Wiadomości

Puchar Europy po raz kolejny w Olsztynie

– Jesteśmy ogromnie zadowoleni z decyzji Europejskiej Unii Triathlonu, która z dziesiątek zgłoszeń kolejny raz wybrała właśnie Olsztyn i przyznała nam możliwość organizacji Pucharu Europy na dystansie sprinterskim! Tym razem ETU obdarzyła nas jeszcze większym zaufaniem i oprócz Pucharu Europy dla Elity przyznała również organizację Pucharu Europy Juniorów na dystansie sprinterskim. Jest to dla nas znak świadczący o dobrym kierunku rozwoju i kolejny ogromnie ważny krok do stałej obecności wielkich, triathlonowych imprez w naszym kraju. Dzięki temu triathlon jako dyscyplina dynamicznie się rozwija, a polscy zawodnicy mają możliwość rywalizacji z najlepszymi w zawodach o najwyższej randze na swoim terenie. W ramach tych zawodów triathloniści z różnych zakątków świata, będą mogli zdobyć punkty, które ułatwią im kwalifikacje do najważniejszych światowych imprez. Cieszymy się, że ponownie będziemy mieli okazję do pokazania, że Olsztyn jest doskonałym miejscem do organizacji tak wspaniałego widowiska! – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów z Labosport Polska i koordynator Polskiego Związku Triathlonu ds. Pucharu Europy.

Podczas tegorocznych zawodów Pucharu Europy w Olsztynie rywalizowało 124 zawodników z 31 krajów i 4 różnych kontynentów. Większość z nich stanowili Europejczycy, jednak byli wśród nich również reprezentanci: Australii, Nowej Zelandii, Izraela i Meksyku.

Puchar Europy w Triathlonie dla Elity i Juniorów rozegrany zostanie na dystansie sprinterskim w sobotę, 18 maja 2019 roku. Sercem zmagań najlepszych triathlonistów będzie Centrum Rekreacyjno-Sportowe nad Jeziorem Ukiel. Zawody zostaną poprowadzone na krótkich pętlach (1 x 0,75 km odcinka pływackiego, 4 x 5 km na trasie rowerowej i 2 x 2,5 km na etapie biegowym) co będzie bez wątpienia komfortowe dla zawodników. Specjalnie przygotowane trybuny i telebim umożliwią kibicom śledzenie toczącej się rywalizacji, a ponadto relacja telewizyjna, którą będą mogły obejrzeć wszystkie osoby, które nie będą w stanie przyjechać do Olsztyna, ale będą chciały śledzić zmagania najlepszych Europejczyków.

– W tym sezonie Puchar Europy w Triathlonie został bardzo wysoko oceniony przez Europejską Unię Triathlonu, a decyzja o dodatkowej rywalizacji juniorów tylko potwierdza zaufanie ETU dla nas i dla tej imprezy. Cieszymy się, że w roku 2019 współpraca się rozszerzy, a na najwyższym europejskim poziomie będą mogli rywalizować nie tylko triathloniści z Elity, ale również najlepsi Juniorzy. To właśnie kategorie młodzieżowe, które mocno rozwija PZTri są niezwykle istotne do rozwoju polskiego triathlonu i kluczowe w kontekście rywalizacji na najwyższym światowym poziomie – dodaje Paweł Jarski, Prezes Polskiego Związku Triathlonu.

Dzień później, w niedzielę 19 maja, w tym samym miejscu odbędzie się tradycyjnie inauguracja cyklu Elemental Tri Series. Podczas tego dnia zawodów triathloniści będą mieli do wyboru jeden z trzech dystansów: olimpijski (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegania) bez draftingu, sprinterski (0,75 km pływania, 20 km jazdy na rowerze, 5 km biegania) z draftingiem oraz supersprinterski (0,4 km pływania, 10 km jazdy na rowerze, 2,5 km biegania). W ramach Elemental Tri Series rozgrywany będzie Puchar Polski w Triathlonie.

Imprezą towarzyszącą triathlonowi będą zawody biegowe dla dorosłych i dla dzieci. Dorośli będą mogli wziąć udział w trzeciej edycji biegu na 10 km – 10K Run Series Olsztyn na trasie atestowanej przez PZLA. Najmłodsi będą mieli do wyboru jeden z trzech dystansów: 200 m, 500 m lub 1000 m podczas zawodów Elemental Kids.

materiał prasowy

foto PZTri

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X