Poradnik

Mózg nie lubi stagnacji

Kiedy nasz mózg jest pozbawiony bodźców, które nas stymulują, możemy popadać w stagnację. Więc należy pamiętać o dostarczaniu mózgowi różnych wrażeń – mówi psycholog Daniel Krokosz. Kilka podpowiedzi jak przetrwać trudny i wydłużający się czas koronawirusa.

Czy jest się czego bać?
Oczywiście, mogę odpowiedzieć na to pytanie jako psycholog. Z punktu widzenia psychologicznego czasami lepiej się bać, niż nie bać. Nasze mózgi są wyspecjalizowanymi organami, które służą do tego, żebyśmy przeżyli. Bardzo dobrze wyłapują wszelkie zagrożenia. W ostatnich latach nie mieliśmy wielu sytuacji, w których moglibyśmy odczuwać zagrożenie życie (…)

Obecnie jesteśmy namawiani do pozostawania w domach, ale wyjście na rower lub bieg jest dobrą formą przetrwania tej trudnej sytuacji?
Z posiadanej wiedzy wnioskuję, że zarażenie się koronawirusem drogą kropelkową ma ograniczenia. Dlatego jeśli nie biegamy w dużej grupie lub mamy twarz zasłoniętą szalikiem, to myślę, że nie powinno nic złego się stać (…)

Co miał Pan na myśli, mówiąc o tych konsekwencji zostania w domach przez te dwa tygodnie?
To jest jedna z zagadek, którą z punktu widzenia naukowego staram się rozwiązać. Mianowicie, jak w przypadku tak ekstremalnych sportów wydolnościowych np. triathlonu, wygląda poziom uzależnienia od sportu? W jaki sposób osoby spędzające kilkanaście godzin na basenie, rowerze lub na bieganiu, zareagują na nagłe odstawienie tych rzeczy. Mamy do czynienia ze zjawiskiem odstawienia, czyli z syndromem abstynencyjnym. W nim mogą wystąpić bardzo negatywne konsekwencje nie tylko psychologiczne, jak rozdrażnienie, lęk, stres, problemy z zasypianiem, ale mogą też się pojawić konsekwencje zdrowotne (…)

Daniel Krokosz, psycholog sportowy

Czyli zaleca Pan przy odpowiednich środkach bezpieczeństwa zachować aktywność?
Zdecydowanie tak, im ta sytuacja będzie bardziej się rozwijać i pojawi się więcej przypadków zakażenia, to będą ostrzejsze obostrzenia. Z tego względu zalecałbym domową aktywność. Są dostępne różne sprzęty stacjonarne. Można wykonywać ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała oraz do czego bardzo zachęcam, wykonywać trening mentalny. Na to zawsze jest czas i dobry moment (…)

Czytaj także: Jakub Kimmer twierdzi, że forma nie zając, życiówki poczekają

Można stwierdzić, że aktywność pomoże nam przetrwać ten trudny czas?
Oczywiście, po pierwsze da takie poczucie normalności, o ile można takiej szukać w tych trudnych czasach. Wrócenie do tego, co zależy od nas i jest naszą pasją, może sprawić wrażenie, że to, co jest najważniejsze, pozostaje. Jeżeli zachowamy wszystko, co kojarzy nam się z normą, to będzie lepiej dla nas. Tylko należy pamiętać o zachowaniu tego bezpieczeństwa (…)

Oprócz zmęczenia fizycznego za jakiś czas pewnie pojawi się też to zmęczenie psychiczne. Jak poradzić sobie z tymi trudnościami?
(…) faktycznie zmęczenie psychiczne, przebywanie na małym metrażu w nielicznym gronie, może doprowadzić do zmęczenia materiału. Więc w tym przypadku zalecam urozmaicenie aktywności. Odejście od rutyny i staranie się zorganizowania sobie czasu w ten sposób, żeby każdy dzień różnił się od poprzedniego. Możemy wykorzystać ten czas, żeby nadrobić zaległości w książkach, filmach, czy serialach.

Jak uporać się ze zmęczeniem psychicznym?
Zmęczenie psychiczne zazwyczaj bierze się z rutyny oraz powtarzalności. Kiedy nasz mózg jest pozbawiony bodźców, które nas stymulują, możemy popadać w taką stagnację. Więc należy pamiętać o dostarczaniu mózgowi różnych wrażeń. W tym przypadku często granicą jest nasza kreatywność.

Co poradzić osobom, które nie są aktywne, a odczuwają strach?
W tym przypadku mamy do czynienia ze strachem wywołanym koronawirusem. Oczywiście sami nie wiemy, jaka jest skala tego zagrożenia, jeśli chodzi o niebezpieczeństwo. Na pewno zalecam, żeby nie bagatelizować strachu przed koronawirusem. Z drugiej strony nie możemy się nawzajem nakręcać i wpadać w panikę. Warto skupić się na swoim otoczeniu i nad tym, na co mamy wpływ. Warto skupić się na najprostszych rzeczach, czyli uważność, zwracanie uwagi na rzeczywistość, z którą mamy do czynienia, a nie kreowaną przez media. To skupienie się na tu i teraz odwraca uwagę od gromadzących się myśli w głowie, strachu i niepokoju w sytuacji zainfekowania się wirusem. (…)

Zapraszamy do lektury: Dla ojca będzie Ironmanem…

Jak poradzić sobie ze strachem dotyczącym bliskich, przyjaciół oraz o przyszłość?
To jest strach wynikający z naszych myśli dotyczący przyszłości. Jest odpowiedzią na możliwe scenariusze. Jeśli chcemy sobie z nim poradzić, to musimy się nauczyć zauważać, że nasze myśli odpływają i uciekają z tego momentu, w którym się znajdujemy i zmierzają w stronę przyszłości. Powinniśmy nauczyć się zauważenia tego momentu i skupić się na nim. To jest ćwiczenie koncentracji uwagi. (…)        

Ale nie karmimy się nadmiernie medialnymi informacjami?
Nie, szczególnie że wiele tych trollu internetowych wykorzystuje sytuację, żeby podsycać strach i popisać się posiadaną wiedzą (…)

Jak tę wiadomość o koronawirusie przyjmują zawodnicy, z którymi Pan współpracuje?
Dla większości z nich to jest bardzo poważne zaburzenie sezonu olimpijskiego. Jeszcze część moich zawodników walczyła o kwalifikację olimpijską. Bardzo dużo imprez MP, Pucharów Polski zostało odwołanych. Dopiero sezon się zaczynał. Nagle pojawiła się niespodziewana przerwa. Część zawodników reaguje na to ulgą, że pojawiła się chwila odpoczynku, bo odbywali ciężki trening wydolnościowy (…)

Co może zrobić sportowiec, który był w gazie, a nagle wszystko się zatrzymało?
Zastanowić się, jaką ma kontrolę oraz wpływ na te bieżące wydarzenia. Niestety większość zawodników zdaje sobie sprawę, że ma niewielki wpływ (…)

Rozmawiał Marcin Dybuk

Cała rozmowa z Danielem Krokoszem, psychologiem sportowym na TriathlonLife.pl/podcast, ale także poniżej 🙂

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X