Owocny sezon GVT BMC Triathlon

GVT BMC Triathlon Team zakończył trzeci sezon startów! Podopieczni trenera Zbigniewa Gucwy wywalczyli w 2019 roku aż 25 zwycięstw, a łącznie 39 razy stawali na podium.

“To był dla nas kolejny ciekawy sezon. Zebraliśmy zarówno cenne doświadczenie jak i świetne wyniki. Przede wszystkim cieszy nas fakt, że trzeci rok z rzędu nasi zawodnicy zdobywają złoty medal Mistrzostw Polski na dystansie ½ Ironmana. To wcale nie takie oczywiste, bo na tym dystansie poziom zawodów w Polsce cały czas intensywnie się podnosi”, komentuje Zbigniew Gucwa – trener i dyrektor sportowy GVT BMC Triathlon Team.

Pierwszym poważnym sprawdzianem formy był IRONMAN 5150 Warsaw. Rywalizację w gronie Panów w fenomenalnym stylu wygrał Sergiej Kurochkin, a w wyścigu Pań powracająca po przerwie macierzyńskiej Paulina Kotfica była druga. W rywalizacji age-group świetnie spisały się również Julita Sikora i Ewelina Szabelska, które w kategoriach stanęły na drugim stopniu podium.

Mistrzostwa Polski w Suszu to kolejny bardzo ważny przystanek na bardzo długiej trasie sezonu 2019. Na dystansie sprinterskim Tomasz Brembor wywalczył srebrny medal w wyścigu elity, a dzień później sztafety AZS AWF Katowice z zawodnikami GVT BMC Triathlon Team w składzie wywalczyły złote (Paulina Kotfica, Paulina Klimas, Tomasz Brembor) i brązowy (Robert Wilkowiecki) medal. Po życiowy sukces w wyścigu age-group sięgnął Michał Nawracaj, który okazał się najlepszym amatorem. Srebro wywalczył Marcin Tomczak.

Enea Triathlon Bydgoszcz pokazuje z roku na rok, że staje się największą imprezą triathlonową w Polsce. Na starcie nie mogło zabraknąć reprezentantów GVT BMC Triathlon Team. Robert Wilkowiecki i Paulina Kotfica wygrali na dystansie ¼ Ironmana, a Paulina Klimas na dystansie ⅛. Drugie miejsce w najkrótszym wyścigu wywalczył Marcin Tomczak.

Medale posypały się również na Super League Triathlon w Poznaniu podczas Mistrzostw Polski na dystansie ½ Ironman. W bratobójczym pojedynku pomiędzy ubiegłorocznym mistrzem – Tomaszem Bremborem, a Robertem Wilkowieckim – lepszy okazał się zawodnik z Wrocławia. “Wilku” w końcówce trasy biegowej wyprzedził swojego partnera z GVT BMC Triathlon Team i zdobył swój życiowy sukces. Piąte miejsce w 40 stopniowym upale wywalczył Maciej Chmura. Najlepszym amatorem z tytułem Mistrza Polski age-group został Michał Rajca.

Przeczytaj także: Isklar Norseman Xtreme Triathlon – Michał Rajca czwarty

Docelową imprezą w sezonie 2019 był Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Pierwszego dnia rywalizacji, podczas wyścigu na dystansie sprinterskim w pięknym stylu wygrała Paulina Klimas. Druga była Aleksandra Jędrzejewska, która tym startem wróciła do ścigania po złamaniu ręki na początku maja.

W niedzielnym wyścigu na dystansie połowy Ironmana świetnie spisał się Robert Wilkowiecki, który w silnie obsadzonej stawce z czasem 3:54:45 był dziesiąty. Wygrał Jan Frodeno.

Tydzień wcześniej Michał Rajca wystartował w Mistrzostwach Świata w triathlonie ekstremalnym. Podczas Norseman Extreme Triathlon na morderczej trasie zdobył znakomite czwarte miejsce. Swoich sił w tej odmianie triathlonu spróbowała również Paulina Kotfica, która pod koniec roku wygrała w Triathlonie Karkonoskim, czyli popularnym Karkonoszmanie.

Emocji w końcówce sezonu dostarczyła również Julita Sikora, która zaliczyła pierwszy w historii GVT start w IRONMAN World Championship na Hawajach. Kilka tygodni wcześniej wspólnie z Anną Żychską wystartowała również w IRONMAN 70.3 World Championship w Nicei.

Robert Wilkowiecki na zakończenie sezonu wystartował w IRONMAN Barcelona. Młody zawodnik w swoim debiucie pokonał trasę w czasie 8 godzin 6 minut i 45 sekund i tym samym pobił Rekord Polski należący do Roberta Karasia.

Robert Wilkowiecki

„Czerwiec był dla nas niesamowicie intensywnym i owocnym miesiącem. Zawodnicy PRO zdobywali medale, a amatorzy bili całą masę rekordów życiowych na różnych dystansach. Udało się nam również przygotować dziewiątkę zawodników do IRONMAN Klagenfurt, gdzie w całym procesie przygotowań udało się uniknąć kontuzji i w efekcie zaliczyli udane debiuty.

Dla mnie najpiękniejszym momentem sezonu był trening grupowy we Wrocławiu pod koniec czerwca, gdzie pojawiło się aż pięciu Mistrzów Polski – podopiecznych GVT. Byli to: Jakub Byczkowski (Mistrz Polski juniorów ze startu wspólnego w kolarstwie), Robert Wilkowiecki (Mistrz Polski na dystansie średnim), Maciej Chmura (jeszcze wtedy aktualny Mistrz Polski z 2017, 2018 roku na dystansie Ironman) oraz Mistrzowie Polski amatorów na dystansie sprinterskim i średnim Michał Nawracaj i Michał Rajca. Połączenie Mistrzów Polski w triathlonie, kolarstwie, sportowców wyczynowych i amatorów w jednej grupie treningowej to dla nas niesamowity powód do dumy. Z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim trenerom i osobom zaangażowanym w życie i pomoc dla GVT”, podsumował Zbigniew Gucwa.

Patrząc w przyszłość

“To co mnie niepokoi to fakt, iż na krótszych dystansach liczba zawodników startujących w najważniejszych imprezach ciągle maleje. Chcemy dołożyć swoją cegiełkę w rozwój sportu kwalifikowanego, bo tak naprawdę to jest podstawa każdej dyscypliny sportu w tym triathonu. Przypomnę, że większość zawodników ze światowej czołówki na długich dystansach w przeszłości odnosiła sukcesy na sprintach i olimpijkach”, zauważa Gucwa.

“W 2019 roku wystartował KS GVT – Akademia Mulitsportowa dla dzieci. Wspieraliśmy juniora Sebastiana Słomińskiego i juniora młodszego Michała Matusewicza. Na swoim koncie mają już pierwsze sukcesy i chcielibyśmy, żeby w przyszłości stanowili trzon GVT BMC Triathlon Team. Jesienią zorganizowaliśmy nabór do Akademii. Stworzyliśmy grupę w wieku od 5 do 19 lat i wspólnie pracujemy.  Najmłodsi bawią się w sport, a młodzież w wieku od 15 lat będzie startować w zawodach z licencjami, odnosić pierwsze sportowe sukcesy lub przeżywać pierwsze porażki. Na tym to wszystko polega i moim zdaniem jeśli nie zadbamy w Polsce o odpowiednie szkolenie młodzieży, to za parę lat może dojść do sytuacji w której na Mistrzostwach Polski zawodników elity będziemy liczyć na palcach jednej ręki”, dodaje.

„W przyszłym roku chcemy jeszcze bardziej zintegrować nasze zespoły: pro, akademię młodzieżową oraz zespół amatorski. Chcemy, żeby nasza struktura była jeszcze bardziej samowystarczalna i poszczególne sekcje uzupełniały się. W połowie stycznia ogłosimy program wspierania młodych talentów. Zgłasza się do nas bardzo dużo zdolnej młodzieży i chcemy zachęcić różne osoby oraz firmy do wspierania młodych, aktywnych ludzi. W obecnych czasach bardzo często Polscy zawodnicy jeszcze w trakcie trwania kariery zaczynają być trenerami dla sportowców amatorów. My chcemy przywrócić naturalną kolej rzeczy, czyli zmobilizować bardziej doświadczonych zawodników do współpracy z młodzieżą i dzięki temu rozwijali swój warsztat trenerski. Chcemy żeby obecna popularność triathlonu w Polsce przyczyniła się do sukcesów w sporcie wyczynowym. Jednak by to się stało, musimy rozpocząć pracę u podstaw!”, podsumował trener GVT.

Zmiany kadrowe

Przed sezonem 2020 drużynę GVT BMC Triathlon Team opuszczą: Paulina Klimas, Maciej Chmura i Robert Wilkowiecki.

“Bardzo dziękujemy im za zaangażowanie w naszą drużynę. Paulina, Maciek i Robert byli z nami od początku i uczestniczyli w procesie tworzenia naszego projektu. Cieszymy się, że trenując z nami bardzo się rozwinęli i w okresie trzech ostatnich lat naszej współpracy osiągali swoje największe sukcesy. Oczywiście dalej im kibicujemy i trzymamy kciuki za rozwój dalszej kariery”, dodał.

W składzie GVT BMC Triathlon Team pozostaną: Paulina Kotfica, Aleksandra Jędrzejewska, Tomasz Brembor, Michał Rajcai Sergiej Kurochkin. Dodatkowo pod banderą ekipy z Wrocławia startować będzie kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek age-group oraz młodzież z KS GVT.