Poradnik

Jak wybrać pierwsze zawody triathlonowe?

Lokalizacja

Jednym z najważniejszych kryterium wyboru pierwszych zawodów może okazać się lokalizacja. Być może kusi nas, aby pojechać gdzieś daleko, by wziąć udział w imprezie, której od dawna się przyglądamy. Drugi koniec Polski, inny kraj, a może nawet odległy kontynent? Na to wszystko przyjdzie czas! Na debiut wybierzmy zawody możliwie blisko naszego miejsca zamieszkania. Gdy do startu zostanie niewiele czasu, komfort jakiego uświadczymy dzięki bliskiej lokalizacji będzie dla nas błogosławieństwem. Dzięki temu odpadnie nam konieczność poszukiwania noclegu, długa podróż i stresy związane z obcym środowiskiem.

 

Opinie o zawodach
W kalendarzu imprez triathlonowych w Polsce znajduje się co najmniej kilka takich, które szczycą się mianem wyjątkowo przyjaznym debiutantom. W większości wypadków jest to zupełnie uzasadnione. Co ciekawe, taki status zawodów nie zawsze wiąże się z wielkością imprezy – pośród imprez przyjaznym początkującym znajdują się zarówno jedne z większych, jak i zupełnie kameralne zawody. Warto zaczerpnąć opinii znajomych, a nawet podpytać o to samych organizatorów.

Opinie na temat interesujących nas zawodów mogą być kluczowym aspektem wyboru. Rynek imprez triathlonowych w Polsce jest obecnie silnie obsadzony.

Organizatorzy muszą dokładać wszelkich starań, aby ich przedsięwzięcie było uważane za atrakcyjne i godne polecenia – w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że na kolejną edycję zawodów po prostu nie znajdą się chętni.

W związku z tym można założyć, że oblegane imprezy, na które zapisy kończą się nieprzyzwoicie szybko, to właśnie te z najlepszymi opiniami zawodników.

 

Dystans

Do wyboru dystansu pierwszego triathlonu podejdźmy z pokorą. Podobnie jak nie powinniśmy zaczynać biegania od startu w maratonie, tak w triathlonie nie porywajmy się od razu na połowę Ironmana. To nieprawda, że ściganie w sprincie czy ⅛ Ironmana nie będzie dla nas satysfakcjonujące – wszystko jest kwestią podejścia.

Jeśli uczciwie przyłożymy się do pokonania trasy na maksimum naszych możliwości, będziemy z utęsknieniem wypatrywać mety nawet na najkrótszym z możliwych dystansów!

Trasa

Zdecydowanie warto zapoznać się z trasą, jaką oferują interesujące nas zawody. Choć pierwszy start dobrze jest potraktować zapoznawczo i nie nastawiać się na zaciętą walkę o lokaty, przyjemniej będzie nam startować na trasie, która będzie odpowiadać naszym preferencjom. Ukształtowanie terenu, liczba pętli, krajobrazy – jeśli cokolwiek z wymienionych ma dla nas znaczenie, warto się w tym rozeznać. Zwróćmy także uwagę na to, czy organizator przewiduje formułę rolling startu, czyli startu falowego do pływania. Rozpoczynanie zawodów w kilkuosobowej grupie jest nieporównywalnie bardziej komfortowe niż start masowy, podczas którego często pojawia się legendarna “pralka”.

 

Joanna Skutkiewicz
foto Energy Events

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X