Wiadomości

Mistrzostwa Polski na 1/2IM przeniesione na inny termin

Organizatorzy JBL Triathlon Poznań zdecydowali o skróceniu tegorocznych zawodów do jednego dnia. To skutkuje też roszadami w terminarzu w przypadku zawodów MP.

Wszystko zaczęło się od postanowienia Poznańskich Ośrodków Sportów i Rekreacji o niewnioskowaniu o otwarciu kąpieliska na poznańskiej Malcie w 2023 roku. Wskazano dwa powody takiej decyzji, czyli niewielkie zainteresowanie mieszkańców kąpielami w tym jeziorze oraz problemy z tym kąpieliskiem w zeszłym roku. Wówczas było nieczynne przez 60 dni z powodu kwitnących sinic. Zaznaczono, że mimo wykonywania zabiegów mających na celu poprawienie stanu wody, z każdym rokiem jest coraz gorzej.

Wtedy skontaktowaliśmy się z organizatorem, czy w związku z tym zawody są zagrożone.

Cały czas badamy obecne okoliczności. Dostaliśmy już informację o zamknięciu kąpieliska. Natomiast kiedy poznamy cały obraz sytuacji, to będziemy podejmować konkretne decyzje odnośnie zawodów, o których bezzwłocznie poinformujemy. Staramy się jak najszybciej zebrać wszystkie informacje, choć nie wszystko zależy od nas. Jeszcze nie wiemy, kiedy dostaniemy pełne dane. W zaistniałej sytuacji rozpatrujemy wszystkie możliwości. Natomiast nie wyobrażamy sobie niezorganizowania JBL Triathlon Poznań. Impreza na pewno się odbędzie – mówił Triathlonlife.pl Albert Jankowski, rzecznik prasowy zawodów. 

Teraz organizatorzy ogłosili najnowsze decyzje odnośnie JBL Triathlon Poznań 2023.

Ograniczenie do jednego dystansu

Postanowiono, że zawody zostaną skrócone do jednego dnia: 18 czerwca. Zawodnicy powalczą też na jednym dystansie – 1/8IM.

Szukając rozwiązania, z myślą o Was i z szacunku do Waszego wysiłku, jaki włożyliście w przygotowanie do sezonu, wypracowaliśmy rozwiązanie, które mamy nadzieję spotka się z Waszym zrozumieniem i akceptacją. W tym roku musimy ograniczyć planowaną w Poznaniu rywalizację do jednego dnia tj. 18 czerwca oraz jednego dystansu – 1/8. Oczywiście zmaganiom dorosłych będzie towarzyszyć impreza Pho3nix Kids Triathlon. Opłata startowa w zawodach na dystansie 1/8 ustalona została na poziomie 150 zł dla zawodników indywidualnych i 299 PLN dla sztafet. Tak niską opłatę udało się wypracować dzięki zmianom organizacyjnym, w tym wytyczeniu nowej trasy rowerowej oraz ograniczeniu zawartości pakietu startowego – informują organizatorzy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Warianty dla zawodników z 1/2IM i 1/4IM

Wariant 1

Zawodnicy i zawodniczki z 1/2 i 1/4 oraz sztafety z 1/2, 1/4 mają możliwość przepisania się na 1/8 (indywidualnie i sztafety). Start na dystansie 1/8 JBL Triathlon Poznań w dniu 18.06 br. Różnicę między wysokością wpłaty, jaką już wnieśli zawodnicy, a nową stawką organizatorzy zwrócą na konto;

Wariant 2

Przepisanie zawodników i zawodniczek z JBL Triathlon Poznań – JBL Triathlon Sieraków (1-1 dystans, na którym zawodnik był zapisany)

1/2 na 1/2

1/4 na 1/4

sztafety 1/2 na 1/2   i 1/4 na 1/4

*brak możliwości zmiany dystansu

Zawody JBL Triathlon Sieraków odbędą się w dniach 27-28.05 br. Start na dystansie 1/2 zaplanowano w Sierakowie w dniu 27 maja, a 1/4 w dniu 28 maja br. Różnicę między wysokością wpłaty jaką już wnieśliście za start w Poznaniu, a stawką za start w Sierakowie zwrócimy Wam na konto;

Wariant 3

Przepisanie pakietu startowego na dystansach 1/2 i 1/4 (indywidualnie i sztafety) na ten sam dystans w ramach przyszłorocznego JBL Triathlon Poznań (lub na ten samym dystans podczas dowolnej imprezy z cyklu Ciech Tri Tour organizowany w przyszłym roku);

Wariant 4

Rezygnacja ze startów i zwrot środków. Wpłatę, jaką już wnieśli zawodnicy, zostanie zwrócona na konto;

Zawodnicy i zawodniczki, którzy zapisali się na JBL Triathlon Poznań 2023 na dystansie 1/8 wystartują planowo, ale zostanie zwrócona różnica między wniesioną przez zawodników opłatą, a nową kwotą wynoszącą 150 PLN dla zawodników indywidualnych i 299 PLN dla sztafet.

Nowa trasa zawodów

Organizatorzy we wspomnianym poście zdradzili też, jak będzie wyglądać nowa trasa na dystansie 1/8IM.

Rywalizację na dystansie 28,25 km rozpocznie krótki, liczący 475m etap pływacki w Jeziorze Maltańskim. Termin planowanej imprezy tj. 18 czerwca to nasz świadomy wybór, aby wykluczyć problem sinic. W przeszłości, tak jak i w innych zbiornikach wodnych w Polsce, jeśli się pojawiał, to w dalszej części sezonu letniego. Informacja o rezygnacji z uruchomienia kąpieliska nad J. Maltańskim przez operatora miejskich kąpielisk w Poznaniu, jaka ukazała się w portalach branżowych i serwisach informacyjnych, związana jest wysokimi kosztami jego utrzymania (w zestawieniu z szacowaną liczbą dni, w których kąpielisko mogłoby działać). Na potrzeby JBL Triathlon Poznań 2023 niezbędne badania dotyczące jakości wody zostaną wykonane w porozumieniu z POSIR’em. Trasa rowerowa 22,5km została wytyczona na bazie dwóch pętli. Zaczyna się nad Jeziorem Maltańskim w okolicy linii startu, skąd zawodnicy wyruszą na ul. Warszawską. Nawrotka będzie miała miejsce na granicy Poznania ze Swarzędzem przy ul. Sośnickiej. Taka charakterystyka trasy rowerowej oraz etap biegowy liczący 5,25km to gwarancja ogromnych emocji na finiszu i walki do ostatnich metrów – piszą organizatorzy.

Stanowisko Polskiego Związku Triathlonu

W związku z zaistniałą sytuacją i zmianą formuły zawodów JBL Triathlon Poznań komunikat wydał też PZTri, ze względu na mistrzostwa Polski na 1/2IM, które miały odbyć się podczas tego wydarzenia.

Z przykrością informujemy, że Mistrzostwa Polski na dystansie średnim w triathlonie (1,9-90-21,1km) i w aquabike (1,9 – 90 km), które miały zostać zorganizowane w dniu 17 czerwca 2023 roku w ramach JBL Triathlon Poznań odbędą się w innym terminie. Polski Związek Triathlonu otrzymał informację o skróceniu terminu zawodów do jednego dnia i tym samym zminimalizowaniu jego programu do jednego dystansu, tj. do rozegrania wyścigu tylko na dystansie 1/8 IM. Podkreślamy, że Organizator chciał wywiązać się ze zobowiązań wobec Polskiego Związku Triathlonu i zaproponował rozegranie Mistrzostw Polski na dystansie średnim podczas zawodów JBL Triathlon Sieraków. Jednak sprzeczne by to było z zasadami,  jakie były przyjęte w konkursie na organizację MP w roku 2023 i zbyt krótkim terminem, jaki pozostał do zawodów w Sierakowie. Polski Związek Triathlonu zdecydował się na ogłoszenie konkursu na organizację Mistrzostw Polski na dystansie średnim i w aquabike, który zostanie opublikowany po nadchodzącym weekendzie – informuje Polski Związek Triathlonu za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X