Wiadomości

Ostatni rok w profesjonalnym triathlonie Nicoli Spirig

Od wielu lat należy do czołówki światowego triathlonu. Nicola Spirig ma nadzieję, że w sezonie 2022 zdoła jeszcze raz zaprezentować szczyt formy.

Jednym z głównych punktów w terminarzu Szwajcarki będzie realizacja projektu Pho3nix Sub 8. Choć warto przypomnieć, że niedawno Spirig wróciła do treningów po złamaniu dwóch żeber i obojczyka. Uczestniczyła w wypadku rowerowym. Najprawdopodobniej już niedługo stanie na starcie. Widnieje na liście startowej Challenge Gran Canaria (23 kwietnia).

Ostatnie akcenty w karierze

Szwajcarka w mediach społecznościowych zdradziła, że zbliża się do zakończenia długiej oraz bogatej kariery sportowej.

– Będę brać udział w kilku zawodach przed zakończeniem roku, a także mojej kariery. Nie mogę się doczekać, aby spędzić więcej czasu z rodziną i poświęcić się nowym, ekscytującym projektom – pisała Nicola Spirig. – W ciągu ostatnich 25 lat osiągnąłem prawie wszystko, o czym kiedykolwiek marzyłam, zarówno sportowo, jak i w życiu osobistym. Udało mi się wystartować pięć raz w igrzyskach olimpijskich, gdzie zdobyłam dwa medale, a także siedem tytułów ME. Zostałam szwajcarską Sportswoman Roku, zbudowałam fundację i serię Kids Cup. Do tego jestem matką trójki wspaniałych dzieci. Jestem niesamowicie wdzięczna, a także nieco dumna, że mogłam tego wszystkiego doświadczyć przez te wszystkie lata. Pod koniec bieżącego sezonu zdecydowałam się wycofać z profesjonalnego triathlonu. W moim ostatnim sezonie głównym celem zostanie zrealizowanie projektu Sub8. Potem zaliczę kilka startów i zakończę karierę – zdradzała plany Spirig.

Mimo, że do końca sezonu jeszcze trochę czasu utytułowana zawodniczka już postanowiła podziękować tym, dzięki którym jej kariera mogła wyglądać tak okazale.

– Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy towarzyszyli mi i wspierali w tej niesamowitej podróży! Moja rodzina, mąż Reto, dzieci i rodzice. Mój trener Brett Sutton. Obecni i byli partnerzy oraz sponsorzy. Moi zwolennicy i fani. Po prostu wielkie podziękowania dla was wszystkich – dodałą Szwajcarka.

Kim jest Nicola Spirig?

Zawodniczka urodzona 7 lutego 1982 roku w Bulach pierwszy poważny sukces w tri zanotowała w 1999 roku. Wówczas zdobyła mistrzostwo Europy juniorek. Do tego dwa lata później wygrała również mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej. W tym czasie notowała też znakomite wyniki w biegach przełajowych. Została dwukrotną wicemistrzynią Europy juniorek (1999 i 2000).

Nicola Spirig jest też pięciokrotną olimpijką. W Atenach (2004) zajęła 19 miejsce. Cztery lata później w Pekinie uplasowała się szóstej pozycji. Najlepszy wynik zanotowała w Londynie w 2012 roku. Wówczas wygrała olimpijski wyścig, wyprzedzając po zażartej walce z Lisą Norden o dwie sekundy. W Rio de Janeiro Nicola Spirig została srebrną medalistką igrzysk olimpijskich. Wtedy przegrała z Gwen Jorgensen o 40 sekund. Podczas ostatnich IO w Tokio (2021) Szwajcarka zakończyła rywalizację na szóstym miejscu (1:58:05).

Została sześciokrotną mistrzynią Europy (2009, 2010, 2012, 2014 i 2015, 2018), a także zdobyła złoto na Ironman Cozumel 2014 i na Igrzyskach Europejskich 2015. Do tego wygrała Puchar Świata w Lozannie 2018.

Pomimo bogatej kariery sportowej Nicola Spirig znalazła też czas na studia i z wykształcenia jest prawniczką.

Przemek Schenk
źródło: Instagram
foto: Nicola Spirig Instagram, materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X