Wiadomości

ME U23. Szwajcarskie złoto oraz drugie miejsca Łagownik i Oliwy

Lekko nie było. I nie mogło być. W końcu to Mistrzostwa Europy. A jeśli do tego dodamy wysoką temperaturę powietrza to rysuje się obraz scenerii w jakiej zmagali się nasi zawodnicy. W izraelskim Eilacie walczyła Marta Łagownik oraz Michał Oliwa. Pierwsi do rywalizacji przystąpili panowie. Start został przesunięty na wcześniejszą porę z powodu upałów.

– W końcu powróciłem do bardzo dobrego pływania – powiedział Michał Oliwa po starcie. –   Wyjście z wody na drugiej pozycji pozwoliło na bezstresową strefę zmian, spokojne wskoczenie na rower i rozkręcenie.

Obok niego jechał Węgier Mark Devay. Zawodnicy mocno pracowali, ale dość szybko zostali doścignięci przez kolejnych zawodników.

Decydowała temperatura

– Na rowerze utworzyła się spora grupa zawodników, więc było już jasne, że wszystko rozwiąże się podczas biegu – dodaje Oliwa. – Niestety, nie byłem przygotowany na bieg w takiej temperaturze. Jadąc do Izraela wiedziałem, że panująca temperatura powietrza na trasie będzie miała wiele do powiedzenia. Tym razem przegrywam z ciężkimi warunkami panującymi na trasie. Jednak najważniejsze, że nie mam sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o przygotowania do tego startu. Po wynikach w tym sezonie chyba nikt nie ma wątpliwości w jakich warunkach atmosferycznych lubię się ścigać!

A jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości to przypomnimy, że Michał Oliwa wygrał Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim w Kraśniku gdzie było zimno i mokro.

Dwa drugie miejsca

Drugi wynik pływania Michała i drugi wynik biegania Marty Łagownik. To jednak nie wystarczyło na walkę o pudło podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Co jednak nie zmienia faktu, że siódme miejsce wicemistrzyni Polski na dystansie olimpijskim jest świetnym prognostykiem na przyszłość. Zawodniczka ciągle najwięcej ma do poprawy w wodzie. Jeśli popatrzymy na wyniki tej dyscypliny to zobaczymy, że Polka miała prawie najgorszy wynik: 20:53.

– Etap pływacki mimo wyjścia jako trzecia od końca całej stawki oceniam na dobry – przekonuje Marta Łagownik. – Wykonuję ciężką pracę na pływalni i wierzę, że przyniesie to spodziewany efekt.

Po wyjściu z wody Marta rozpoczęła gonitwę.

– Musiałam „dospawać” do zawodniczki na początku etapu kolarskiego, żeby nie jechać solo – zdradza Marta. – Razem z nią stworzyłyśmy jeden organizm pracujący i chcący tego samego – gonienia. Na moje szczęście było ciepło i trasa liczyła sześć pętli z podjazdem ze średnią 6 procent. Przez cztery pętle sukcesywnie doganiałyśmy kolejne zawodniczki lub grupki i gubiłyśmy na podjeździe. Na 5 pętli dostałam informacje, że grupa przede mną ma 50 sekund przewagi. Pojechałam wszystko co miałam.

Bieg, to najmocniejsza strona Marty Łagownik. Tego dnia ogromne znaczenie miało nawodnienie nie tylko podczas zawodów, ale także sprzed. Tutaj Polka nie popełniła żadnego błędu.

Ma szybko biec

– Zawsze to co jest w bidonie, znika w trakcie, czasami bywa, że jest mało – zdradza Polka. – Tym razem dwa bidony 0,7 było mało. Były trzy stanowiska nawadniania na trasie i każdy sukcesywnie odhaczałam. Sukcesywnie też wyprzedzałam dziewczyny. Słyszałam tylko, która jak wygląda, ile tracę sekund i że mam… szybko biec. 

Czas biegania 38:06 w tak ekstremalnych warunkach był drugim wynikiem. Polka pobiegła tylko wolniej od zwyciężczyni Julii Derron ze Szwajcarii, która była szybsza zaledwie o 18 sekund. Marta podczas całego biegu odrabiała straty i wyprzedzała kolejne zawodniczki, aby zakończyć rywalizację na siódmym miejscu.

– Cel, pierwsza dziesiątka zaliczony. Oczywiście chciałoby się więcej, ale jestem cierpliwa i poczekam tyle ile trzeba – kończy zawodniczka.

Dla Michała Oliwy to był ostatni start w tym roku. Marta Łagownik rywalizować będzie o punkty w finale pucharu Europy w portugalskim Funchal już w najbliższy weekend.

Zwycięzcy
Mężczyźni U23:

1. Max Studer, Szwajcaria, 1:54:19
2. Jannik Schaufler, Niemcy, 1:54:34
3. Robert Sanchez Mantecon, Hiszpania, 1:54:36
18. Michał Oliwa, Polska, 1:57:55

Kobiety U23:

1.Julia Derron, Szwajcaria, 2:09:19
2. Cecilia Santamaria Suroca, Hiszpania, 2:09:43
3. Olivia Mathias, Wielka Brytania, 2:10:39
7. Marta Łagownik, Polska, 2:12:55

Szczegółowe wyniki:
Mężczyźni
Kobiety

 

Dawid Majakowski

Foto: Polski Triathlon

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X