Rozmowa

Mateusz Kaźmierczak: Nie robię Paulinie presji

Prosto z Korei Mateusz Kaźmierczak dzieli się przemyśleniami przed jutrzejszym startem Pauliny Klimas. Analizuje też poprzednie zawody zawodniczki.

Już jutro Paulinę czeka start w Korei. Jakie macie oczekiwania i założenia dotyczące tych zawodów?
Jest dużo dobrych zawodniczek na liście startowej. Nie robię Paulinie presji. Wiem, że tak jak cała kadra narodowa, da z siebie wszystko, co będzie mogła. Na ile to starczy i czy wyścig poukłada się tak, jak byśmy tego chcieli? To już jutro zobaczymy.

Jakiś czas temu Paulina Klimas wystartowała w Uzbekistanie. Jak oceniasz jej start?
Oceniam go na dobry start w trudnych warunkach. Paulina znacznie podniosła poziom sportowy. To pozwoliło jej na zawodach Pucharze Azji kontrolować wyścig. Wszystko, co założyliśmy na start, zrealizowała w 100 procentach.

Skąd wziął się pomysł na takie kierunki jak chociażby Uzbekistan, Korea, czy Emiraty Arabskie?
My sobie nie wymyślamy startów na podstawie, a może to teraz to, czy tu sobie wystartujemy. Jest to podparte międzynarodową federacją triathlonu ITU. Aktualnie przybywamy w Korei, gdzie Paulina wraz z naszymi kadrowiczami będą ścigać się na Pucharze Świata. Starty biorą się w naszym planie stąd, że zbieramy punkty w rankingu światowym i też pośrednio pod Igrzyska Olimpijskie już, gdzie dzięki nim Paulina będzie dostawała się na zawody bez problemy jak kwalifikacje się zaczną. Zazwyczaj są co jakiś czas raz na tydzień lub co dwa tygodnie zawody tak wysokiej rangi na świecie.

Czy z tych trzech startów najważniejszym będzie ten ostatni w Emiratach Arabskich?
Dla nas najważniejsze są akurat starty w Pucharze Świata. Tutaj liczmy na wyższe miejsca. Sezon już jest bardzo długi. Paulina ma 20 startów na koncie. Musimy dużo odpoczywać między podróżami, ale też coś potrenować przez tak długi wyjazd. WTS jest jeszcze cały czas na łapanie doświadczenia. Nawet na tak wysokim poziomie, jakim jest Paulina.

Jakie znaczenie w ogólnym rozwoju zawodniczki mają właśnie takie wyjazdy? Bo dotychczas Paulina startowała raczej poza Polską to w Europie.
Oczywiście cały czas Paulina się rozwija i jest coraz lepsza. Zbiera na nich sporo doświadczenia. Dzięki temu może zaprezentować wysoki poziom, który bardzo ciężko sobie wypracowała.

Po starcie w Uzbekistanie Paulina pojechała na krótki pobyt w Hiszpanii, gdzie potrenuje z Alicją Ulatowską. Nad którymi elementami miała skupić się na treningach? 
W treningu pod krótki dystans bardzo przydaje w tak intensywnym treningu grupa/ sparing partner na bloki uderzeniowe z mocniejszym treningiem. Paulinie dobrze trenuje się z tak mocno zawodniczką, jaką jest Alicja Ulatowska. Pobyt był bardzo dla mnie owocny jako trenera. Do tego tam Paulina wykonała dobrą pracę.  prace jaką Paulina na nim wykonała.

Czy po starcie w Abu Dhabi planujecie jeszcze jakieś starty w tym sezonie?
Całe szczęście nie. Paulina będzie miała zasłużone wakacje!!!

Jutro w ramach Pucharu Świata w Haeundae oprócz Pauliny Klimas Polskę będą reprezentować Roksana Słupek oraz Maciej Bruździak. Zawodniczki elity rozpoczną walkę o 1:30 polskiego czasu, a mężczyźni dwie godziny później.

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X