Kim jest Gustav Iden, mistrz świata IRONMAN 70.3?

Nie okłamujmy się nowego mistrza świata na dystansie popularnej „połówki” z Nicei kojarzą chyba tylko najwięksi znawcy triathlonu w Polsce. Prawdą jest, że jego nazwisko przebijało się na różnych imprezach. Na kilku z nich nawet stanął na podium, ale chyba nikt przez zawodami w Nicei nie postawiłby na jego zwycięstwo.

Piekna walka i niespodzianka. Faworyci pokonani

Lista faworytów zawodów we Francji była dużo dłuższa, a ci którzy na niej widnieli, legitymowali się większymi sukcesami niż młody Norweg. Alistar Brownlee, Patric Lange, Sebastian Kienle, Javier Gomez i wielu innych.

Skąd się wziął Gustav Iden?

Na listach światowego rankingu ITU Gustav Iden zajmuje dziesiąte miejsce. Urodził się  w norweskim mieście Bergen 1 maja 1996 roku. Od najmłodszych lat biegał, następnie zaczął jeździć na rowerze. W pierwszej dyscyplinie na krajowym podwórku odnosił sukcesy już od juniora. Kolejny sportowy krok, to duathlon i triathlon.
Warto podkreślić, że norweski związek triathlonu w końcu doczekał się czterech utalentowanych zawodników: Kristiana Blummenfelta , Gustava Idena, Caspera Stornesa i J?rgena Gundersena.  Najstarszy z nich jest Blummenfelt, który ma 25 lat, rok młodszy jest Gundersen, kolejno Iden i Stornes. Od kilku lat cała czwórka przebija się w rankingach i na zawodach ITU. W ubiegłym roku, w Bahrajnie na dystansie IRONMAN 70.3 zajęli pierwsze trzy miejsca:

1. Kristian Blummenfelt NOR 3:29:04
2. Gustav Iden NOR 3:29:25
3. Casper Stornes NOR 3:33:31

Warto także podkreślić, że czas każdego z nich był lepszy od rekordu świata na dystansie popularnej połówki. Podczas tamtych zawodów rywalizował z nimi Miłosz Sowiński, który na metę dotarł z czasem 3:45:27, co dało mu dziewiąte miejsce i nieoficjalny rekord Polski na dystansie 70.3.

Idena krok po kroku na szczyt

Wracając jednak do nowego mistrza. Gustav Iden w 2014 roku po raz pierwszy wygrał mistrzostwo Norwegii na dystansie olimpijskim. Rok wcześniej i później był drugi. W 2014 roku został mistrzem kraju także w duathlonie. W tym okresie w Europie coraz częściej stawał na podium w zawodach juniorskich, a w elicie mężczyzn plasował się w pierwszej trzydziestce.

W maju 2016 roku podczas zawodów ETU Triathlon Europen Cup dwa razy zajął czwarte miejsce. W sierpniu w sprincie był już trzeci. W Haugesund w Norwegii w lipcu wygrał IROMAN 70.3 z czasem 3:44:34. I był to jego pierwszy międzynarodowy sukces. Rok 2016 to dla młodego Norwega czas zbierania doświadczenia w rywalizacji z najlepszymi zawodnikami. Na efekty długo nie trzeba było czekać. We wrześniu 2017 roku wygrał zawody w Karlowych Warach gdzie doskonale pojechał na rowerze i pobiegł.

Norweskie podium

Kolejny rok był jeszcze lepszy w jego wykonaniu. W kwietniu 2019 roku ponownie z kolegami z drużyny zajęli trzy pierwsze miejsca. To było podczas ITU World Triathlon Bermuda:

1.Casper Stornes 1:54:47
2. Kristian Blummenfelt 1:55:08
3.Gustav Iden 1:55:10

Jak widać wewnętrzna rywalizacja Norwegów nakręca ich. A na pewno nowego mistrza. Zwycięstwa w Pucharze Świata w Lozannie i Weihai ugruntowały pozycję młodego Norwega. Przed tygodniem Iden zajął czwarte miejsce podczas zawodów ITU World Triathlon Grand Final Lausanne z czasem 1:51:34. Wygrał jego kolega z drużyny Blummenfelt, który miał czas 1:50:47. W niedzielę, w Nicei Blummenfelt i pozostali zawodnicy musieli uznać wyższość Idena. Kristian był czwarty.

Kandydat do olimpijskiego medalu

Tak więc jeśli ktoś do tej pory nie słyszał o nowym mistrzu lub nie wiele o nim wiedział, warto aby zapamiętał to nazwisko. Podobnie jak trzech pozostałych jego kolegów z reprezentacji. Iden nie ukrywa, że w przyszłym roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio będzie chciał wygrać. Podobne apetyty mają jego koledzy, szczególnie Kristian. Ich wewnętrzna rywalizacja oraz wspólne treningi, obozy sprawiają, że można będzie ich stawiać w gronie faworytów.