Mistrz broni tytułu. Fantastyczny Portugalczyk

Vincent Luis obronił tytuł mistrza świata. Drugie miejsce zajął 21-letni Vasco Vilaca, który startował z numerem 38. Dopiero na 9 miejscu Alistaira Brownlee.

To miał być emocjonujący sprint podczas mistrzostw świata w Hamburgu i był. Od początku do końca, przez zaledwie 49 minut i 13 sekund działo się bardzo dużo.

Już podczas pływania kilkakrotnie dochodziło do zmiany na prowadzeniu. Ostatecznie pierwszy z wody wyszedł Alistair Brownlee, który startował z odległym 66 numerem, a to za sprawą niskiej pozycji w światowych rankingach. Przepłynięcie 750 metrów zajęło mistrzowi olimpijskiemu 8 minut 25 sekund.

Ucieczka ośmiu zawodników

W T1 doszło do pierwszych przetasowań. Na trasie rowerowej szybko utworzyła się ucieczka, w której było dwóch Brytyjczyków, bracia Brownlee, trzech Francuzów: Vincent Luis, Dorian Coninx i Leo Bergere, Węgier Mark Devy i Portugalczyk Vasco Vilaca. Z każdym kilometrem grupa powiększała przewagę nad „peletonem”, w której tempo nadawali Norwegowie, z Kristianem Blummenfeltem na czele. Maksymalnie udało im się wypracować 21 sekund zapasu. Do T2 dojechali z przewagą 13 sekund.

Mistrzowska rozgrywka

Już na pierwszych metrach ostatniego etapu rywalizacji pozostałym rywalom zerwało się trzech zawodników: Francuzi Vincent Luis i Leo Bergere oraz młody Portugalczyk Vilaca. Liderzy biegli mocno i powiększali przewagę nad Alistairem Brownlee i Dorianem Coninxem.

400 metrów przed metą mistrz świata przeprowadził decydujący atak i „urwał” się koledze z reprezentacji i Portugalczykowi. To był moment, który zadecydował o zwycięstwie. Wygrał w czasie 49:13. Drugiego, młodszego o dziesięć lat Portugalczyka wyprzedził o trzy sekundy, a Bergere o sześć.