Wiadomości

Meksykański sprawdzian przed polską kadrą

W Pucharze Świata w Huatulco na starcie staną Paulina Klimas, Roksana Słupek, Michał Oliwa i Marcin Stanglewicz. Kontuzja z rywalizacji wyeliminowała Macieja Bruździaka. 

Do Meksyku polecieli: Paulina Klimas, Roksana Słupek, Michał Oliwa oraz Marcin Stanglewicz. Na starcie zabraknie Macieja Bruździaka, który także miała reprezentować Polskę w tych zawodach. Niestety, złamanie zmęczeniowe, z którym jak się okazało po mistrzostwach Europy, zawodnik startował już w Olsztynie wykluczyły go z rywalizacji w Hautulco, a wcześniej w Ghanie, gdzie miał pojechać ze Stanglewiczem.

Szkoda tych dwóch startów – powiedział Triathlonlife.pl Bruździak.- Tym bardziej, że byłem w formie. Ale cóż sezon jest długi i jeszcze wiele startów przede mną, a noga dochodzi do siebie. 

Paulinie Klimas, Roksanie Słupek i Michałowi Oliwie podróż do Meksyku z Hiszpanii, gdzie startowali w wojskowych mistrzostwach świata zajęła 30 godzin. Zawodnicy nie ukrywali zmęczenia, ale jak sami podkreślali najważniejsze, że udało im się bezpiecznie dotrzeć na miejsce.

– Zaraz po zawodach wyruszyliśmy w długą podróż do Huatulco, stąd brak mojej obecności w social mediach. Nie było na to sił. Dotarłam szczęśliwie do Meksyku po ponad dobie bez snu. Na końcu byłam dosłownie pijana. Kilka dni na powrót do żywych i w sobotę Puchar Świata w Huatulco – dzieliła się przemyśleniami Roksana Słupek.

Marcin Stanglewicz doleciał na miejsce zawodów prosto z Ghany, gdzie rywalizował kilka dni wcześnie w ramach Pucharu Afryki. Wówczas zajął czwarte miejsce, tracąc do podium 1:35.

Pierwszy start Klimas jako Mistrzyni Świata

Dla Pauliny Klimas start w PŚ Huatulco będzie nie tylko pierwszym rangi Pucharu Świata w tym sezonie, ale też pierwszym z tytułem wojskowej Mistrzyni Świata.

Jestem bardzo zadowolony i dumny z Pauliny – mówił Triathlonlife.pl na gorąco Mateusz Kaźmierczak. – Muszę przyznać, że obawiała się tego startu, gdyż jeszcze nie jest gotowa na taki dystans. Wygrała go głową. Od początku kontrolowała wyścig. Na pływaniu odpłynęło pięć dziewczyn. Na rowerze odpadła Roksana Słupek, a pozostałe dziewczyny spokojne pracowały. Paulina wiedziała, że musi uważać na bieganiu i nie może za mocno zaatakować. Francuzka odskoczyła, a Paulina na metę wbiegła na drugim miejscu. Trochę niepokoju było po proteście, ale ostatecznie jest mistrzynią świata!

Michał Oliwa oraz Roksana Słupek nie mieli dobrych wspomnieć z tych zawodów. Oboje zostali zdyskwalifikowani za brak numeru startowego na części kolarskiej. Nie pomogły też późniejsze protesty. Pierwotnie Michał Oliwa był ósmy, a Roksana Słupek piąta.

Kilka kandydatek do wygranej

Znakomity start Pauliny Klimas mimo boreliozy podczas wojskowych MŚ oraz bardzo dobry wyścig Roksany Słupek skłania do nadziei, że Polki powalczą o czołowe miejsca podczas zawodów w Meksyku, ale zadanie to nie będzie łatwe, bo w Pucharze Świata na starcie obok nich stanie kilka mocnych rywalek.

Taką bez wątpienia jest Luisa Baptista. Reprezentantka Brazylii w tym sezonie wygrała już w Villarricy oraz Vinie del Mar, a podczas rywalizacji w Arzachenie zajęła trzecią pozycję.

O dobry wynik w Meksyku powalczy też Annika Koch. Niemka w Arzachenie zaliczyła udany wyścig, kończąc go na siódmej pozycji. Do tego wygrała Puchar Afryki w Swakopmund. Emy Legault z Kanady też zamierza ścigać się o czołowe lokaty. W tym sezonie już nie raz udowodniła, że jest w stanie o takie walczyć. Uplasowała się na drugim miejscu w Sarasocie-Bradenton, Villarricy, czy Vinie del Mar.

Cała lista startowa elity kobiet TUTAJ

Faworyci wśród mężczyzn

Jednym z kandydatów do wygranej w PŚ Huatulco jest Brazylijczyk Miguel Hidalgo. Ma za sobą dobry start w WTCS Leeds, gdzie zajął szóste miejsce. Wcześniej wygrał w Pucharze Ameryki Salinas, czy skończył na drugiej pozycji w Americas Triathlon Cup and South Americas Championships Villarrica.

O dobry wynik powalczy też Tyler Mislawchuk. Kanadyjczyk jest zeszłorocznym zwycięzcą Pucharu Świata Huatulco i z pewnością będzie chciał powtórzyć ten wyczyn.

Potwierdzić dobrą formę będzie chcieć też Diego Moya. Chilijczyk w jednym starcie Pucharu Ameryki oraz dwóch zawodach Americas Triathlon Cup and South American Championships zajął każdą pozycję w TOP3. Startował również w Huatulco w zeszłym roku, ale zajął 35 miejsce. Z pewnością postara się o poprawienie tamtego rezultatu.

Cała lista startowa elity mężczyzn TUTAJ

Przebieg trasy w Meksyku

Zawody zostaną rozegrane na dystansie sprinterskim. Tym samym zawodnicy będą mieli do pokonania 750 m pływania / 20 km jazdy na rowerze / 5 km biegu.

Przewidywania pogodowe

Sprawdziliśmy, w jakich warunkach atmosferycznych przyjdzie się zmierzyć naszym reprezentantom. Zawodniczki elity będą walczyć od godziny 18 w sobotę. Wówczas ma być pochmurno, a odczuwalna pogoda na wynosić około 25 stopni. Ważną informacją jest też fakt, że prawdopodobieństwo opadów deszczu wynosi wtedy aż 80%, a wilgotność powietrza przewidywana jest na poziomie 89 procent. Z obecnych prognoz (stan na dwa dni przed zawodami) wynika, że takie warunki mają utrzymać się przez cały wyścig kobiet.

Jeśli chodzi o przewidywania pogodowe podczas rywalizacji mężczyzn, która jest zaplanowana na godzinę ósmą następnego dnia, to zawodnicy będą się ścigać najprawdopodobniej w temperaturze ok. 25 stopni. Wilgotność powietrza jest przewidywana na poziomie 84 procent, a prawdopodobieństwo opadów podczas trwania rywalizacji zawodników wynosi 40%.

Choć należy pamiętać, że to są jedynie przewidywania, a rzeczywistość pogodowa, jaką zawodnicy i zawodniczki zastaną na trasie, może być zgoła inna.

Zawodniczki elity staną na linii startu już w sobotę (godzina 18), a mężczyźni następnego dnia o godzinie 8.  

Przemek Schenk
foto: triathlon.org, Paulina Klimas FB, Roksana Słupek FB, Michał Oliwa FB

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X