Rozmowa

Mateusz Kaźmierczak: Start Pauliny w Abu Dhabi dużo nam powie

Już za kilka dni Paulina Klimas rozpocznie sezon 2023 startem w WTCS Abu Dhabi. Trener zawodniczki, Mateusz Kaźmierczak, zdradził, jak wyglądały przygotowania do tegorocznych startów.

Jak oceniasz przygotowania Pauliny do całego sezonu i pierwszego startu w Abu Dhabi? Przygotowania zaczęliśmy dość późno, gdyż poprzedni sezon był dłuuugi i Paulina musiała dobrze wypocząć po nim. Przygotowania przebiegały zadowalająco jak na ten okres. Choć jest jeszcze dużo pracy przed nami na treningach. Dla nas jest to szybki start jak na rozpoczęcie sezonu, na początku marca, ale kilka treningów specjalistycznych pod niego Paulina zrobiła w Sierra Nevada.

Czy tym razem obyło się bez żadnych problemów zdrowotnych?
Nie jest taki stan, z którego byłbym zadowolony, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, by było coraz lepiej ze zdrowiem.

Udało Wam się w pełni zrealizować plan przygotowawczy?
Plan przygotowawczy nie udało się w pełni wykonać, ale i tak jestem zadowolony z tych treningów, co się udało zrobić.

Jak z perspektywy czasu oceniasz obóz przygotowawczy Pauliny w Hiszpanii?
Drugi raz Paulina była na obozie wysokogórskim. Wyciągamy wnioski i uczymy się jej organizmu w takich warunkach, by móc wykorzystać to w przyszłych startach.

Nad którymi elementami szczególnie skupialiście się podczas tamtego wyjazdu?
Nie ma takiej rzeczy, żebyśmy specjalnie na niej się skupiali na tym obozie. Obóz był głównie nastawiony na bazie i przygotowań całego sezonu.

Zostało tylko kilka dni do pierwszego startu w Abu Dhabi. Jakiej Pauliny możemy spodziewać się podczas inauguracji sezonu 2023?
Na pewno zrobi wszystko, co jest w stanie na tak wczesnych startach i na razie po jednym obozie przygotowawczym. Ten start dużo nam powie, nad czym musimy się skupiać i popracować.

Jak ważny to będzie dla Was start w kontekście całego sezonu?
Pierwszy period kwalifikacyjny kończy się 27.03, więc zostały jeszcze dwa starty Abu Dhabi i Yokohama, oba WTCS. Zobaczymy, pierwsze starty w większości nie są do przewidzenia po okresie zimowym.

Ile czasu planujecie na aklimatyzację na miejscu?
Przylecieliśmy na 3 dni przed startem. Trochę mało, gdyż w Polsce było około zera stopni, a tu jest około 30, ale musimy sobie z tym poradzić.

W ilu zawodach chcielibyście, aby Paulina wystartowała w tym roku?
Paulina ma zaplanowane 12-16 startów. Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądać punktacja w walce o igrzyska.

Możemy spodziewać się Pauliny też na krajowych zawodach w tym sezonie, czy priorytetem będą zagraniczne starty, gdzie ona będzie walczyć o punkty do rankingu olimpijskiego?
Głównie Paulina przez najbliższe dwa lata do Igrzysk będzie skupiać się na startach zagranicznych, czyli na Pucharach Świata, Serii Mistrzostw Świata, Mistrzostwach Świata i Europy. Jeśli będzie jakaś pasująca data oraz Paulinie nie będzie doskwierać złe samopoczucie, to ja lubię, kiedy moi zawodnicy startują u siebie w Polsce.

Na które zawody planujecie przygotować szczyt formy?
Na większość Pucharów Świata, dla mnie zawsze ważne są Mistrzostwa Europy i świata. Na te zawody będę szykować Paulinę, by była najlepiej przygotowana.  

Czego Wam życzyć przed początkiem sezonu?
Zdrowia i to dla nas jest najważniejsze w tym monecie.

Jak idą przygotowania pozostałym Twoim podopiecznym m.in.: Magdzie Sudak?
Bardzo dobrze, mam nadzieję, że niedługo się już sami dowiecie.

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: Kaziki FB, materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X