ME Olsztyn. Maciej Bruździak 5 w półfinale i z Michałem Oliwą wystartują w finale A

W rywalizacji U23 i elity mężczyzn o jutrzejszy finał walczyło czterech Polaków. Dwóch z nich może być zadowolonych ze startu.

We wcześniejszych wyścigach eliminacyjnych awans do finału A wywalczyła juniorka, Weronika Ptaszyńska. W jej ślady chcieli pójść zawodnicy U23: Mateusz Głuszkowski oraz James Kadziak, czy startujący w elicie Michał Oliwa oraz Maciej Bruździak.

Zawodnicy rywalizowali na dystansie supersprinterskim (300 m pływania / 7.98 km jazdy na rowerze / 2 km biegu).

Głuszkowski w finale B

Pierwszym Polakiem, który stanął do boju, był Mateusz Głuszkowski. Już na początku wyścigu pokazał się z dobrej strony, wychodząc pierwszy z wody, z czasem 3:29. Miał trzy sekundy przewagi nad Simonem Westermannem. Na trzecim miejscu znajdował się Povilas Strazdas (3:33).

Polak na początku trasy kolarskiej nadal utrzymywał się na wysokim 5 miejscu jadąc w prowadzącej grupie, razem z m.in.: Ricardo Batistą, Westermannem, czy Gergo Dobim. Finalnie do T2 na pierwszym miejscu zameldował się Simon Westermann. Za nim znajdowała się pięcioosobowa grupa pościgowa. Mateusz Głuszkowski zajmował ósmą pozycję ze stratą 19 sekund do prowadzącego.

Ze strefy zmian pierwszy wyszedł Westermann. Szwajcar miał minimalną przewagę nad resztą stawki. Choć nie zdołał na biegu jej utrzymać. Został wyprzedzony przez m.in.: Ricardo Batistę, który wygrał pierwszy półfinał, z wynikiem 23:29. Wyprzedził minimalnie Nicolo Stradę. Na trzecim miejscu zmagania zakończył Simon Henseleit (23:36). Mateusz Głuszkowski wbiegł na metę, na 15 miejscu (25:07).

Start Głuszkowskiego w liczbach

pływanie: 00:03:29 / T1: 00:01:26 / rower: 00:12:20 / T2: 00:00:30 / bieg: 00:07:22 / finisz: 00:25:07

Oliwa w finale A

W drugim półfinału do walki stanął m.in.: Michał Oliwa. Z wody pierwszy wyszedł Nicola Azzano (3:29). Włoch wyprzedził Hamisha Reilly’ego o sześć sekund. Na trzecim miejscu znajdował się Gergely Kiss (3:37). Michał Oliwa pokonał etap pływacki na 14 pozycji, tracąc do prowadzącego 13 sekund.

Na początku trasy kolarskiej prowadzenie objęło dwóch Brytyjczyków: Hamish Reilly i Barclay Izzard, choć tuż za nimi znajdowała się dziewięcioosobowa grupa pościgowa. Niestety, w niej nie znajdował się Oliwa. Polak jechał w drugiej grupie, która do prowadzących traciła 19 sekund. Po kilku rotacjach w czołówce pierwsi w T2 znaleźli się Hamish Reilly oraz Itamar Shevach Levanon (17:29). Jednak trzeba przyznać, że różnice między zawodnikami do 17 miejsca nie były większe niż 6 sekund. Piętnasty był Michał Oliwa.

Pierwszy ze strefy zmian wybiegł Barclay i udało mu się utrzymać tę pozycję do mety. Tym samym wygrał drugi półfinał, z czasem 23:42. Podium uzupełnili Nicola Azzano (23:45) oraz Rostislav Pevtsov (23:47). Michał Oliwa uplasował się na 11 miejscu (24:07) i powalczy w jutrzejszym finale A.