Wiadomości

LOTTO Challenge Gdańsk. Kto z kim będzie się ścigał? Zapowiada się ciekawie

Kilku mocnych Polaków. Faworyt z Hiszpanii. Bratobójczy pojedynek Piotra i Marcina Ławickich czy Paulina Kotfica, która po największym sukcesie w zawodowym triathlonie, kolejny raz będzie chciała się pokazać z dobrej strony. I do tego pogoda, która nie ułatwi zadania zawodnikom. Nudy nie będzie nad morzem.

LOTTO Challenge Gdańsk za ubiegłoroczną edycję otrzymało nagrodę Race of the Year 2021 przyznawaną w ramach CHALLENGEFAMILLY Awards. Debiutancka odsłona nad morzem, bo przed laty impreza spod znaku Challenge odbywała się w Poznaniu, potwierdziła tym samym dobre recenzje, które otrzymała od zawodników. 

Więcej rywalizacji w Challenge Gdańsk

Już w najbliższy weekend kolejna odsłona, która w tym roku poszerzona została przez organizatorów o dystans olimpijski, którego brakowało triathlonistom przed rokiem, a także aquathlon dla dzieci, który odbędzie się w piątek. 

W Gdańsku zanim zawitał Challenge Familly odbywały się zawody na dystansie olimpijskimmówi Adam Greczyło, dyrektor imprezy. – Jednego roku były nawet mistrzostwa Polski na tym dystansie. W pierwszej edycji Lotto Challenge Familly zorganizowaliśmy zawody na dystansie sprinterskim i średnim. Wielu zawodników dopytywało o olimpijkę, w związku z tym postanowiliśmy odpowiedzieć już w tym roku na to zapotrzebowanie. I w sobotę będzie można się ścigać nie tylko w sprincie, ale także na dystansie standard. 

W tym roku  impreza odbywa się w długi weekend czerwcowy. Wielu zawodników, którzy startują w sobotę lub niedzielę przyjeżdżają do Gdańska, Trójmiasta już w czwartek, aby miło spędzić czas z najbliższymi, a następnie wystartować w zawodach. 

Zobacz: Hotel skrojony pod triathlonistów 

Na listach startowych Lotto Challenge Gdańsk, na dystansie średnim mamy kilku zawodników, którzy gwarantują, że emocji nie zabraknie. Kacper Stępniak, który przed rokiem zajął wysokie siódme miejsce, na pewno będzie chciał pokazać się w “swoim” Gdańsku z dobrej strony.

Kacper Stępniak w ubiegłym roku zameldował się na mecie na 7 pozycji

Podobnie jak Miłosz Sowiński, który od dłuższego czasu mieszka i trenuje w Sopocie. Trasa w Gdańsku jest szybka i przy sprzyjających warunkach, choć prognoza pogody na niedzielę to 27 stopni Celsjusza i burze, można pokusić się o dobry wynik. Przed rokiem, też było gorąco, zwycięzca James Teagle pokonał trasę w 3:46:14. 

Będzie nowy rekord Polski?

Niektórzy kibice zadają sobie pytanie czy Miłosz jest w stanie nad morzem złamać 3:40 i podobnie jak Robert Wilkowiecki, w niedzielę w Warszawie, dołączyć do grona zawodników, którzy uporali się z Sub3:40.

Kolejna ciekawa rywalizacja to wyścig braci Ławickich. Przed rokiem o 16 sekund szybszy był Piotr, który wyprzedził Marcina niemal na ostatnich metrach przed metą. 

Piotr Ławicki – poz. 14 – 4:00:38

Marcin Ławicki – poz. 15 – 4:01:04

W tym roku chyba już na dystansie średnim nie jestem w stanie ścigać się z Piotrem – mówi szczerze Marcin Ławicki. – Piotrek jest w stanie zakręcić się spokojnie poniżej 3:50, oczywiście na dobrze wymierzonej trasie i etapie biegowym. Tak naprawdę on nie do końca wszystko odkrył w sobie. Dobrze współpracuje z trenerem. Jest bardzo mocny pod względem kolarskim. Potwierdzam to, bo dużo trenujemy razem. Piotr zawsze był dobry pod kątem biegu, ale po prostu musi wszystko poukładać. On ma jeszcze dużo do pokazania

Czy zobaczymy to już w Gdańsku? Oby. Jesteśmy także przekonani, że Marcin tanio skóry nie sprzeda, ale to co bracia powtarzają, to to, że oni przede wszystkim współpracują ze sobą i pozytywnie się nakręcają. 

Nie patrzę na to jako na braterską rywalizację, a wzajemnie wsparcie na treningach oraz zawodach – tłumaczy Piotr. 

Pomarańczowa siła polskiego triathlonu. Marcin i Piotr Ławiccy.

Faworyt z Hiszpanii

Niewątpliwie do walki o zwycięstwo włączy się Dapena Gonzalez Pablo, który przed rokiem zameldował się na mecie na trzeciej pozycji, choć przed startem wskazywany był jako faworyt do pierwszego. Hiszpan nie lubi przegrywać i ma coś do udowodnienia. Bardzo dobrze w Warszawie wypadł Sergiy Kurochkin, który mimo choroby, z którą się zmagał się w tygodniu przed Ironman 70.3 Warszawa, zajął trzecie miejsce. Niewątpliwie Ukrainiec trenowany przez Zbyszka Gucwę powalczy o wygraną. 

Wśród kobiet oczy kibiców skierowane będą w stronę Pauliny Kotficy, która wygrała w Warszawie, a która zapowiedziała, że ten sezon jest jej ostatnim w zawodowym triathlonowym “peletonie”. Na ten moment wiemy, że jej sezon, który miał się zakończyć we wrześniu wydłuży się. 

Paulina Kotfica wygrywa wśród kobiet i ustanawia nowy rekord Polski na dystansie 70.3! Kwalifikuje się na Mistrzostwa Świata Pro! Kotfa chciała zakończyć sezon, karierę we wrześniu w Poznaniu! Ale chyba zakończy w październiku w Utah – skomentował start zawodniczki trener, a prywatnie partner życiowy Zbyszek Gucwa

Paulina Kotfica w spektakularny sposób kończy przygodę z zawodowym triathlonem.

Może Paulinie uda się w Gdańsku wywalczyć jednego, z 75 slotów, tym razem THE CHAMPIONSHIP Challenge Familly? Przekonamy się już w niedzielę.

Lista startowa PRO mężczyzn numery 1-18 i kobiet 21-29

1Dapena Gonzalez PabloHiszpania
2Stępniak KacperPolska
3Sowiński MiłoszPolska
4Pizzeghella AndreaWłochy
5Shayler JackWlk. Bryt.
6Kurochkin SergiyUkraina
7Ławicki PiotrPolska
8Brembor TomaszPolska
9Banach BartoszPolska
10Ławicki MarcinPolska
11McCallum JamesRep. Południowej Afryki
12Chmura MaciejPolska
14Cook KeeganRep. Południowej Afryki
15Luft MikołajPolska
16Månsson HampusSzwecja
17Jakimiuk DanielPolska
18Szala TomaszPolska
21Nieuwoudt MagdaRep. Południowej Afryki
22G. MargieWłochy
23Leisner ShivaDania
24Weston RosieWlk. Bryt.
25Cowper EmmaWlk. Bryt.
26D’Angeli ValentinaWłochy
27Koralova HanaCzechy
28Ahrens JohannaNiemcy
29Kotfica PaulinaPolska

Harmonogram LOTTO Challenge Gdańsk 17-19 czerwca 2022 

  • Piątek: godzina 15-17 Trefl Aquathlon Gdańsk – dzieci i młodzież 7-17
  • Sobota: godzina 8 – start sprintu
  • Sobota: godzina 10 – start olimpijki 
  • Niedziela: godzina 8 – start dystansu średniego 

LOTTO Challenge Gdańsk odbywa się pod patronatem Triathlonlife.pl. Już w weekend relacje z zawodów.

Sponsorem Miłosza Sowińskiego jest firma AMZ – producent najwyższej jakości kołder i poduszek w 100% szytych w Polsce, od 30 lat dbający o dobry wypoczynek w ponad 15 krajach na całym świecie. Aktywny partner sportowców oraz młodych kadrowiczów Polskiego Związku Triathlonu. Zobacz produkty stworzone z myślą o regeneracji triathlonistów.

Dawid Majakowski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X