Wiadomości

Norwescy triathloniści biegają 10 km poniżej 30 minut

Kristian Blummenfelt, Gustav Iden i Casper Stornes wystartowali w zawodach lekko atletycznych w Bergen. W biegu na 10 000 metrów rywalizowali z kolegami biegaczami. Aż siedmiu zawodników pobiegło poniżej 30 minut.

Zawodnicy rywalizowali na Fana Stadion w Bergen. Na starcie biegu na 10 000 metrów stanęło 31 zawodników, a wśród nich trzech triathlonistów: Kristian Blummenfelt, Gustav Iden i Casper Stornes. Podzieleni byli na trzy grupy. Jak się okazało w drugiej turze biegli najmocniejsi, a wśród nich triathloniści.

– Założenie chłopaków było proste 10 km w tempie 2:50 i szybciej jak wynika z ich wcześniejszych zapowiedzi – powiedział TriathlonLife.pl Michał Walczak, który mieszka, pracuje i trenuje w Norwegii. – Na linii startu staje 12 zawodników, a już po pierwszych okrążeniach klaruje się ósemka, która płynnie przeprowadza zmiany i biegnie na czas mocno poniżej 30 minut. Od samego początku wyścigu widać, że Casper Stornes zmaga się z jakimś problemem.

Problemy Caspra i Kristiana

Jak się okazało był to żołądek. Sam Casper stwierdził później: „miałem wrażenie, że ostatnie 5km nigdy się nie skończy”. To jednak nie była jedyna przykra niespodzianka dla norweskich triathlonistów. Na ósmym kilometrze nieoczekiwanie z bieżni zszedł Blummenfelt.

– Od siódmego kilometra zmagała się ze skurczem, którym wykluczył go z dalszej rywalizacji –dodaje Michał Walczak.  

Sam zawodnik tłumaczył w norweskich mediach, że do momentu skurczu biegło mu się dobrze i nie mógł się doczekać ostatnich dwóch kilometrów, aby powalczyć z rywalami i o jak najlepszy czas.

-Kontuzja ma charakter wyłącznie mięśniowy i prawdopodobnie po kilku dniach wszystko będzie dobrze – uspokajał Kristian Blummenfelt.

– Miałem okazję chwilę porozmawiać z Kristianem i widać było, że jego duma została urażona. Przyznał, że planuje za dwa tygodnie ponownie zmierzyć się z tym dystansem – dodaje Michał.

Spośród dwójki triathlonistów, którzy kontynuowali rywalizację pierwszy na mecie zameldował się się Gustav Iden z czasem 29:01, co dało mu czwarte miejsce w stawce. Po biegu w mediach społecznościowych krótko skomentował wynik: „Ani szczęśliwy, ani rozczarowany”. Drugi z triathlonistów Casper Stornes „wykręcił” przy problemach żołądkowych czas 30:49.

Najszybszy na świecie w tym roku

Najszybciej pobiegł Zerei Kbrom Mezngi, mistrz Norwegii w biegu na 10 kilometrów z 2017 roku. Jego czas 28:24 jest najlepszym wynikiem w tym roku na świecie. Co ciekawe po tym jak trzy lata temu biegacz wygrał mistrzostwa Norwegii nie zbyt często startował w zawodach. Myślał nawet o zakończeniu kariery. Nie zdecydował się na taki krok tylko dzięki przyjaciołom, którzy namawiali go, aby kontynuował karierę. Jak widać skutecznie i dobrze dla sportowca.

Wyniki TOP 10 zawodów w Bergen

Zerei Kbrom Mezngi 28:24,0
Sondre Nordstad Moen 28:25,5
Thijs Nijhuis 28:39,0
Gustav Iden 29:01,8
Marius Øyre Vedvik 29:04,7
Vetle Bergsvik Thorn 29:47,1
Eivind Øygard 29:57,3
Erik Lomås 30:06,2
Casper Stornes 30:49,4
Tedros Gebretensai Haile 31:10,5

Marcin Dybuk
foto i film Michał Walczak, Bergen

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close