Wiadomości

Mistrzostwa Polski w duathlonie: Rumia, Czempiń, Gniewino

Po pierwsze Rumia. Po drugie Czempiń. Po trzecie Gniewino.

– W tym roku udało nam się „zakontraktować” trzy imprezy duathlonowe, na których odbędą się Mistrzostwa Polski – mówi Paweł Młynarczyk z Polskiego Związku Triathlonu. – Cieszymy się, tym bardziej, że w pewnym sensie duathlon odradza się u nas w kraju, a przy okazji jest dobrym przetarciem dla zawodników przed sezonem triathlonowym.

Pierwsza impreza już w połowie kwietnia w Rumi. Tradycyjnie, można powiedzieć, bo mistrzostwa na Pomorzu w sprincie (5-20-2,5) odbędą się po raz trzeci. I tak jak w poprzednich latach zapowiada się rywalizacja na najwyższym poziomie. Już w 2018 roku na podium stawali zawodnicy i zawodniczki, które odnosili najlepsze wyniki w sezonie triathlonowym. Wśród mężczyzn wygrał Kacper Stępniak, który wyprzedził zaledwie o pięć sekund Piotra Ławickiego. Czas zwycięzcy to 55:55. Podium uzupełnił Jacek Krawczyk. Wśród Pań wygrała Marta Łagownik w czasie 1:03:45, przed Roksaną Słupek 1:04:28 i trzecią Aleksandrą Jędrzejewską, która straciła do drugiej zawodniczki 10 sekund. Wszyscy wymienieni w trakcie sezonu triathlonowego wielokrotnie udowadniali, że miejsce w czołówce nie było przypadkowe.

 

 

W tym roku na startujących w Rumi „czekać” będzie dodatkowa mobilizacja.
 

Kwalifikacje na mistrzostwa świata

– Data imprezy nie jest przypadkowa – mówi Piotr Netter, dyrektor sportowy Rumia Duathlon Energy. – Dwa tygodnie później, w dniach 27 kwietnia – 5 maja odbędą się mistrzostwa świata w multisportach w Hiszpanii. Jedną z dyscyplin podczas, której zawodnicy z całego świata będą walczyć o medale będzie duathlon. Ustaliliśmy z Polskim Związkiem Triathlonu, że w Rumi zawodnicy będą walczyli o kwalifikacje na tę imprezę.

Oprócz rywalizacji PRO odbędą się także Mistrzostwa Polski w kategoriach wiekowych. W tym roku ustalono limit zawodników, którzy będą mogli rywalizować w Rumi.

– Impreza w Rumi to najszybsze zawody w Polsce. Trasa została tak pomyślana, aby tutaj można było bić rekordy, a kibicom dobrze się oglądało rywalizację – dodaje Piotr Netter. –  W tej chwili możemy pomieścić w strefie zmian 400 rowerów i to jest limit zawodników, którzy mogą rywalizować. Marzy mi się, aby podczas tych zawodów zawodnik podczas pierwszego biegu, 5 kilometrowego złamał 15 minut.

Warto także podkreślić, że impreza w Rumi w tym roku weszła w skład cyklu Duathlon Energy, na który składać się będą trzy imprezy.

– Już podczas poprzedniej imprezy współpracowaliśmy z Piotrem Netterem – wyjaśnia Adam Greczyło, współwłaściciel Energy Events, organizatora cyklu. – W tym roku postanowiliśmy pójść krok dalej i współorganizować imprezę w Rumi, która dodatkowo weszła do cyklu Duathlon Energy.
 

Ustka z nową trasą rowerową

I to właśnie impreza w Ustce może być dodatkowym przetarciem przed kolejną imprezą rangi mistrzowskiej, która odbędzie się 11 maja 2019 roku w Czempiniu. Tym razem na dystansie średnim: 10-60-10.

 

 

Zawody w nadmorskiej miejscowości odbędą się 28 kwietnia 2019 roku na dwóch dystansach: długim i krótkim. Pierwszy to 10 km biegu, 45 kilometrów na rowerze i 5 km biegu. Krótki to odpowiednio 5 – 15 – 2,5. Imprez duathlonowa w Ustce odbędzie się po raz czwarty.

– Ustka z roku na rok przyciąga mieszkańców Polski nie tylko za sprawą wyjątkowej atmosfery i klimatu nadmorskiego kurortu, ale także ofertą wydarzeń sportowych – mówi Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. – W kwietniu tego roku już po raz czwarty, a trzeci rok z rzędu, odbędą się u nas zawody Duathlon Energy. Impreza wpisała się zarówno w kalendarz lokalnych imprez sportowych, jak i zawodów ogólnopolskich. Przed rozpoczęciem sezonu triathlonowego zawodnicy przyjeżdżają właśnie do Ustki, by sprawdzić swoją formę przed nowym sezonem startowym. Cieszy mnie również fakt, że tak wielu ustczan bierze czynnie udział w zawodach, a w samych biegach rywalizują nasi najmłodsi mieszkańcy. Ustka jest zdecydowanie miastem ludzi aktywnych!

W 2019 roku organizatorzy szykują jedną istotną zmianę. Trasy rowerowej.
– Pracujemy nad tym – dodaje Adam Greczyło. – Jak już wszystko będzie wiadomo poinformujemy zawodników. Wiemy, że jest to ważne dla nich. Dla nas także.
 

Historyczne mistrzostwa

Dwa tygodnie po tych zawodach odbędą się wspomniane zawody w Czempiniu. Zawody, które cieszą się dużą popularnością i jak uważa wielu zawodników i trenerów, wśród których jest m.in. Piotr Netter obok duathlonu w Rumi, Ustce i Gniewinie są najlepiej przygotowaną imprezą duathlonową w Polsce.

 


 

– Po trzech edycjach zawodów w Czempiniu postanowiliśmy zorganizować Mistrzostwa Polski na dystansie średnim – twierdzi Piotr Lisiecki, pomysłodawca i organizator zawodów ChampionMan Duathlon Czempiń.To będą historyczne zawody, bo na tym dystansie odbędą się po raz pierwszy w naszym krju. To także odwołanie się do historii duathlonu w ogóle, ponieważ właśnie na podobnym dystansie odbyły się pierwsze  Mistrzostwa Świata, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku, w Palm Springs,na dystansie 10km -62km- 10 km .

W sobotę  11 maja pierwsi do rywalizacji ruszą zawodnicy na dystansie  sprint 5-20-2,5 a w południe dystans średni 10-60-10 z Mistrzostwami  Polski . Co ważne mistrzostwa Polski będą się odbywać w kategorii Elity Pro, U23 Pro i wśród amatorów gdzie będzie klasyfikacja Open na mistrza Polski amatorów wśród kobiet i mężczyzn, a także klasyfikacja wiekowa amatorów co 5 lat.
 

Duathlon i triathlon w Gniewinie

– Po zawodach w Czempinie na dobre ruszy sezon triathlonowy – dodaje Paweł Młynarczyk. – Ostatnia impreza rangi mistrzowskiej w duathlonie odbędzie się we wrześniu w Gniewinie.

– W tym roku w Gniewinie dla triathlonistów przygotowaliśmy dwie imprezy – mówi Adam Greczyło. – 26 maja 2019 roku tutaj startuje cykl Triathlon Energy, na który składa się sześć imprez: Gniewino, Starogard Gdański, Lidzbark, Bełchatów, Chełmża i Mrągowo (informacje o cyklu na www.TriathlonEnergy.pl – dop. Red.) Natomiast 22 września 2019 roku w Gniewinie odbędą się duathlonowe Mistrzostwa Polski na dystansie standard.

 

 

– Gmina Gniewino kocha sport i to już od wielu lat – przekonuje Zbigniew Walczak, wójt Gniewina. – Pierwsza była piłka nożna. To tutaj podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku mieszkała reprezentacja Hiszpanii, która wygrała imprezę. To tutaj trenują  drużyny z różnych zakątków Polski i Europy. Od dwóch lat odbywają się  imprezy z cyklu Triathlon Energy, przed rokiem był  duathlon i  od razu zawody rangi Mistrzostw Polski. W 2019 roku idziemy za ciosem i zapraszamy do Gniewina.

Warto także dodać, że podczas każdej imprezy cyklu Duathlon Energy przygotowana będzie rywalizacja biegowa dla dzieci. Szczegółowe informacje oraz zapisy dla najmłodszych ruszą po feriach, pod koniec lutego.
 

Start zapisów Rumia i Gniewino

Start zapisów na imprezy cyklu Duathlon Energy, a co za tym idzie na Mistrzostwa Polski w Rumi i Gniewinie startują już 14 stycznia 2019 roku o godzinie 12 na stronie www.timerecords.pl.

Więcej informacji o imprezach na www.DuathlonEnergy.pl Zapisy na zawody w Czempinie już trwają na stronie www.duathlonczempin.pl

 

Kalendarz Mistrzostw Polski

14 kwietnia 2019 roku Rumia Duathlon Energy i Mistrzostwa Polski w sprincie (5-20-2,5) Zapisy www.Timrecords.pl Informacje www.DuathlonEnegy.pl

11 maja 2019 roku ChampionMan Duathlon Czempiń i Mistrzostwa Polski na dystansie średnim (10-60-10) Zapisy i informacje www.duathlonczempin.pl

22 września 2019 roku Gniewino Duathlon Energy i Mistrzostwa Polski na dystansie standard (10-40-5) Zapisy www.Timerecords.pl Informacje www.DuathlonEnegy.pl

 

Warto także pamiętać o Ustce

28 kwietnia 2019 roku Ustka Duathlon Energy – dystans krótki (5-15-2,5) i długi (10-45-5) Zapisy www.Timerecords.pl Informacje www.DuathlonEnegy.pl

 

Marcin Dybuk
Foto materiały prasowe

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X