Wiadomości

Patrick Lange: Sport jest niczym bez pokoju

Jesteśmy świadkami jednego z największych kryzysów od czasu II Wojny Światowej. To za sprawą wojny wywołanej przez Rosję atakiem na Ukrainę. W triathlonie też słychać echa tych wydarzeń.

Na naszych oczach pisze się najnowsza historia, ale niestety smutna. Na zawsze zapamiętamy datę 23 lutego 2022 roku. To właśnie tego dnia w godzinach porannych rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na Ukrainę. Obecna sytuacja jest bardzo ciężka. Głos zabiera w tej sprawie wiele osobowości z różnych sfer życia na całym świecie. Jedną z nich jest czołowy triathlonista na świecie – reprezentant Niemiec Patrick Lange.

Świat się zatrzymał

Obecny okres też nie należy do łatwych w sportowym życiu niemieckiego mistrza. Patrick Lange uległ wypadkowi podczas zgrupowania w Hiszpanii. W efekcie doznał uszkodzenia stawu barkowego. Za kilka dni czeka go operacja. Po niej będzie wyłączony z treningów przez 8 – 10 tygodni. Tym samym Lange będzie musiał zmienić dotychczasowe plany startowe na sezon 2022. Poza sportem patrząc na obecną sytuację w Ukrainie, postanowił zabrać głos.

– Po 77 latach życia w pokoju mamy wojnę w Europie. Chcę powiedzieć, że sport jest ważny. To moje życie, miłość, siła i na szczęście praca. Mimo tego sport jest niczym bez pokoju. Bez wątpienia mam w tej chwili ciężki okres z powodu kontuzji, ale to NIC w porównaniu z tym, przez co obecnie przechodzą ludzie w Ukrainie. Proszę, nie zapomnijcie o tym w ciągu następnych dni. Jeśli możecie, podnieście głos w obronie pokoju. Dla lepszej przyszłości – apelował Patrick Lange za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Patrick Lange (@patricklange1)

Kim jest Patrick Lange?

Od samego początku dążył do tego, aby zostać zapamiętany jako jeden z najlepszych pływaków w triathlonie. Sam przyznaje, że najwięcej problemów sprawia mu bieg. Przechodząc do triathlonu, Patrick Lange za cel postawił sobie też start w Ironmanie.

Zrealizował go w 2017 roku podczas Ironman Frankfurt. Wówczas zajął 15 miejsce i pokonał trasę w 8:28:44. Najlepsze wyniki miał w sezonie 2019. Warto odnotować jego wygraną podczas IM 70.3 Luksemburg oraz trzecie miejsce w IM 70.3 Kraichgau. Do tego skończył na czwartym miejscu Ironman Italy oraz Ironman Austria.

Choć mało brakowało, a w 2014 roku zakończyłby karierę z powodu braku sponsora. Lange był bardzo dobrym duathlonistą. Jak sam przyznał w jego roczniku (1986), w Niemczech było tylu dobrych triathlonistów, że z powodu tego, że słabo pływał (nauczył się pływać w wieku 15 lat), nie miał szans dostać się do kadry Niemiec i wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich na dystansie olimpijskim, gdzie słabsze pływanie ma znacznie większe znaczenie niż na dystansie dłuższym. Z tego powodu wstąpił do armii. Tam też nie był wyróżniającym się zawodnikiem. W związku z tym przez dwa lata pełnił pełną służbę zawodową (nie był członkiem kadry triathlonowej w armii) i trenował tylko 10-20 godzin tygodniowo. Po służbie poszedł na studia – fizjoterapię. Nadal nie był w stanie trenować więcej.

Po studiach pracował na pół etatu, aż do 2016 roku. Ciągle starał się poświęcać na triathlon około 10-20 godzin w tygodniu. Po sezonie 2015 poznał Farisa Al-Sultana. Wspólnie znaleźli sponsora dla Patricka i to pozwoliło na trening pod dystans Ironmana. Zaowocowało już w pierwszym sezonie – w debiucie na Hawajach Patrick zajął znakomite trzecie miejsce.

Bez wątpienia największym osiągnięciem Lange jest wygrana na Hawajach w latach 2017-2018. Do tego w sezonie 2021 wygrał podczas Challenge Roth.

Przemek Schenk
foto: Patrick Lange Instagram

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X