Mistrzostwa Europy w Olsztynie. Startowali polscy paratriathloniści

Do rywalizacji medalowej przystąpiono też w paratriathlonie. Na starcie zameldowali się reprezentanci Polski, w różnych kategoriach.

Do walki w ramach mistrzostw Europy stanęły Marta Dzieciątkowska (PTS5), Monika Belczewska (PTS5) oraz Angelika Biedrzycka (PTVI) + Ewa Bugdoł w roli pilotki. Na starcie pojawił się też Adam Śliż (PTS5).

Zawodnicy rywalizowali w formule duathlonu: 2.4 km biegu / 14.7 km jazdy na rowerze / 5.2 km biegu.

Śliż w TOP10

Adam Śliż pierwszy bieg pokonał z czasem 7:36, tym samym zajmując 11 miejsce. Tracił 2:08 do prowadzącego Michaela Salisbury’ego. Utrzymał tę pozycję podczas trasy kolarskiej, choć strata do pierwszego zawodnika (Martin Schulz) na tym etapie wynosiła już niecałe cztery minuty.

Martin Schulz na biegu utrzymał prowadzenie, tym samym wbiegł na metę z wynikiem 46:11. Wyprzedził Michaela Salisbury’ego (47:13) oraz George’a Peasgooda (47:32).

TOP5 mężczyzn PTS5

1. Martin Schulz (GER) – 46:11
  2. Michael Salisbury (GBR) – 47:13
  3. George Peasgood (GBR) – 47:32
  4. Filipe Marques (POR) – 47:59
  5. Guenther Matzinger (AUT) – 48:03

Adam Ślisz zameldował się na mecie z czasem 51:44. Tym samym uplasował się na 11 miejscu. A tak wyglądał jego start w szczegółowych liczbach:

bieg: 7:36 / T1: 00:41 / rower: 23:06 / T2: 00:37 / bieg: 19:44 / finisz: 51:44

PTS5 – Łagodne upośledzenia. Zarówno w segmencie rowerowym, jak i biegowym. Sportowcy po amputacji mogą używać zatwierdzonych protez lub innych urządzeń wspomagających. Obejmuje sportowców z porównywalnym ograniczeniem aktywności i upośledzeniem, ale nie wyłącznie, niedoborem kończyn, wzmożonym napięciem mięśniowym, ataksją i/lub atetozą, upośledzoną siłą mięśni lub zakresem ruchu.

Start Dzieciątkowskiej i Belczewskiej

W kategorii kobiet PTS5 wystartowały w pięcioosobowej stawce Monika Belczewska oraz Marta Dzieciątkowska, które do ME w Olsztynie przygotowywały się w Monte Gordo. Lepszą z Polek była Belczewska, która ukończyła zawody tuż za podium, pokonując trasę z wynikiem 59:34. Do trzeciego miejsca straciła 2:02, a do zwyciężczyni Claire Cashmore już nieco ponad pięć minut. Marta Dzieciątkowska ukończyła wyścig na piątym miejscu, z czasem 1:00:52.

Liczby Moniki Belczewskiej

bieg: 8:42 / T1: 00:53 / rower: 26:16 / T2: 00:57 / bieg: 22:46 / finisz: 59:34

Start Dzieciątkowskiej w liczbach

bieg: 9:09 / T1: 00:51 / rower: 26:26 /  T2: 00:58 / bieg: 23:28 / finisz: 1:00:52

Debiut Bugdoł i Biedrzyckiej w ME

Pierwszy start rangi mistrzostw Europy w paratriathlonie zanotowała Angelika Biedrzycka. W nowej roli też spróbowała sił Ewa Bugdoł, która była pilotką Angeliki. Wystartowały w kategorii PTVI*.

– Jestem niezmiernie podekscytowana, bo będzie to pierwszy mój start w roli pilotki w triathlonie z zawodniczką niedowidzącą Angeliką Biedrzycką. W zeszłym roku wspólnie przygotowywałyśmy się  do Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym na tyle skutecznie, że wywalczyłyśmy brązowy medal ze startu wspólnego. Angelika jest utalentowaną i bardzo ambitną zawodniczką, która jestem przekonana, może jeszcze wiele osiągnąć nie tylko w sporcie – opowiadała Ewa Bugdoł, specjalnie dla TriathlonLife.pl.

Angelika Biedrzycka pokonała trasę z czasem 1:09:05. Tym samym wbiegła na metę z siódmym wynikiem. A tak wyglądał start w liczbach:

PTVI – Klasa sportowa obejmuje zawodników z wadą wzroku (osoby niewidome i niedowidzące). W tej grupie startowej zawodnicy cały dystans pokonują z przewodnikiem (tej samej płci). Podczas pływania oraz biegu zawodnik połączony jest z przewodnikiem specjalną linką, natomiast odcinek rowerowy zawodnik z przewodnikiem pokonują na tandemie.