Wiadomości

MŚ Ironman St. George. Walka w okrojonym składzie

Już w najbliższy weekend czołowi triathloniści PRO oraz AG staną do rywalizacji mistrzowskiej na pełnym dystansie pod szyldem Ironmana. Na starcie nie zabraknie Polaków.

W sobotę (7 maja) całe środowisko triathlonowe skupi się na walce w ramach mistrzostw świata Ironman St. George. Do rywalizacji staną zawodnicy AG oraz PRO. Na starcie nie zabraknie reprezentantów Polski, którzy zamierzają powalczyć o dobre wyniki m.in. Ania Lechowicz, czy Mariusz Pirek.

Choć trzeba przyznać, że w ostatnim czasie pojawiały się w przestrzeni medialnej niepokojące informacje o kolejnych zawodnikach, którzy muszą rezygnować z walki w tych zawodach. Lista nieobecnych też robi wrażenie i nie jedne zawody cieszyłyby się z takiej obstawy.

Liczne absencje

W ostatnim czasie pojawiały się niepokojące głosy, że Laura Philipp odwołała planowany lot do USA ze względu na silne przeziębienie. Potem sama zawodniczka poinformowała, że miała pozytywny wynik testu na COVID-19.

– Po 2,5 latach czekania na wielki wyścig zostałam zatrzymana przez wirusa. To naprawdę wydaje się żartem, ale to prawda, a ponieważ miałem ciężkie objawy, jest tylko jedna decyzja, jaką musiałam podjąć. Nie lecę do USA i tym samym nie wystartuję w MŚ w St. George. Covid to nie tylko przeziębienie i poważnie potraktuję powrót do zdrowia. Ryzyko powikłań jest wysokie. Choć boli mnie odwleczenie realizacji marzeń, to wiem, że podjęłam dobrą decyzję. Otworzą się nowe możliwości, gdy tylko będę gotowa do ponownej pracy – przyznawała Laura Philipp.

Kolejną zawodniczką, której nie zobaczymy na starcie MŚ Ironman, jest Lucy Charles. Powodem absencji Brytyjki jest kontuzja, która wykluczyła ją również z udziału w projekcie łamania ośmiu godzin na pełnym dystansie. W tym przypadku zastąpi ją Kat Matthews, która pojawi się w sobotę na starcie i powalczy w St. George o jak najlepszy wynik.

– Sport bywa okrutny. Niestety, badanie rezonansem magnetycznym potwierdziło, że mam złamanie przeciążeniowe lewego biodra. Będę potrzebowała trochę czasu na wyzdrowienie – wyjaśniała Lucy Charles – Barclay.

Wśród mężczyzn PRO też zabraknie kilku zawodników, którzy z pewnością walczyliby o czołowe lokaty. Nieobecny będzie Jan Frodeno, który za pośrednictwem mediów społecznościowym poinformował, że powodem tej sytuacji jest kontuzja.

Wypadek podczas treningu kolarskiego wykluczył z zawodów Patricka Lange. Choć w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja, że Niemiec zaskakująco szybko regeneruje się po kontuzji (uszkodzenie stawu barkowego). Zaliczył trening biegowy zaledwie 2,5 tygodnia od przeprowadzenia operacji.

Dodatni wynik testu na Covid-19 wykluczył z tej rywalizacji Hiszpana, Javiera Gomeza Noyę. Zawodnik nie krył rozczarowania z tej sytuacji.

– Dzisiaj powinienem już być w St George. Taki był plan. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna i niestety jestem teraz w łóżku z COVID. Udało mi się unikać wirusa przez dwa lata, ale w końcu mnie złapał. Choć jestem zaszczepiony, to ciężko przechodzę. Mam gorączkę, bóle głowy, mięśni i gardła – zdradzał Javier Gomez Noya. – Dlatego w tej sytuacji ściganie się na Mistrzostwach Świata Ironman nie byłoby realistyczne ani odpowiedzialne. Jestem naprawdę zdenerwowany, ponieważ przez wiele miesięcy trenowałem, poza domem. Cały wysiłek wkładałem w to, aby pokazać moją najlepszą wersję jako długodystansowiec w St George. Jestem zaskoczony tym, co udało mi się zrobić na treningu. Wygląda na to, że wyścigi będą musiały poczekać. Teraz muszę skupić się na regeneracji, a następnie zaktualizować cele. Na szczęście w październiku odbędą się kolejne mistrzostwa świata. Dziękuję za wsparcie.

Nieobecny w USA jest też Joe Skipper. W jego przypadku też zamieszany jest Covid, którego nabawił się po wyścigu Ironman South Africa, na początku kwietnia.

– To wielka szkoda i jestem naprawdę rozczarowany, ponieważ nie mogłem się doczekać tego wyścigu, odkąd po raz pierwszy ogłoszono go pod koniec ubiegłego roku. Czułem, że to mógł być mój wyścig. Jednak dwa tygodnie temu miałem pozytywny wynik testu z objawami grypopodobnymi przez pierwsze trzy dni. Następnie poczułem się bardzo zmęczony, też po ustąpieniu początkowych objawów. Traktowałem to spokojnie i dopiero teraz wracam do treningów. Choć nadal nie jestem w stanie trenować tak, aby porządnie przygotować się do mistrzostw – dzielił się przemyśleniami Joe Skipper.

Mocne nazwiska na starcie

Mimo tych licznych nieobecności rywalizacja wśród PRO będzie stała na wysokim poziomie. Wśród mężczyzn PRO należy zwrócić uwagę na m.in.: Sebastiana Kienle, Gustava Idena, Lionela Sandersa, Kristiana Blummenfelta, czy Alistaira Brownlee. Do tego nie można zapomnieć o np. Samie Longu, który ma za sobą udany początek sezonu.

Można zakładać, że ozdobą rywalizacji u kobiet PRO będzie bezpośredni pojedynek Anne Haug i Danieli Ryf. O dobry wynik powalczy też m.in.: wspomniana wcześniej Kat Matthews.

Listy startowe PRO dostępne tutaj.

Lechowicz, Pirek i nie tylko

Na starcie zameldują się też zawodnicy AG, w tym reprezentanci Polski. Przed zawodami o aspiracjach mówił Mariusz Pirek, który nie krył, że będzie walczyć o czołowe miejsca w kategorii wiekowej.

– MŚ Ironaman w St. George to mój pierwszy start A w tym sezonie. Chciałbym uplasować się w Top 5 kategorii M35 – krótko mówił Mariusz Pirek w rozmowie z TriathlonLife.pl. Ma za sobą m.in.: start w Portugalii, gdzie zajął 13 miejsce OPEN, ale też uplasował się na trzeciej pozycji w kategorii M35-39.

Ania Lechowicz również nie ukrywała, z jakim nastawieniem jedzie do USA, na MŚ Ironman. Dobrym prognostykiem był jedyny test formy zawodniczki, w ramach IM 70.3 Lanzarote. Wygrała kategorię wiekową i zajęła 10 miejsce w OPEN.

Lista wszystkich startujących Polaków

Olga Kowalska K30-34

Anna Lechowicz K35-39

Magda Warzybok K35-39

Joanna Borowik K45-49

Rafał Borowiak M35-39

Sebastian Borowik M40-44

Krzysztof Branny M50-54

Dariusz Drapella M60-64

Michał Kobiałka M40-44

Michał Kosmowski M40-44

Janusz Mucha M30-34

Glen Osmond M50-54

Tomasz Panufnik M40-44

Mariusz Pirek M35-39

Arkadiusz Podziewski M45-49

Adam Proń M45-49

Tomasz Socha M50-54

Kamil Aleksander Styla M30-34

Igor Szlaski M30-34

Janusz Szmidt M50-54

Cała lista startowa zawodników AG dostępna tutaj.

Przemek Schenk
foto: Lucy Charles Instagram, Joe Skipper Instagram, Patrick Lange Instagram, Javier Gomez Noya Instagram, Laura Philipp Instagram, materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X