Wiadomości

Nicea – kolebka triathlonu w Europie

Organizatorzy Ironman oficjalnie poinformowali o rozbiciu mistrzostw świata Ironman na dwie lokalizacje: Hawaje oraz francuską Niceę, która ma bogatą triathlonową przeszłość.

W nadchodzącym sezonie 2023 kobiety zgodnie z planem wystartują w Konie 14 października. Mężczyźni będą musieli udać się do Nicei, a dokładniej 10 września 2023 roku.

W kolejnym roku nastąpi rotacja. Mężczyźni będą ścigać się w Kona 26 października 2024 r., a kobiety w Nicei 22 września 2024 r. Ta rotacja będzie kontynuowana do 2026 roku. Nicea nie została wybrana przypadkowo, ponieważ od lat triathloniści mieli okazję tam rywalizować, też w zawodach rangi mistrzowskiej.

Bogata historia Nicei

Przez lata Nicea i Lazurowe Wybrzeże zyskały miano solidnego ośrodka sportowego, w którym odbywa się wiele wydarzeń sportowych na skalę światową. Jako stolica Alpes-Maritimes na Riwierze Francuskiej na południowo-wschodnim wybrzeżu Francji, Nicea stała się kolebką długodystansowego triathlonu w Europie w 1982 roku, kiedy po raz pierwszy gościła „Triathlon International de Nice”.

W latach 1994-2002 Nicea była pięciokrotnie gospodarzem Mistrzostw Świata ITU w triathlonie długodystansowym. Triathlon stał się wydarzeniem IRONMAN w 2005 roku. Nicea była jednym z najpopularniejszych miejsc w kalendarzu IRONMAN, gospodarzem zarówno IRONMAN France, IRONMAN 70.3 Nice France, jak i zawodów IRONMAN 70.3 World Mistrzostwa w 2019 roku.

Doświadczenie organizacyjne w innych dyscyplinach

Ponadto w latach 2010-2016 Nicea była gospodarzem turnieju tenisowego „Open de Nice Côte d’Azur”. Ponadto w latach 2002 i 2012 odbyły się w tym mieście Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym. Podczas Mistrzostw Europy UEFA 2016 zostały rozegrane łącznie cztery mecze na Stade de Nice. Do tego do Nicei piłka nożna rangi mistrzowskiej powróciła w 2019 r., gdy na Stade de Nice odbyło się sześć meczów Mistrzostw Świata FIFA Kobiet.

W tym roku oprócz MŚ Ironman w triathlonie Nicea będzie gospodarzem czterech meczów Pucharu Świata w Rugby 2023, a ostatnio została etapem finałowym Tour de France.

Opracował: Przemek Schenk
źródło: ironman.com
foto: materiały prywatne, Ironman

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X