Poradnik

Jak zostać MISTRZEM w sporcie i w życiu

Sport, zdrowie i radość. Pokaż dzieciom świat inny niż wirtualny.

Problem zmniejszania się lub wręcz braku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży narasta od lat i związany jest głównie ze zwiększeniem ich aktywności w świecie wirtualnym. Przez ostatni rok został dodatkowo spotęgowany koniecznością pozostania w domach w związku z pandemią COVID-19. Zdalne nauczanie scementowało i tak ścisłą już więź dzieci z ekranami komputerów i telefonów. Co zrobić, by oderwać dzieciaki od smartfonów i przenieść je do rzeczywistości? Jak nauczyć je czerpania radości z ruchu i jak pokazać, że sport to przede wszystkim siła charakteru oraz sposób na zdrowe i szczęśliwe życie?

Promocja aktywności wśród dzieci

Nakładem wydawnictwa naukowego CeDeWu ukazała się jedyna w swoim rodzaju książka promująca aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży – „Jak zostać MISTRZEM w sporcie i w życiu”. Jej Autorami są światowej sławy psychologowie sportu: Jan Blecharz (współtwórca sukcesów Adama Małysza, psycholog polskich sportowców w zawodach najwyższej rangi, w tym letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich czy mistrzostwach świata), Małgorzata Siekańska (współpracująca m.in. z mistrzowskiej klasy szachistą Janem Krzysztofem Dudą) oraz Gershon Tenenbaum (autor wielu amerykańskim podręczników z zakresu psychologii sportu). Pokazują w niej, jak ważny jest ruch dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka, pomagają skierować uwagę najmłodszych na rozrywki inne niż telefon lub komputer i uczą rozmawiać – nie tylko o sporcie.

Książka skierowana jest do nauczycieli, pedagogów, trenerów i rodziców. Jej unikalna forma – opowiadania oraz interpretacja psychologiczna – daje możliwość pracy warsztatowej i podejmowania rozmów z dziećmi na tematy związane nie tylko ze sportem i jego rolą w życiu człowieka, ale także dotyczące emocji i rozwoju mentalnego.

Książka szczególnie cenna teraz, po czasie długiego przebywania dzieci w domach związanego z pandemią COVID-19. Rolą dorosłych jest pomóc dzieciom w powrocie do aktywności i odzyskaniu dobrej kondycji. Historie zawarte w opowiadaniach są inspiracją do refleksji i rozmów podczas najróżniejszych form pracy z dziećmi. Najmłodsi odnajdą w nich siebie, swoje marzenia i słabości. Dorośli zaś, zaopatrzeni przez Autorów w niezbędną psychologiczną wiedzę, wzmocnią swoje umiejętności przydatne w przeprowadzeniu dzieci i młodzieży przez proces rozwoju fizyczno-mentalnego.

Lektura opowiadań pomaga odpowiedzieć m.in. na pytania:

  • Jak ważne są marzenia i wytrwałość w dążeniu do ich realizacji?
  • Na czym polega zmaganie się z trudnościami?
  • Dlaczego sport kształtuje charakter?
  • Jak podnieść się po porażce?
  • Jak znaleźć „swoją” dyscyplinę?
  • Jaka jest rola osób wspierających i czy zawsze musi to być rodzic?
  • Czym są zdrowe nawyki i jak je w sobie wykształcić?
  • Czym jest samodoskonalenie się i jak sport wpływa na całe nasze życie, nie tylko na jego aspekty związane ze sportem?
  • Co znaczy być mistrzem?

Przesłanie Autorów wspierają wielcy polscy sportowcy, w tym m.in. Maria Andrejczyk, Sylwia Gruchała, Kamila Lićwinko oraz Piotr Małachowski.

materiał prasowy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X