Poradnik

Normobaryczne turnusy sportowe nad Bałtykiem

W Białogórze rozpoczęto organizację turnusów sportowych opartych na naturalnych metodach zwiększenia wydolności organizmu oraz przyśpieszenia jego regeneracji.

Obejmują one m.in.: sesje treningowe i regeneracyjne w komorze normobarycznej, kąpiele w leczniczej wodzie borowinowej, seanse w ruskiej bani, a także zajęcia w sali fitness oraz w plenerze.

Turnusy dla sportowców

Turnusy adresowane są do sportowców, osób aktywnych fizycznie, przechodzących rekonwalescencję po przebytych chorobach i kontuzjach. Przeznaczone są też dla tych wszystkich, którzy chcą na dłużej zachować młodość, sprawność i urodę. Odbywają się w cyklach weekendowych i tygodniowych. Organizowane są w kompleksie wypoczynkowym przy słynnej stadninie koni położonej w pasie nadmorskim, na granicy rezerwatu Białogóra. Zajęcia odbywają się z dala od cywilizacyjnego zgiełku, ale za to blisko przyrody i przy wykorzystaniu naturalnych metod wzmacniania i regeneracji organizmu.

Dwa zgrupowania za nami

W listopadzie odbyły się dwa pierwsze zgrupowania. Jedną grupę tworzyli biegacze amatorzy trenowani przez Piotra Suchenię. Jest maratończykiem i trenerem lekkiej atletyki. Do tego to pierwszy Polak, który na biegunie północnym zwyciężył w „North Pole Marathon”, a później także w maratonie na Antarktydzie: „Antarctic Ice Marathon”.

Drugą grupą był zespół triathlonowy „Luk-Connect TRI Team” trenowany przez Pawła Miziarskiego, triathlonisty ścigającego się w kategorii PRO w wyścigach na całym świecie (6. miejsce w IRONMAN 70.3 Wietnam). Do tego jest trenerem i organizatorem zawodów.

Możliwości dla uczestników

Uczestnicy turnusów mieli do dyspozycji „Kuźnię” – jedną z najbardziej unikatowych w Europie normobarycznych sal treningowych, w której panuje ciśnienie 1500hPa, a także zwiększona jest zawartość tlenu, dwutlenku węgla oraz wodoru. Takie parametry tworzą optymalną atmosferę dla zdrowia i życia. Powodują lepsze przyswajanie tlenu przez komórki organizmu człowieka. „Kuźnia” jest wyjątkową normobarią, która w przeciwieństwie do klasycznych, cylindrycznych komór została zaprojektowana i zbudowana jako prostopadłościan. Wewnątrz można zarówno ćwiczyć na trenażerach. Do tego odpoczywać oraz regenerować się, leżąc w hamakach zarówno podczas sesji dziennych, czy noclegów normobarycznych. Efektywne natlenienie oznacza m.in. wzmocnienie odporności i kondycji psychofizycznej, pomoc w regeneracji organizmu po przebytych chorobach (w tym Covid-19), namnażanie komórek macierzystych. Kolejne korzyści to: przyśpieszenie rehabilitacji, rekonwalescencji, poprawa jakości koncentracji, zapamiętywanie i snu oraz zmniejszenie napięcia stresowego. Dla sportowców sesje w normobarii pozwalały także na szybszy powrót do formy po ciężkich treningach i zawodach oraz po kontuzjach.

W trakcie pobytu w Białogórze uczestnicy turnusów mogli także regenerować ciało w basenie z przepływową, leczniczą wodą borowinową. Mieli możliwość relaksowania się podczas sesji w ruskiej bani. Korzystanie z bani i basenu hartuje organizm. Oczyszcza z toksyn oraz odpręża. Wyjątkową atrakcją była możliwość zajęć plenerowych w pasie nadmorskim. Wokół stadniny są ścieżki biegowe i rowerowe. Dzięki temu sportowcy mogli przeprowadzić treningi w bezpośredniej bliskości przyrody i środowiska naturalnego.

Dla uczestników turnusów przygotowano noclegi w komfortowych pokojach rezydencji hotelowej. Tam mieli do dyspozycji pokoje 1,2,3-osobowe oraz apartamenty. Śniadania, obiady i kolacje opierały się na tradycyjnej kuchni polskiej, ale także były dostosowywane do indywidualnych potrzeb.

Ośrodek przy stadninie koni

Ten wyjątkowy ośrodek został zbudowany przy stadninie koni. To jest kolejny atut tego wyjątkowego kompleksu. O znaczeniu i szczęściu zwierząt oraz ich znaczeniu w styczności z ludźmi wspominał właściciel stadniny.

– Wiele osób pyta, dlaczego zbudowaliśmy taki kompleks właśnie przy stadninie koni – mówi Bogusław Pietraszek, właściciel stadniny. – Wynika to z moich wieloletnich doświadczeń i obserwacji. Z miłości do koni zawsze starałem się im zapewnić jak najlepsze, naturalne warunki do rozwoju, aby były szczęśliwe i zdrowe. Już dawno zauważyłem, że szczęśliwe zwierzęta żyją dłużej i są bardziej energiczne. Podobnie jest z ludźmi. Gdy zadbamy o własne szczęście, życie lepiej nam się układa pomimo wielu przeciwności. Myślę, że tak samo może być w sporcie.

Nawet najbardziej metodyczny trening nie będzie skuteczny, jeśli zawodnik nie będzie szczęśliwy. U nas to szczęście można odnaleźć, w ciszy, spokoju i w bliskości z naturą. Tutaj można się wyciszyć, odpocząć i zregenerować siły. Stąd właśnie zrodził się pomysł, aby stworzyć takie miejsce, do którego będą przyjeżdżać osoby w poszukiwaniu zarówno zdrowia, kondycji, jak i szczęścia. Żyj zdrowo, bądź sprawny i ciesz się życiem. Taka mądrość mnie prowadzi – podkreśla Bogusław Pietraszek.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X