Puchar Afryki. Głuszkowski na siódmej pozycji

W miniony weekend zawodnicy rywalizowali w ramach Pucharu Afryki Nelson Mandela Bay. Na starcie nie zabrakło reprezentanta Polski.

Do rywalizacji stanął Mateusz Głuszkowski, dla którego to były kolejne zawody, ale pierwszy start na dystansie olimpijskim w 2022 roku. W zeszłym tygodniu we francuskim Lievin rywalizował w formule indoor na krótkim dystansie – 150 m pływania, 3 km jazdy na rowerze i 1 km biegu.

Wówczas zakończył zawody na repasażu, gdzie zajął czwarte miejsce z czasem 10:14. Zawodnik trenujący pod okiem ojca, Bogumiła Głuszkowskiego nie ukrywał, że po tamtych zawodach miał lekki niedosyt, a powodem były problemy w T2, przez co nie wszedł do półfinałów. Nie jest tajemnicą, że dla Mateusza Głuszkowskiego celem na sezon 2022 są przede wszystkim mistrzostwa Europy w Olszynie oraz mistrzostwa świata w Montrealu (indywidualnie i w sztafecie). Wyjazd do RPA dla niego nie był tylko kolejnym sprawdzianem, ale też szansą na zdobycie punktów rankingowych.

Wygrana miejscowego zawodnika

Ostatecznie po zaciętej walce zwycięsko wyszedł Jamie Riddle. Reprezentant RPA zameldował się na mecie z wynikiem 1:51:33. Tym samym wyprzedził rodaków: Nicholasa Queneta (1:52:21) oraz Dylana Nortje (1:54:46).

Mateusz Głuszkowski po pływaniu znajdował się na trzecim miejscu. Z dobrej strony pokazał się też na rowerze. Trasę kolarską pokonał z najlepszym czasem – 55:38. Wszystko rozstrzygnął bieg, gdzie Głuszkowski miał problemy.

Finalnie wbiegł na metę z siódmym czasem – 1:58:58. Łącznie na mecie zameldowało się 12 zawodników.

Finisz: 1:58:58

Warto też przypomnieć, że w RPA miał też wystartować drugi z Polaków – James Kadziak. Niestety nie dał rady dotrzeć na miejsce zawodów na czas ze względu na odwołany lot.

Rywalizacja kobiet

Najszybszą zawodniczką tych zawodów była Simone Ackermann. Reprezentantka RPA pokonała trasę z wynikiem 2:08:13. Na drugim miejscu rywalizacje zakończyła Austriaczka Tanja Stroschneider. Do zwyciężczyni straciła 50 sekund. Podium uzupełniła druga zawodniczka z RPA, Shanae Williams z rezultatem 2:11:00.