Wiadomości

Premierowa edycja Enea IRONMAN 70.3 Poznań już w niedzielę

Rozpoczęło się wielkie odliczanie do pierwszej edycji zawodów z serii IRONMAN w stolicy Wielkopolski. Ponad 1100 triathlonistów weźmie udział w Enea IRONMAN 70.3 Poznań.

Od tego roku Poznań dołączył do Gdyni i Warszawy – miast gospodarzy, które mogą poszczycić się organizacją zawodów z serii IRONMAN, najbardziej prestiżowej rywalizacji triathlonowej na świecie. Najbliższy weekend (3-4 września) obfitować więc będzie w emocje sportowe na najwyższym poziomie, których esencją będą zawody Enea IRONMAN 70.3 Poznań.

Za nami 10 miesięcy intensywnych przygotowań do debiutu Enea IRONMAN 70.3 Poznań – powiedział Michał Drelich, dyrektor Enea IRONMAN 70.3 Poznań. – Poznań dołącza do cyklu IRONMAN Poland z przytupem. Dziękuję przy tej okazji władzom miasta za przychylność i zaufanie oraz wsparcie w pokonywaniu różnego rodzaju wyzwań, które stanęły na naszej drodze – tak, jak to zawsze bywa przy pierwszej organizacji takiego wydarzenia w danym mieście. Dziękuję również Enei, która konsekwentnie od 10 lat wspiera już triathlon. Cieszę się również, że spotkamy się w gościnnych progach Międzynarodowych Targów Poznańskich, a meta zawodów zostanie zlokalizowana w zupełnie nowym, wyremontowanym Placu PeWuKi. Warto wspomnieć też o tym, że startujemy w historycznym dla polskiego miejscu, jakim jest Kiekrz. Co więcej – zawodnicy, którzy brali udział w pierwszych w Polsce zawodach triathlonowych, ponownie staną na starcie w tym roku, tworząc jedną ze sztafet Enea 5150 Poznań – podsumował dyrektor zawodów.

Powrót do korzeni

​W debiutanckich zawodach w Poznaniu, uczestniczy mieli do wyboru dystans IRONMAN 70.3 lub 5150. Na dystansie olimpijskim triathloniści mogli też wystartować w sztafetach. Stolica Wielkopolski oraz okoliczne gminy to idealne miejsca do organizacji zawodów triathlonowych.

Cieszę się, że wracamy do korzeni, wracamy do Kiekrza – przyznał Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania. – Poznań jest ewenementem w skali kraju, bo w swoich granicach administracyjnych ma 4 jeziora. Co więcej, ten układ zawodów sprawia, że w bardzo niewielkim stopniu będziemy blokować ulice w centrum miasta. Tutaj dziękuję organizatorom, że biorą pod uwagę także potrzeby mieszkańców naszego miasta, którzy nie biorą udziału w tych zawodach. Poznań konsekwentnie stawia na sport i duże, międzynarodowe imprezy, a zawody IRONMAN bez wątpienia do takich należą. Cieszy mnie również, że sponsorem tytularnym będzie poznańska firma – Enea, za co serdecznie dziękuję – zaznaczył Jędrzej Solarski.

Ponad 1100 uczestników na starcie

​W tegorocznej edycji Enea IRONMAN 70.3 Poznań wystartuje ponad 1100 uczestników. Na najdłuższym dystansie tzw. „połówki”, ponad 30% stanowią triathloniści zagraniczni. Najliczniejsza grupa przyjechała do Wielkopolski z Niemiec. Kolejna grupa to Brytyjczycy, Włosi oraz Ukraińcy, którzy byli zwolnieni z opłaty startowej. Nie zabraknie też rywalizacji dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi sportowcy będą mieli okazję sprawdzić się w zawodach Kids Run Poznań.

Mnie najbardziej cieszy, że w programie wydarzenia znajdzie się miejsce na rywalizację dla dzieci i młodzieży – powiedziała Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania – Poznań może pochwalić się trzema klubami triathlonowymi, które prowadzą szkolenie młodzieży. Warto też nadmienić, że w zawodach udział wezmą przedstawiciele Urzędu Miasta, w tym wiceprezydent Bartosz Guss – powiedziała Ewa Bąk.

Czeka wiele atrakcji

Od wielu lat mecenasem zawodów triathlonowych IRONMAN organizowanych w Polsce jest Enea. Koncern energetyczny został też sponsorem tytularnym rywalizacji w Poznaniu.

Niecały miesiąc temu – na podobnej konferencji prasowej – mieliśmy okazję wspominać 10 lat triathlonu w Gdyni, gdzie marka Enea jest również sponsorem tytularnym, a dzisiaj jesteśmy w przededniu debiutanckiej edycji zawodów Enea IRONMAN 70.3 Poznań – powiedział Mateusz Pilarczyk z biura prasowego Enei. – Cieszy nas, że seria IRONMAN zagości w końcu na naszym „podwórku” – w Poznaniu, w Wielkopolsce. Jak zawsze zapraszamy kibiców i całe rodziny do naszej strefy rodzinnej i edukacyjnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Czeka tam wiele atrakcji, animacji, a nawet eksperymenty chemiczne. Na pewno można będzie tam ciekawie spędzić czas podczas zawodów – podsumował Mateusz Pilarczyk.

Międzynarodowe Targi Poznańskie częścią zawodów

Jednym z najważniejszym miejsc debiutanckich zawodów Enea IRONMAN 70.3 Poznań, będzie teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. To w tym miejscu zlokalizowana będzie meta rywalizacji oraz miasteczko triathlonowe.

Jest nam niezmiernie miło, że Międzynarodowe Targi Poznańskie stają się praktycznie „sercem” tych zawodów, bo przecież całe miasteczko zawodów, strefa zmian T2 i meta, a nawet część trasy biegowej zlokalizowane będą na naszym terenie – powiedział Konrad Fleśman, dyrektor grupy produktów, Grupa MTP.

Rywalizacja PRO

W zawodach Enea IRONMAN 70.3 Poznań zobaczymy również rywalizację zawodników i zawodniczek PRO. Jedną z uczestniczek walczących o zwycięstwo, będzie Paulina Kotfica, która już wcześniej zapowiedziała, że właśnie w stolicy Wielkopolski planuje zakończyć zawodową karierę.

20 lat temu miałam swój pierwszy start triathlonowy – całkiem niedaleko stąd, bo w okolicach Koła i Ślesina – przyznała Paulina Kotfica, uczestniczka zawodów Enea IRONMAN 70.3 Poznań. – Co ciekawe jednak, nigdy nie startowałem i nie pływałam w Jeziorze Kierskim. Do decyzji o zakończeniu profesjonalnej kariery triathlonowej szykowałam się od jakiegoś czasu. To przyszło dość naturalnie, czas skupić się na obowiązkach rodzinnych. Cieszę się jednak bardzo, że te moje ostatnie zawody w Poznaniu, będą miały rangę mistrzostw Polski – podsumowała czołowa, polska triathlonistka.

​Organizatorzy Enea IRONMAN 70.3 Poznań przygotowali także benefis Pauliny Kotficy, podsumowujący jej 20-letnią karierę w zawodowym triathlonie. Uroczystość odbędzie się w sobotę (3 września) o godz. 14:30 na Placu PeWuKi, na terenie MTP.

Wyjątkowi uczestnicy zawodów

Wśród wyjątkowych uczestników Enea IRONMAN 70.3 Poznań zobaczymy też Macieja Kurzajewskiego, dziennikarza telewizyjnego, prezentera oraz Roberta Motykę, współzałożyciela kabaretu Paranienormalni. Swoim startem wspierają polską transplantologię, uczestnicząc w akcji „TRIATHLONiści – ORGANiści”, która zachęca do świadomego dawstwa organów.

Na powrót do rywalizacji triathlonowej zdecydował się również nietypowy tandem Marcin i Monika Suwart. Marcin jest niewidomym sportowcem, którego przewodnikiem na trasie zawodów, jest jego żona Monika.

​- Kilka lat temu pokonaliśmy pełny dystans IRONMAN, który był naszym wielkim marzeniem – powiedziała Monika Suwart, uczestniczka Enea 5150 Poznań. – Po jego realizacji, zdecydowaliśmy się na drugie dziecko, więc ostatnie kilka lat upłynęło nam pod znakiem ciąży i maluszka, a następnie nałożyła się na to jeszcze pandemia, przez co zawodów było bardzo niewiele. Stąd też ten nasz powrót do triathlonu był dość powolny, bez pośpiechu – podsumowała triathlonistka.

Najprostszy jest dla nas etap rowerowy, gdzie wspólnie jesteśmy motorem napędowym naszego tandemu – powiedział Marcin Suwart, uczestnik Enea 5150 Poznań. – Podczas biegu jesteśmy połączeni linką, podobnie zresztą jak na etapie pływackim, który stanowi jednak największe wyzwanie – zakończył niewidomy triathlonista.

Wielkie święto triathlonu w Wielkopolsce zaczyna się już w sobotę od rywalizacji dzieci i młodzieży w Kids Run Poznań. W niedzielę do rywalizacji przystąpią zawodniczki i zawodnicy startujący na dystansie olimpijskim oraz „połówki” IRONMAN. Początek rywalizacji sportowców PRO na dystansie IRONMAN 70.3 zaplanowano o godz. 9:30 nad Jeziorem Kierskim. Finisz zwycięzcy na terenie MTP, spodziewany jest około godz. 13:00.

Szczegółowy program zawodów dostępny jest TUTAJ.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X