Wiadomości

Mistrzostwa Polski w duathlonie na Pomorzu

Czy można mówić już o tradycji? Po raz kolejny Mistrzostwa Polski odbędą się w Rumi i Gniewinie. Tak było także w roku 2018. Tym razem jednak jedna z istotnych zmian polega na tym, że zawody w Rumi wchodzą do cyklu Duathlon Energy, na który oprócz wyżej wymieniony imprez składa się jeszcze impreza w Ustce. Tak więc porządkując informacje:

14 kwietnia 2019 roku Duathlon Energy Rumia i Mistrzostwa Polski w sprincie (5-20-2,5)

28 kwietnia 2019 roku Duathlon Energy Ustka (dystanse długi 10-45-5 i krótki 5-15-2,5)

22 września 2019 roku Duathlon Energy Gniewino i Mistrzostwa Polski na dystansie standard (10-40-5)
 

Tak więc sezon startów na Pomorzu rozpoczynamy w połowie kwietnia.

– Znużeni treningami pod dachem będziemy mogli w końcu wystartować w zawodach i to od razu rangi mistrzowskiej – mówi Adam Greczyło z Energy Events, organizatora Duathlon Energy. – To będzie świetna okazja, aby sprawdzić na jakim etapie jesteśmy i jak wypadamy na tle najlepszych zawodników w Polsce.

O start tych naj w naszym kraju po raz kolejny zadba Piotr Netter, dyrektor sportowy Duathlon Energy Rumia. Już przed rokiem firma Energy Events współpracowała z Piotrem przy organizacji Mistrzostw Polski w Rumi. W tym roku mówimy już o współorganizacji. Kogo możemy się spodziewać na listach startowych?
 

Kwalifikacje na mistrzostwa świata

– Najlepszych polskich zawodników – mówi Piotr Netter. – Data imprezy nie jest przypadkowa. Dwa tygodnie później, w dniach 27 kwietnia – 5 maja odbędą się mistrzostwa świata w multisportach w Hiszpanii. Jedną z dyscyplin podczas, której zawodnicy z całego świata będą walczyć o medale będzie duathlon. Ustaliliśmy z Polskim Związkiem Triathlonu, że w Rumi zawodnicy będą walczyli o kwalifikacje na tę imprezę.

Oprócz rywalizacji PRO odbędą się także Mistrzostwa Polski w kategoriach wiekowych. W tym roku ustalono limit zawodników, którzy będą mogli rywalizować w Rumi.

– Impreza w Rumi to najszybsze zawody w Polsce. Trasa została tak pomyślana, aby tutaj można było bić rekordy, a kibicom dobrze się oglądało rywalizację – dodaje Piotr Netter. –  W tej chwili możemy pomieścić w strefie zmian 400 rowerów i to jest limit zawodników, którzy mogą rywalizować. Marzy mi się, aby podczas tych zawodów zawodnik podczas pierwszego biegu, 5 kilometrowego złamał 15 minut.
 

Ustka z nową trasą rowerową

Dwa tygodnie później rywalizacja przeniesie się do Ustki. To będzie czwarta impreza duathlonowa w nadmorskiej miejscowości. Pierwszy raz Duathlon Energy odbył się jesienią 2017 roku. W 2018 odbyła się edycja wiosenna i jesienna. Teraz będzie wiosenna.

– Ustka z roku na rok przyciąga mieszkańców Polski nie tylko za sprawą wyjątkowej atmosfery i klimatu nadmorskiego kurortu, ale także ofertą wydarzeń sportowych – mówi Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. – W kwietniu tego roku już po raz czwarty, a trzeci rok z rzędu, odbędą się u nas zawody Duathlon Energy. Impreza wpisała się zarówno w kalendarz lokalnych imprez sportowych, jak i zawodów ogólnopolskich. Przed rozpoczęciem sezonu triathlonowego zawodnicy przyjeżdżają właśnie do Ustki, by sprawdzić swoją formę przed nowym sezonem startowym. Cieszy mnie również fakt, że tak wielu ustczan bierze czynnie udział w zawodach, a w samych biegach rywalizują nasi najmłodsi mieszkańcy. Ustka jest zdecydowanie miastem ludzi aktywnych!

W 2019 roku organizatorzy szykują jedną istotną zmianę. Trasy rowerowej.

– Pracujemy nad tym – dodaje Adam Greczyło. – Jak już wszystko będzie wiadomo poinformujemy zawodników. Wiemy, że jest to ważne dla nich. Dla nas także.

Zawody w Ustce odbędą się na dwóch dystansach: długim i krótkim. Pierwszy to 10 km biegu, 45 kilometrów na rowerze i 5 km biegu. Krótki to odpowiednio 5 – 15 – 2,5.

Duathlon Energy w Ustce pod koniec kwietnia to dobra okazja na przetarcie przed rozpoczynającym się w Polsce sezonem triathlonowym. Na Pomorzu startuje on 26 maja imprezą w Gniewinie. Do miejscowości tej miłośnicy triathlonu i duathlonu w 2019 roku zawitają jeszcze raz, 22 września. To wtedy odbędą się tam Mistrzostwa Polski na dystansie standard.
 

Mistrzostwa Polski w Gniewinie

– Gmina Gniewino kocha sport i to już od wielu lat – przekonuje Zbigniew Walczak, wójt Gniewina. – Pierwsza była piłka nożna. To tutaj podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku mieszkała reprezentacja Hiszpanii, która wygrała imprezę. To tutaj trenują  drużyny z różnych zakątków Polski i Europy. Od dwóch lat odbywają się  imprezy z cyklu Triathlon Energy, przed rokiem był  duathlon i  od razu zawody rangi Mistrzostw Polski. W 2019 roku idziemy za ciosem i zapraszamy do Gniewina.

Warto także dodać, że podczas każdej imprezy przygotowana będzie rywalizacja biegowa dla dzieci. Szczegółowe informacje oraz zapisy dla najmłodszych ruszą po feriach, pod koniec lutego.

Start zapisów na imprezy cyklu Duathlon Energy już 14 stycznia 2019 roku o godzinie 12 na stronie www.timerecords.pl.

Więcej informacji o imprezach na www.DuathlonEnergy.pl. Zapisy www.Timerecords.pl

 

Dawid Majkowski

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X