Poradnik

Jak zakwalifikować się na IO Tokio 2020?

W przyszłym roku Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Jedną z olimpijskich dyscyplin jest triathlon. Portal TriathlonLife.pl przybliża drogę do kwalifikacji na tę najważniejszą sportową imprezę. A jest ona dość skomplikowana.

Igrzyska Olimpijskie Tokio odbędą się w przyszłym roku. Rywalizacja będzie trwać od 24 lipca do 9 sierpnia. Obok siatkarzy, piłkarzy, kajakarzy, czy pływaków do rywalizacji staną triathloniści. Proces kwalifikacji w triathlonie jest dosyć skomplikowany. Zawodnicy (a w zasadzie krajowe federacje, gdyż najwyżej sklasyfikowani zawodnicy nie muszą być tymi, którzy pojadą na IO) mogą wywalczyć kwalifikację poprzez wyniki sztafet mieszanych i indywidualnych zawodników.

Kiedy można wywalczyć przepustkę na IO?

Kwalifikacje olimpijskie do rywalizacji indywidualnej trwają 24 miesiące. Zaczęły się 11 maja 2018 roku. Potrwają do 11 maja 2020 roku. Kwalifikacje sztafet trwają nieco krócej. Zaczęły się tak samo, jak indywidualne, ale zakończą 31 marca 2020 roku. 

Podział miejsc na IO

W Tokio w zawodach indywidualnych na dystansie olimpijskim wystartuje 55 kobiet i 55 mężczyzn. Do tego na starcie staną sztafety mieszane złożone z dwóch kobiet i  mężczyzn. To jest nowa dyscyplina olimpijska. Przewidzianych jest 10 sztafet.

Z 55 miejsc 49 zostanie przyznanych na podstawie tzw. Rankingów Olimpijskich (indywidualnego i sztafet). W wielkim skrócie kwalifikacja jest procesem przydzielania miejsc na olimpiadę i przebiega następująco.

Kraje reprezentujące pierwszych 7 sztafet w Rankingu Olimpijskim oraz pierwsze trzy sztafety w Olimpijskich Zawodach Kwalifikacyjnych dla sztafet, które odbędą się w Chengdu, w Chinach 20 maja 2020 otrzymują po dwa miejsca dla kobiet i mężczyzn.

Zobacz też:

Piotr Młynarczyk: Czuję niedosyt po 10-krotnym IM

W tak zwanej symulacji olimpijskiej przepustki są przyznane najwyżej sklasyfikowanym zawodnikom z krajów, których sztafety są w pierwszej dziesiątce. Natomiast narodowe federacje mogą praktycznie wystawić każdego zawodnika/zawodniczkę pod warunkiem, że jest ona/on sklasyfikowany/a do 140 miejsca w Indywidualnym Rankingu Olimpijskim. Następnych 26 miejsc (po 26 dla kobiet i mężczyzn) jest przyznanych zawodnikom według Indywidualnej Klasyfikacji Olimpijskiej z uwzględnieniem limitów dla poszczególnych krajów. Limity są zależne od klasyfikacji zawodników z danego kraju w rankingu (kraj mający trzech  zawodników w top 30 kwalifikuje 3 zawodników).

Podam przykład. Wśród kobiet Wielka Brytania, Włochy i USA mają obecnie trzy miejsca. Kilka państw ma po dwa miejsca. Pozostałe mogą jedynie zakwalifikować jednego zawodnika.

Kolejne pięć miejsc to tzw. ‘nowe flagi’. Obecnie Oceania nie spełnia wymogów Nowej Flagi i miejsce to zostało alokowane do najwyżej sklasyfikowanego zawodnika / zawodniczki w rankingu Indywidualnym. Kolejne dwa miejsca są przyznane gospodarzowi IO, czyli Japonii. Pozostałe dwie przepustki są ‘zaproszeniami’. One zostaną przydzielone przez Olympic Games Tripartite Commission na podstawie aplikacji składanych przez wybrane kraje. Wśród nich nie ma Polski. Te miejsca mają na celu popularyzacje triathlonu w danym kraju, czy regionie. Przykładowo na IO w Rio został zaproszony zawodnik z Jordanii.

Uwzględnione wyniki w rankingu olimpijskim

Według kryteriów ITU każdy triathlonista może wykorzystać przez ten okres kwalifikacyjny 12 najlepszych wyników z dwóch okresów. W pierwszym trwającym od 11 maja 2018 roku do 11 maja 2019 można wykorzystać maksymalnie siedem wyników. Drugi okres trwa od 11 maja 2019 do 11 maja następnego roku. Z niego można uwzględnić też maksymalnie siedem rezultatów. Więc maksymalne wyniki można osiągnąć przy pięciu wynikach z pierwszego okresu i siedmiu z drugiego okresu. Drugi wariant to: sześć wyników z pierwszego i sześć wyników z drugiego. Oprócz tych dwóch wariantów jest jeszcze trzeci, czyli siedem wyników z pierwszego i pięć wyników z drugiego.

Na jakich zawodach można zdobyć punkty do IO?

Można zdobyć punkty kwalifikacyjne do IO w następujących zawodach: ITU World Triathlon Grand Final and 2019 ITU Olympic Test Event; ITU World Triathlon Series Events oraz ITU Triathlon World Cup.

Rafał Medak

Przeczytaj też:

Julia Sanecka: Stęskniłam się za treningami

Oprócz tego jeszcze jest uwzględniany ITU Triathlon Continental Championships, ale z pewnymi warunkami. Maksymalnie dwa wyniki uzyskane w ramach tych zawodów będą się liczyć. Jeśli dany zawodnik uzyska trzy wyniki, to pierwszy nie będzie uwzględniany. Tylko zawodnicy z danego kontynentu ITU Triathlon Continental Championships będą zdobywać punkty.

Wartości punktowe

Najlepszy sportowiec może zdobywać punkty w wymienionych zawodach. 1250 pkt. jest przyznawanych za Wielki Finał Światowego Triathlonu ITU i Olimpijski Test ITU 2019. 1000 punktów jest przydzielonych dla ITU World Triathlon Series. Kolejnym w hierarchii jest ITU Triathlon World Cup. W tych zawodach można zdobyć 500 punktów. Następnie ITU Triathlon Continental Championships oferuje 400 punktów. W przypadku zawodów sprinterskich na dystansie World Triathlon Series lub World Cup wartość będzie wynosić 80 procent wartości standardowych zawodów na dystansie tej samej kategorii. W przypadku zawodów w formacie półfinałowym i finałowym wartość będzie taka sama, jak wartość standardowych zawodów na odległość na tym samym poziomie.

50 najlepszych zawodników zdobywa punkty na wymienionych zawodach. Punkty zostaną zmniejszone o 7,5 procenta na każdej pozycji. Żeby zdobyć punkty, sportowcy muszą ukończyć wyścig w wyznaczonym terminie, który zostanie określony poprzez dodanie pięciu procent do czasu zwycięzcy w przypadku mężczyzn i 8% w przypadku kobiet.

Kwalifikacja drużynowa

Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kwalifikację sztafet. Federacje narodowe mogą wykorzystać w sumie pięć najlepszych wyników do kwalifikacji olimpijskich. Pierwszy okres to: 11 maja 2018 r – 10 maja 2019 r . Z niego można uwzględnić maksymalnie trzy wyniki.  Drugi okres: 11 maja 2019 – 31 marca 2020 r. Z tego okresu też można naliczyć maksymalnie trzy wyniki. Najlepsze wyniki można osiągnąć przy dwóch rezultatach z pierwszego okresu i trzech wynikach z drugiego; lub 3 wyniki z pierwszego i 2 wyniki z drugiego.

Uwzględniane zawody dla sztafet

Żeby uzyskać kwalifikację olimpijską trzeba uzyskać odpowiednią liczbę punktów na poszczególnych zawodach ITU Triathlon Mixed Relay World Championships, ITU Triathlon Mixed Relay Series Events oraz 2019 ITU Triathlon Mixed Relay Olympic Test Event. Jeśli chodzi o ITU Triathlon Mixed Relay Continental Championships to są pewne kryteria. Maksymalnie dwa wyniki mogą być uwzględnione w całym okresie kwalifikacji olimpijskiej. Tylko federacje krajowe z danego kontynentu ITU Triathlon Mixed Relay Continental Championships mogą zdobywać punkty.


Wartości punktowe dla sztafet

Wartości punktowe zdobywane przez najlepszy zespół danych zawodów prezentuje się następująco:

– 1000 pkt. za ITU Triathlon Mixed Relay World Championships

– 800 pkt. za ITU Triathlon Mixed Relay Series Events and 2019 ITU Triathlon Mixed Relay Olympic Test Event

– 500 pkt. za ITU Triathlon Mixed Relay Continental Championships

Dan Mcintosh

Sprawdź także:

Ironman Barcelona. Szybka trasa i dobrze zorganizowana impreza

Z każdą pozycją początkowa wartość punktowa jest pomniejszona o 7,5 procent. Zdobywa punkty tylko jedna drużyna danej narodowości.


Co to jest Nowa Flaga?

Oprócz przedstawionych kryteriów zaliczanych do rankingu olimpijskiego jest też szansa udziału w IO  na podstawie wyników z rankingu ITU (tutaj uwzględnione są też Puchary Kontynentalne i Mistrzostwa Kraju). Jest nią tzw. Nowa Flaga, czyli przepustkę mogą wywalczyć przedstawiciele krajów, które nie mają zawodników, dzięki Rankingom Kwalifikacji Olimpijskiej. Dokładniej to wyjaśnia specjalnie dla TriathlonLife.pl Rafał Medak.

– Nowa Flaga to jest miejsce dla najwyżej sklasyfikowanego zawodnika oraz zawodniczki w rankingu ITU z kraju, który nie ma innych zawodników zakwalifikowanych na podstawie Rankingów Olimpijskich Indywidualnego i Sztafet. Każdy kontynent ma jedno takie miejsce, aby móc wystartować pod Nową Flagą. Zawodnik i zawodniczka muszą znajdować się do 180 miejsca w rankingu ITU – tłumaczy Rafał Medak. – Dan McIntosh jest obecnie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu ITU. On walczy o Nową Flagę. To jest obecnie bardzo trudne zadanie. Szanse na kwalifikacje znacznie zmniejszył upadek przed startem w Hawanie w lutym ubiegłego roku. Kontuzja, która spowodowała upadek wymagała założenia siedmiu szwów na dłoni. Przez to Dan nie mógł pływać ani startować przez prawie dwa miesiące. Przez to forma na pływaniu znacznie ucierpiała. Do dzisiaj się z tym borykamy. Ta kontuzja pozbawiła Dana szansy na zdobycie większej liczby punktów w ‘pierwszym okresie’. On jest w tym momencie na 153 miejscu w rankingu ITU z 995 punktami.

Czytaj też:

Żywienie około treningowe. Co jeść, a o czym zapomnieć!

Na to składają jedynie 59 punkty z pierwszego okresu. Według najbardziej aktualnej symulacji olimpijskiej Nowa Flaga dla Europy przypada Serbowi Ognjenowi Stojanoviciowi. On jest na 70 miejscu ITU z 1635.64 punktami. Jednak nie wszystko jest  stracone. Nie poddajemy się i będziemy walczyć do końca – dodaje Rafał Medak.

Miejsca Polaków w rankingu olimpijskim

Obecnie najwyżej sklasyfikowaną Polką w rankingu kwalifikacji olimpijskiej jest Maria Cześnik. Plasuje się na 104 pozycji z 1003.47 pkt. Pozostałe reprezentantki Polski:

Roksana Słupek poz. 191; 229.70 pkt.

Marta Łagownik poz. 223; 107.57 pkt. 

Alicja Ulatowska poz. 241; 64.36 pkt.

Paulina Klimas poz. 263; 24 pkt.

W kwalifikacji olimpijskiej mężczyzn jest uwzględnionych dwóch Polaków. Kacper Stępniak jest sklasyfikowany na 212 pozycji z 180.48 pkt. Michał Oliwa zajmuje 291 miejsce z 27.94 pkt.

Ranking olimpijski mężczyzn

Ranking olimpijski kobiet

Ranking olimpijski sztafety

 

Przemysław Schenk
foto: materiały prywatne, pixabay, triathlon.org/ITU

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X