Poradnik

Jak zostać MISTRZEM w sporcie i w życiu

Sport, zdrowie i radość. Pokaż dzieciom świat inny niż wirtualny.

Problem zmniejszania się lub wręcz braku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży narasta od lat i związany jest głównie ze zwiększeniem ich aktywności w świecie wirtualnym. Przez ostatni rok został dodatkowo spotęgowany koniecznością pozostania w domach w związku z pandemią COVID-19. Zdalne nauczanie scementowało i tak ścisłą już więź dzieci z ekranami komputerów i telefonów. Co zrobić, by oderwać dzieciaki od smartfonów i przenieść je do rzeczywistości? Jak nauczyć je czerpania radości z ruchu i jak pokazać, że sport to przede wszystkim siła charakteru oraz sposób na zdrowe i szczęśliwe życie?

Promocja aktywności wśród dzieci

Nakładem wydawnictwa naukowego CeDeWu ukazała się jedyna w swoim rodzaju książka promująca aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży – „Jak zostać MISTRZEM w sporcie i w życiu”. Jej Autorami są światowej sławy psychologowie sportu: Jan Blecharz (współtwórca sukcesów Adama Małysza, psycholog polskich sportowców w zawodach najwyższej rangi, w tym letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich czy mistrzostwach świata), Małgorzata Siekańska (współpracująca m.in. z mistrzowskiej klasy szachistą Janem Krzysztofem Dudą) oraz Gershon Tenenbaum (autor wielu amerykańskim podręczników z zakresu psychologii sportu). Pokazują w niej, jak ważny jest ruch dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka, pomagają skierować uwagę najmłodszych na rozrywki inne niż telefon lub komputer i uczą rozmawiać – nie tylko o sporcie.

Książka skierowana jest do nauczycieli, pedagogów, trenerów i rodziców. Jej unikalna forma – opowiadania oraz interpretacja psychologiczna – daje możliwość pracy warsztatowej i podejmowania rozmów z dziećmi na tematy związane nie tylko ze sportem i jego rolą w życiu człowieka, ale także dotyczące emocji i rozwoju mentalnego.

Książka szczególnie cenna teraz, po czasie długiego przebywania dzieci w domach związanego z pandemią COVID-19. Rolą dorosłych jest pomóc dzieciom w powrocie do aktywności i odzyskaniu dobrej kondycji. Historie zawarte w opowiadaniach są inspiracją do refleksji i rozmów podczas najróżniejszych form pracy z dziećmi. Najmłodsi odnajdą w nich siebie, swoje marzenia i słabości. Dorośli zaś, zaopatrzeni przez Autorów w niezbędną psychologiczną wiedzę, wzmocnią swoje umiejętności przydatne w przeprowadzeniu dzieci i młodzieży przez proces rozwoju fizyczno-mentalnego.

Lektura opowiadań pomaga odpowiedzieć m.in. na pytania:

  • Jak ważne są marzenia i wytrwałość w dążeniu do ich realizacji?
  • Na czym polega zmaganie się z trudnościami?
  • Dlaczego sport kształtuje charakter?
  • Jak podnieść się po porażce?
  • Jak znaleźć „swoją” dyscyplinę?
  • Jaka jest rola osób wspierających i czy zawsze musi to być rodzic?
  • Czym są zdrowe nawyki i jak je w sobie wykształcić?
  • Czym jest samodoskonalenie się i jak sport wpływa na całe nasze życie, nie tylko na jego aspekty związane ze sportem?
  • Co znaczy być mistrzem?

Przesłanie Autorów wspierają wielcy polscy sportowcy, w tym m.in. Maria Andrejczyk, Sylwia Gruchała, Kamila Lićwinko oraz Piotr Małachowski.

materiał prasowy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X