry-tour-12-08-15-08-2023/

W razie chęci zapisu na dany obóz lub dodatkowych pytań proszę się kontaktować pod numer: 604584593 lub mailowo: kuzniatriathlonu@gmail.com

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne
materiał sponsorowany

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X