Wiadomości

Niewidomy triathlonista wystartuje w Enea IRONMAN 70.3 Poznań

Marcin Suwart, niewidomy triathlonista, wystartuje w pierwszej edycji zawodów IRONMAN organizowanych w Poznaniu.

Pierwsze zawody z serii IRONMAN, które już 4 września odbędą się w Poznaniu, obfitować będą w wyjątkowych uczestników.

Niewidomy zawodnik powalczy z olimpijką

Z dystansem olimpijskim zmierzy się m.in.: niespotykany tandem, małżeństwo Monika i Marcin Suwart. Oboje to doświadczeni triathloniści, którzy mają już na koncie wiele ukończonych zawodów. Wyjątkowość tego tandemu to nie tylko fakt, że są małżeństwem i wspólnie startują, ale przede wszystkim to, że Marcin jest osobą niewidomą, a Monika jest jego przewodniczką.

Na prawe oko mam tylko poczucie światła, a na lewe oko 5% pola widzenia – powiedział Marcin Suwart, uczestnik Enea 5150 Poznań. – Nie uległem żadnemu wypadkowi, po prostu w wieku 15 lat obudziłem się i zacząłem gorzej widzieć. To jest bardzo rzadka przypadłość – zanik nerwu wzrokowego. Nie przeszkodziło mi to jednak uprawiać sport i startować w zawodach triathlonowych. Na etapie pływackim jesteśmy połączeni pod kolanem taką specjalną, elastyczną linką. Żona nawiguje i wyznacza kierunek, a żebym nie zboczył z kursu, to jestem do niej przywiązany. Gdybym był sam w wodzie, to nie wiem, gdzie miałbym płynąć. Na etapie kolarskim sprawa jest jeszcze prostsza, korzystamy po prostu z roweru typu tandem. Żona siedzi z przodu i jest pilotem, a ja z tyłu. W trakcie biegu również jesteśmy połączeni, trzymamy w dłoni linkę i biegniemy obok siebie – tłumaczył Marcin Suwart, triathlonista.

Wyjątkowy tandem w Poznaniu

Ten nietypowy duet będzie można zobaczyć na trasie zawodów Enea 5150 Poznań. Choć oboje mają już na koncie dłuższe triathlonowe dystanse, to wracają do rywalizacji po kilku latach przerwy i z tego powodu zdecydowali się na popularną „olimpijkę”.​

Od mojego pierwszego startu w triathlonie mija właśnie 10 lat – wspominał Marcin Suwart. – Debiutowałem w Gdyni w 2013 roku. W sumie w zawodach Enea IRONMAN Gdynia miałem okazję brać udział aż 5 razy. Początkowo z Jarosławem Skibą, ostatnio z moją żoną, Moniką. W 2018 roku startowaliśmy po raz ostatni, później mieliśmy kilka lat przerwy. Teraz wracamy do rywalizacji i bardzo się cieszymy, że weźmiemy udział w pierwszych zawodach z serii IRONMAN organizowanych w naszym ukochanym Poznaniu. Do tego etap pływacki nad Jeziorem Kierskim, gdzie wszystko się zaczęło, jeśli chodzi o triathlon w Polsce. To będą fantastyczne zawody – zapowiedział triathlonista.​

Premierowy weekend pod szyldem IRONMAN zaplanowano w Poznaniu już 3-4 września. W sobotę odbędzie się rywalizacja dzieci i młodzieży w ramach Kids Run Poznań, a w niedzielę walczyć będą dorośli triathloniści. Meta oraz miasteczko triathlonowe z szeregiem atrakcji dla kibiców, zlokalizowane będzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Szczegółowy program Enea IRONMAN 70.3 Poznań można znaleźć TUTAJ.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X