Wiadomości

Jubileuszowa edycja Enea IRONMAN Gdynia zapowiada się ciekawie

Już tylko godziny dzielą nas od 10. edycji zawodów triathlonowych w Gdyni. W jubileuszowych zawodach Enea IRONMAN Gdynia wystartuje ponad 2500 sportowców.

Już od 10 lat, na początku sierpnia, Gdynia jest stolicą polskiego triathlonu. Nie inaczej będzie również w najbliższy weekend. Jubileusz będzie obfitował w emocje sportowe na najwyższym światowym poziomie. Kibice i turyści na nudę narzekać nie będą. Na wszystkich czeka cała masa atrakcji, których esencją będą zawody triathlonowe z serii IRONMAN.

​- Wierzyłem od początku, że to będą wyjątkowe zawody – powiedział dyrektor Enea IRONMAN Gdynia. – Z biegiem czasu utwierdzałem się w przeświadczeniu, że Gdynia jest idealnym miejscem na organizację imprezy triathlonowej. Potwierdzają to też zawodnicy ze światowej czołówki, którzy przyjeżdżają tu co roku. W 2019 roku był Jan Frodeno, ikona triathlonu. Była też Daniela Ryf, Szwajcarka, która jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii. W Gdyni startowała też Mirinda Carfrae, która trzy razy wygrywała legendarne zawody na Hawajach. Była cała plejada niemieckich triathlonistów z Patrickiem Lange na czele. Gdynia jest postrzegana przez triathlonistów, jako event należący do najlepszych na świecie – podsumował dyrektor zawodów.

Walka na pełnym dystansie

Jubileuszowa edycja zawodów triathlonowych w Gdyni, to zarazem ósma organizowana pod szyldem IRONMAN. Wzorem roku poprzedniego oprócz bardzo dobrze znanych zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, będzie również pełen dystans IRONMAN.

Trudno w to uwierzyć, że to już 10 lat, ten czas tak szybko minął – przyznał Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. – Zaczęliśmy bardzo odważnie. To była odważna decyzja, by zamknąć centrum miasta na kilka godzin w okresie turystycznym. Z roku na rok ta impreza jest coraz bardziej atrakcyjna. Mam masę wspomnień związanych z zawodami triathlonowymi organizowanymi w Gdyni. Do końca życia nie zapomnę momentu z ogłoszenia decyzji o wejściu serii IRONMAN, co miało miejsce w Gdynia Arenie. Niektórzy mieli łzy w oczach. A od ubiegłego roku mamy również w Gdyni pełny dystans IRONMAN – zaznaczył Marek Łucyk.

Prawie 3 tysiące zawodników

W tegorocznej edycji Enea IRONMAN Gdynia wystartuje ponad 2500 uczestników. W najbliższych dniach Gdynia ponownie stanie się więc stolicą polskiego triathlonu. Organizatorzy Enea IRONMAN Gdynia nie zapomnieli również o wielu atrakcjach dla kibiców. Już od piątku na Plaży Miejskiej funkcjonować będzie Rodzinna Strefa Enei przygotowana przez wieloletniego sponsora tytularnego gdyńskich zawodów.​

Triathlon nieodłącznie wiąże się z energią, dlatego Enea od lat wspiera zawody triathlonowe na terenie całej Polski – powiedział Mateusz Pilarczyk z biura prasowego Enei. – Co roku z wielką chęcią wracamy do Gdyni na weekend pełen pozytywnych emocji, wspaniałej, sportowej rywalizacji i dobrej zabawy. Zależy nam na promocji nie tylko sportu, ale również aktywnego wypoczynku – stąd nieodłączną częścią naszej obecności podczas Enea IRONMAN Gdynia jest Rodzinna Strefa Enei, która zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym jubileuszowym roku chcemy zaprosić wszystkich na triathlon atrakcji, czyli wspólną zabawę z elementami nauki, rozrywki i sportu. Na wszystkich chętnych będą czekały też specjalne lekcje „wf-u z Eneą” a na nich zajęcia zumby, gimnastyki i power dance – powiedział Mateusz Pilarczyk z biura prasowego Enei.

Atrakcje dla kibiców

W Strefie Rodzinnej Enei w bloku poświęconym nauce będzie można wyprodukować prąd przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych, a także popularnych klocków. W module naukowym przewidziane są również efektowne eksperymenty chemiczne oraz warsztaty „slime” dla dzieci. Na plaży nie może też zabraknąć toru do skimboardu. Natomiast moduł gier i zabaw to klasyka nadmorskiego wypoczynku, czyli automaty do gier, flippery i wiele innych!

W ramach cyklu „Pingpong na trawie”, który tym razem odbędzie się na piasku, będzie można skorzystać z nauki gry w tenisa stołowego pod okiem trenerów, a także amatorskich mini turniejów tenisa stołowego. Strefę Rodzinną Enei, a także piknik odwiedzi Natalia Partyka – utytułowana zawodniczka tenisa stołowego, wielokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich i medalistka igrzysk paraolimpijskich, która jest ambasadorką marki Enea. Pingpong na trawie realizowany jest przez Polski Związek Tenisa Stołowego (PZTS). Enea jest sponsorem generalnym PZTS.

Dodatkowo w strefie EXPO w Gdyńskiej Marinie będzie można skorzystać ze specjalnej atrakcji – Fotobudki 360 stopni. Fotobudka nagrywa krótkie klipy przypominające znany filmowy efekt specjalny ze spowolnieniem czasu. Klipy można wysłać na swój adres e-mail bądź pobrać bezpośrednio na smartfon. Można będzie również wykonać analizę składu ciała, a także wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy.

Rywalizacja zawodników PRO

Enea zaprasza do Strefy Rodzinnej wszystkich zawodników, kibiców, a także mieszkańców Gdyni i wczasowiczów.

​Tradycyjnie w zawodach Enea IRONMAN 70.3 Gdynia zobaczymy rywalizację zawodników i zawodniczek PRO. Jedną z uczestniczek rywalizacji będzie Ewa Komander, która kilkukrotnie stawała już na podium w Gdyni, ale tym razem wraca do poważnego ścigania po kontuzji.

Ostatnie 10 miesięcy było dla mnie bardzo ciężkie, przeszłam dwie operacje stopy – przyznała Ewa Komander, uczestniczka zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. – Powrót do zdrowia trwał więc długo. Ostatnie poważny start miałam w marcu ubiegłego roku. Tym bardziej więc pojawienie się w niedzielę na linii startu, tutaj w mojej ulubionej Gdyni, jest dla nie bardzo ważne. Dam z siebie wszystko i będę chciała zając jak najlepsze miejsce – obiecała czołowa, polska triathlonistka.

Aktor powalczy w sprincie

Stałym uczestnikiem zawodów w Gdyni jest również aktor Tomasz Karolak, który tym razem wziął udział w specjalnej akcji charytatywnej. Popularny aktor miał za zadanie schudnąć i wystartować w zawodach.

– Udało się, trochę tych kilogramów zjechało – przyznał Tomasz Karolak. – Firma „Nowalijka”, która jest sponsorem IRONMAN Poland zaproponowała mi taką wymianę barterową. Dzięki wsparciu dietetyczki, odżywiając się produktami „Nowalijki” miałem za zadanie schudnąć, a w zamian za to „Nowalijka” przekaże gdyńskiemu hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” określoną kwotę pieniędzy. W przypadku osób rozpoznawalnych, takie akcje charytatywne, to świetny pomysł, który już od lat towarzyszy zawodom triathlonowym w Gdyni. W dzisiejszych czasach pomaganie jest najważniejsze – powiedział aktor.

Początkowo Tomasz Karolak miał wystartować na dystansie „połówki”, ale z powodu kontuzji nogi, zmuszony był zmienić plany i już w sobotę rozpocznie zmagania w Sprint Triathlon Gdynia. Zaraz po przekroczeniu mety zostanie oficjalnie zważony, a liczba utraconych kilogramów zostanie przeliczona na pieniądze, które trafią do podopiecznych hospicjum.

Wielkie święto triathlonu zaczyna się już w piątek od rywalizacji dzieci i młodzieży w Kids Aquathlon Gdynia. Wieczorem organizatorzy zaplanowali również zupełną nowość, nocny bieg na 5 km czyli Abbott Night Run. W sobotę do rywalizacji przystąpią triathloniści startujący na dystansie sprintu. Niedziela to już zawody z serii IRONMAN. Początek rywalizacji zawodniczek i zawodników PRO na dystansie IRONMAN 70.3 zaplanowano w niedzielę o godz. 9:30 na Plaży Miejskiej w Gdyni. Finisz zwycięzcy spodziewany jest około godz. 13:00.

Szczegółowy program zawodów dostępny jest TUTAJ.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X