Wiadomości

Łukasz Szumowski: Nie uprawiajmy sportu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim poinformowali o kolejnych obostrzeniach.

– To uprawnienie do pojedynczych wyjść traktujmy jako niezbędny środek utrzymania zdrowia psychicznego. Nie chodzi o to, żebyśmy trzymali formę lub biegali kilkanaście kilometrów wokół domu. Chodzi o możliwość wyjścia z psem lub przewietrzenia się na kilkanaście minut – tłumaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia, czyli: ograniczony dystans społeczny na ulicach oraz zamknięcie dostępu do parków, bulwarów i miejsc rekreacji.

To nie pora na trening!

– Stąd moja prośba. Nie wykorzystujmy tego czas do uprawiania joggingu lub poprawiania formy fizycznej – apelował Szumowski. – Bez takich ćwiczeń damy radę żyć. Jeśli koniecznie musimy wyjść, to przewietrzmy się na krótką chwilę i wróćmy do domów. Tego czasu na przewietrzenie się, nie traktujmy jako okazji do treningu i poprawy wydolności. To nie jest czas na sport, a raczej na oddech psychiczny – dodał minister zdrowia.

szumowski

Należy ograniczyć ruch społeczny

– Ograniczenie ruchu społecznego o połowę nie zatrzyma pandemii. Powinniśmy to zrobić o 80 procent. Dopiero wtedy mamy szansę wpłynąć na zahamowanie wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa – mówił podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski.

Inne ograniczenia

W sklepach będzie mogło na raz przebywać trzy razy więcej ludzi od liczby kas w danym miejscu. Zostaną wprowadzone też godziny dla seniorów. Przez dwie godziny w ciągu dnia do sklepów będą wpuszczane tylko osoby 60+ (10-12). Z miejsc zamieszkania będzie można wychodzić pojedynczo. W przypadku wychodzenia nawet z członkami własnej rodziny będzie trzeba trzymać odstępy dwóch metrów. Jednak przy tej regulacji są wyjątki: rodzice z niesamodzielnym dzieckiem lub opiekunowie osób niepełnosprawnych. Rząd wprowadził też nakaz zamknięcia wypożyczalni rowerów. Zamknięte zostają również hotele i miejsca noclegowe. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko w towarzystwie pełnoletnich opiekunów.

– Zostańmy w domach. Unikajmy kontaktu z innymi ludźmi- apelował Mateusz Morawiecki.

Przemysław Schenk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X