Wiadomości

Kim jest Robert Wilkowiecki? “Rekordzista” świata

Mimo zaledwie 26 lat już zapisał się w historii polskiego triathlonu. Robert Wilkowiecki z czasem 08:06:45 jest rekordzistą Polski na dystansie pełnego Ironmana.

Na początku tego roku Robert Wilkowiecki przeprowadził się do Hiszpanii oraz rozpoczął współpracę z Filipem Szołowskim. W późniejszym czasie został też liderem drużyny Colnago Tri Team. Jak wyglądały początki sportowe jednego z najlepszych polskich triathlonistów?

Zaczął od pływania

Już w wieku sześciu lat Robert Wilkowiecki samodzielnie nauczył się pływać wszystkimi czterema stylami oraz wykonywać nawroty. Jak to było możliwe? Mały Robert uwielbiał od zawsze sport i oglądał poczynania sportowców w telewizji. Potem sam próbował imitować te ruchy. Od małego też był nastawiony na rywalizację. Odbywał dwa treningi dziennie już w wieku 11 lat. Jaki to dało efekt? Robert Wilkowiecki jest kilkukrotnym Mistrzem Polski Juniorów. Do tego ma na koncie kilkanaście medali MP w różnych kategoriach wiekowych. Mimo tych wyników oraz ciężkich treningów nie osiągał tego, co oczekiwał. Do tego miał problemy zdrowotne. Dlatego zakończył karierę pływacką w wieku 19 lat. Co było potem?

W triathlonie trochę przypadkiem

– Tak się złożyło, że po kilku miesiącach po zakończeniu przygody z pływaniem, zacząłem z tatą jeździć na rowerze – opowiadał Robert Wilkowiecki w rozmowie z TriathlonLife.pl. – Tym bardziej że on jest byłym kolarzem. Z bieganiem zawsze sobie nieźle radziłem. Dużo osób, w tym koledzy z pracy, zaczęło namawiać mnie na triathlon. Po jakimś czasie stwierdziłem, że spróbuję. To była dobra decyzja – przyznawał.
Efektem tej decyzji jest m.in.: wspomniany już rekord na dystansie długim. Do tego jest aktualnym mistrzem Polski na dystansie ½ Ironman oraz dwukrotnym medalistą pucharu Polski w triathlonie. Co jest największym marzeniem Roberta Wilkowieckiego?

Celuje w Hawaje

– Mam kilka marzeń. Jedno z nich, to chyba marzenie większości triathlonistów, czyli Mistrzostwa Świata na Hawajach. Dążę do tego, żeby tam wystartować – przyznawał Robert Wilkowiecki.

Data urodzenia: 07.07.1994
Wzrost: 178 cm
Waga: 68 kg
Rekord Polski na dystansie długim: 8:06:45, Ironman Barcelona 2019

Opracował: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również
Close
Back to top button