Wiadomości

Ponad 4000 zawodników na ósmej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon

Już po raz ósmy zawodnicy walczyli na zawodach Enea Bydgoszcz Triathlon, które w tym roku odbyły się w dniach 9-10 lipca 2022 roku.

W tegorocznej edycji zmagań na linii startu stanęło ponad 4000 zawodników, którzy rywalizowali na dystansach 1/8, 1/4 i 1/2 oraz w mistrzostwach świata w quadrathlonie!
Blisko połowa z uczestników to debiutanci, którzy rozpoczęli przygodę z triathlonem właśnie w Bydgoszczy. Zawodnikom kibicowało ponad kilkanaście tysięcy kibiców zgromadzonych na terenie zawodów oraz wzdłuż malowniczej trasy biegowej na Bulwarach przy rzece Brda.

Gospodarzem rywalizacji było Miasto Bydgoszcz, a samo centrum zawodów zlokalizowane było w okolicach hal sportowych Immobile Łuczniczka i Sisu Arena, które zawodnikom służyły za strefy zmian. Enea Bydgoszcz Triathlon to największa z imprez triathlonowych organizowanych w Polsce i jedne z największych zawodów w Europie. 

Walka na czterech dystansach

Zmagania odbyły się na czterech dystansach:

  • 1/8, dystans superkrótki (475 m pływania/21 km jazdy rowerem /5,5 km biegu),
  • 1/4, dystans krótki (950 m pływania/43 km jazdy rowerem /10,8 km biegu),
  • 1/2, dystans średni (1900m pływania, 86km roweru i 22km biegu),
  • Decathlon TRYathlon (dedykowany debiutantom: 240 m pływania z nurtem rzeki/ 19 km jazdy na rowerze/ 4,25 km biegu)

Oprócz startów indywidualnych zawodnicy ścigali sztafetach oraz Międzynarodowych Mistrzostwach Prawników i Lekarzy. Do rywalizacji zaproszeni zostali również studenci, którzy walczyli o Puchar Rektora Politechniki Bydgoskiej.

Debiut mistrzowskiej imprezy w Bydgoszczy

Po raz pierwszy Bydgoszcz gościła także mistrzostwa świata w quadrathlonie, który był imprezą towarzyszącą Enea Bydgoszcz Triathlon. W niedzielę, 10 lipca, najlepsi zawodnicy zmierzyli się z triathlonem, do którego dodano czwartą dyscyplinę: pływanie kajakiem.

Mocna rywalizacja

W sobotę, czyli w pierwszym dniu zmagań, 9 lipca, na trasę zawodów wyruszyło blisko 1500 triathlonistów, którzy zmierzyli się z dystansem ¼ oraz Decathlon TRYathlon. Pierwszy na mecie „ćwiartki” z czasem 1h 45 min 23 sek. pojawił się bydgoszczanin Kacper Stępniak z teamu KS GVT Świebodzice. Pierwszą kobietą była reprezentantka klubu TRIWawa – Ewelina Wołos, która pokonała trasę 1/4 z czasem 2h 07 min 43 sek.

Drugiego dnia rywalizacji śmiałkowie zmierzyli się z „połówką” i najpopularniejszym z dystansów, czyli 1/8. Z pierwszym wynikiem na dystansie ½ zameldował się Tomasz Marcinek, który pokonał trasę w 4h 47 sek. Natomiast pierwszą kobietą na mecie była Karolina Jędrocha, która ukończyła zawody z czasem 4h 41 min 05 sek.

W samo południe zmagania rozpoczęli triathloniści ścigający się na dystansie 1/8. Triumfował Tomasz Słupik, który przekroczył linię mety z wynikiem 54 min 59 sek. Najlepszą kobietą okazała się Angelika Kowalska kończąca zawody z czasem 1 h 2 min 27 sek.

Strefa dla dzieci

Ponownie wielkim zainteresowaniem cieszyły się zawody Enea Tri-Fun, w których wzięło w udział ponad 300 młodych sportowców. Wraz ze sponsorem tytularnym zawodów, firmą Enea, organizatorzy przygotowali dla dzieci zawody biegowe, które rozgrywały się w pięciu kategoriach wiekowych. Udział w zawodach był darmowy, a na uczestników czekały na mecie upominki.

Największą imprezę w Polsce już kolejny rok z rzędu jako partner tytularny wspiera Enea. Zawody cieszyły się też oficjalnym wsparciem, takich marek jak Audi Bydgoszcz, Solano, AMZ Szamotuły, Solid Security, Sisu Sport i Global Prospect.

Atrakcje dla kibiców

Enea nie zapomniała o kibicach i ich rodzinach oraz licznych kibicach, specjalnie dla nich przygotowując szereg atrakcji podzielonych na moduły: gier i zabaw, sportu i rekreacji oraz eksperymentów i nauki.

Na odwiedzających strefy Enea czekały lekcje „wf-u z Eneą” prowadzone przez instruktorów, w tym zumba dla dzieci i dorosłych, rodzinna nauka tańca, oraz stretching. Dodatkową atrakcją były eksperymenty naukowe z panelami solarnymi, lampami plazmowymi, a także wytwarzaniem prądu z cytryny oraz tworzeniem małego „wulkanu”. Swoich sił można było spróbować w grze na automatach, w tym popularnym cymbergaju oraz maszynie do rzutów koszykarskich.

Dodatkowo w strefie EXPO Enea Bydgoszcz Triathlon sponsor tytularny zlokalizował strefę relaksu oraz specjalną atrakcję – Fotobudkę 360 stopni, która nagrywała krótkie klipy przypominające znany filmowy efekt specjalny ze spowolnieniem czasu.

Piknik dla mieszkańców

Enea pomyślała również o mieszkańcach Bydgoszczy, którzy mogli wziąć udział w wyjątkowym pikniku na Wyspie Młyńskiej. Piknik „Pingpong na Trawie” zorganizował Polski Związek Tenisa Stołowego, któremu podobnie, jak bydgoskim zawodom, partneruje marka Enea.

W punktach Enei i na terenie zawodów kibice mogli korzystać z kartonowych klaskaczy od Enei, które pomagały kibicom w głośnym kibicowaniu wszystkim triathlonistom.

Profesjonalna transmisja wydarzenia

Kibice mogli obserwować zmagania na trasach Enea Bydgoszcz Triathlon dzięki transmisji LIVE, prowadzonej z kilkunastu kamer wraz z profesjonalnym sportowym komentarzem. Transmisja dostępna była na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl oraz na profilu Enea Bydgoszcz Triathlon na Facebooku. Sponsorem transmisji był sponsor tytularny, Enea.

Dzięki zastosowaniu wielu mat pomiarowych kibice śledzili postępy zawodników na trasie. Link do aktualizowanych na żywo wyników dostępny był na oficjalnej stronie wydarzenia.

Nie tylko sportowe emocje

Obok rywalizacji sportowej odbywał się Food Truck Festiwal, który ugościł spragnionych kulinarnych emocji. Pojawiło się na nim kilkanaście food-trucków i innych punktów gastronomicznych, które serwowały dania z kuchni z całego świata, pyszne napoje i desery.

Enea Bydgoszcz Triathlon to wydarzenie o charakterze rodzinnym, które jest doskonałą okazją do pokazania atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Podczas tegorocznej edycji zawodów organizatorzy zachęcali zawodników i ich najbliższych do wzięcia udziału w licznych atrakcjach przygotowanych przez miasto Bydgoszcz – gospodarza zawodów. Do wyboru były między innymi: spływy SUPem, Rejsy Tramwajem Wodnym, czy bilety zbiorcze do wszystkich bydgoskich muzeów w cenie 5 złotych.

Już dziś zapraszamy na kolejną, dziewiątą edycję zawodów, która odbędzie się 8 i 9 lipca 2023 roku.

Sponsorem Enea Bydgoszcz Triathlon jest firma AMZ – producent najwyższej jakości kołder i poduszek w 100% szytych w Polsce, od 30 lat dbający o dobry wypoczynek w ponad 15 krajach na całym świecie. Aktywny partner sportowców oraz młodych kadrowiczów Polskiego Związku Triathlonu. Zobacz produkty stworzone z myślą o regeneracji triathlonistów.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X