Wiadomości

Piotr Biankowski przepłynął wpław Kanał La Manche. Co się tam działo?

Po ponad 15 godzinach walki z żywiołem i przepłynięciu 60 kilometrów Piotr Biankowski dotknął brzegu po francuskiej stronie sławnego kanału. Dokonał tego jako 11 Polak w historii.

Sportowiec ekstremalny, pływak zimowy, triathlonista i były rugbista Arki Gdynia dokonał tego w szczytnym celu, by zebrać środki dla Domów Ronalda McDonalda, w których mieszkają bezpłatnie rodzice w czasie długiej choroby dziecka i pobytu w szpitalu.

Przebieg wyzwania

Piotr Biankowski rozpoczął przeprawę o 23.23 czasu angielskiego z piątku na sobotę na Samphire Hoe Beach w Dover. Do francuskiego Cap Blanc-Nez dopłynął o 14.42 czasu angielskiego w sobotę. Momentami było bardzo trudno. W trakcie zdobywania „pływackiego Everestu” zmagał się  z silnymi prądami morskimi, lodowatą wodą. Do tego dochodził wzmagający się wiatr i deszcz, a pod koniec też zmęczenie. Po 15 godzinach i 19 minutach pokonał ok. 60-kilometrową trasę przypominającą literę S. Cały wyczyn został dokumentowany przez oficjalnego przedstawiciela Channel Swimming Association, zgodnie z regulaminem, który obowiązuje od 146 lat. Obserwator nie wniósł żadnych zastrzeżeń. W tym roku była to czwarta udana przeprawa.

Najważniejszy wyczyn w życiu

To było największe wyzwanie w moim życiu – powiedział Piotr Biankowski po dotarciu do francuskiego brzegu. – Silny i mroźny wiatr, zacinający deszcz i mocne prądy nie pozwalały mi na płynięcie w linii prostej do brzegu. Musiałam znaleźć z nimi swój rytm i dogadaliśmy się.

Piotr podczas przeprawy zmagał się z samym sobą. Poradził sobie z sytuacjami, które komentatorzy takich wyzwań nazywają kryzysami. Pokonał je, bo przewidział takie emocje i podczas przygotowań korzystał z doświadczeń ekipy wspierającej. Byli w niej między innymi Piotr Netter i Karol Zalewski. Na łodzi asekurowali go Beata Zwolińska, Bogusław Ogrodnik i Marcin Łaszkiewicz, a na lądzie Klaudia Zwolińska i Łukasz Chłodnicki.

Historia pokonywania Kanału

Po raz pierwszy Kanał La Manche przepłynął kapitan Mathew Webb w 1875 r. Do tej pory tego wyczynu dokonało 1698 osób z całego świata. Przepłynięcie Kanału to wciąż jedno z największych wyzwań człowieka. By zostać zaliczonym go grona jego zdobywców, śmiałkowie muszą spełnić rygorystyczne warunki. Mogą być ubrani jedynie w kąpielówki, okularki i pływacki czepek. Nie mogą korzystać z pianki. Dlatego przed zimnem chroni ich lanolina, czyli mieszanina tłuszczu z wełny owczej i wazeliny. Przez całą przeprawę nie mogą dotykać łodzi asekurującej, a jedzenie mają podawane na lince w bidonie.

Muszą też wyjść na brzeg o własnych siłach. Piotr spełnił wszystkie te zasady! Piotr Biankowski wyszedł poza schemat. Nie płynął, by „pokonać Kanał”, jak często się o tym mówi. On zaprosił Kanał do pomagania, bo płynął nie dla siebie, ale dla Domów Ronalda McDonalda.

Zobacz też kim jest Piotr Biankowski

– Moją pasją jest pływanie w ekstremalnie zimnej wodzie. Kocham to robić. Ale moją największą motywacją jest pomaganie dzieciom. Jestem szczęśliwy, że połączyłem pasję  z dawaniem dobra – podkreślał Biankowski.

Towarzyszyła akcja charytatywna

Całej przeprawie Biankowskiego towarzyszyła zbiórka na rzecz Domów Ronalda McDonalda, w których rodzice mieszkają bezpłatnie w czasie pobytu z dzieckiem w szpitalu. Do tej pory darczyńcy wpłacili ponad 19 tysięcy złotych. Cały czas jednak można dołączyć i pomóc.

Prawdziwy bohater powinien być wyposażony w cechy, które pozwalają go podziwiać i identyfikować się z nim. Piotr wyróżnia się ponadprzeciętnie! To niezwykły Wolontariusz Fundacji – mówi Katarzyna Nowakowska z Fundacji Ronalda McDonalda. – Piotr robi wszystko, by zaprosić jak najwięcej osób do pomocy. Wszyscy w Fundacji, rodzice, dzieci, przyjaciele, bardzo przeżywali noc z piątku na sobotę! To dla nas wielki zaszczyt, że Piotr i tylu ludzi dołącza do #EkipaBiankowskiego dla Domów.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek oraz Burmistrz Miasta Rumia, Michał Pasieczny. Partnerami wydarzenia byli: Rumia Invest, Miasto Rumia, Hammer, Nivis Chłodnictwo, Tricargo, Diety od Brokuła, DobraNocka, Higienika, BFI Logistics, JA Trenuje Karol Zalewski, TRI Team Rumia, Bogusław Ogrodnik, GWSC, MAKA Multimedia, Garmin Polska, AronFarm i Zahartowani oraz oczywiście Fundacja Ronalda McDonalda, której cały zespół, Rada, Wolontariusze dopingowali Piotra.

Kim jest Piotr Biankowski?

Piotr Biankowski to były rugbista, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Od soboty ma na koncie nie tylko przepłynięcie Lodowej Mili (w temperaturze 1,2 ℃), brązowy medal MŚ i trzecie miejsce w PŚ w sezonie 2019/20, ale też charytatywne przepłynięcie Kanału La Manche! Jest niewątpliwie wyjątkowym człowiekiem, przełamującym bariery zimna, wytrzymałości i szybkości w pływaniu. Organizuje zawody Gdynia Winter Swimming Cup, czyniąc z Gdyni ważne miejsce na mapie lodowych wyczynów. Na zaproszenie pływaka startuje w nich światowa czołówka zawodników, specjalizujących się w zimowym pływaniu ekstremalnym.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Należy do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie.

W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala działań Fundacji obejmuje całą Polskę. Organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze, którzy chcą wspierać publiczną służbę zdrowia.

Najtrudniejszym programem Fundacji obliczonym na wiele lat działań są Domy Ronalda McDonalda komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów, łazienek. Działania służące poprawie warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Fundacja wyposaża oddziały dziecięce w wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień do funkcji fotela.

Zajrzyj do rozmowy z Przemysławem Szymanowskim

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci, wykonywanych na pokładzie mobilnych ambulansów.  W 2020 roku zaczął pracę drugi ambulans Fundacji. Tylko w tym roku na pokładzie ambulansów lekarze wykonali badania u ponad 2000 dzieci. W trakcie pływania Piotra ambulans Fundacji badał maluchy z Dzierżoniowa.

Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy  i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań.

Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to 1200 m² powierzchni, która została z wielką troską przystosowana do potrzeb rodziców. Dzięki tej inwestycji mogą oni mieszkać w godnych warunkach, przygotowywać posiłki w pełni wyposażonej kuchni, wykonywać wszystkie inne podstawowe czynności, jak np. pranie.  Oprócz pomieszczeń zaprojektowanych z myślą o rodzicach Dom ma także piękny pokój zabaw dla dzieci, bibliotekę i ogród. Dom powstał zarówno jako miejsce dla osób poszukujących wyciszenia, jak  i dla tych, którzy potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Otoczeni wsparciem wolontariuszy i profesjonalnego zespołu domu zbierają siły, z którymi wracają z domu na oddział do dziecka. Jednocześnie z pobytu w domu może korzystać dwadzieścia rodzin. Dom pomaga rodzicom od października 2015 roku, najdłuższy pobyt jednej rodziny do dziś to 382 dni.

W marcu 2021 roku w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została ukończona budowa drugiego Domu. Dom, z 25 pokojami, jest wsparciem dla pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Każdy może pomóc w jego utrzymaniu, przekazując 1% podatku, donację finansową, donację rzeczową lub wolontariatem.  Roczny koszt utrzymania jednego pokoju to 50 000 zł.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X