Poradnik

Jak ważna jest regeneracja po treningu?

Nieodzownym elementem każdego dobrze przygotowanego planu treningowego, powinna być optymalna regeneracja mięśni po treningu, aby kolejnego dnia mogły pracować na jak najwyższym poziomie.

Bardzo intensywne treningi sprawiają, że w mięśniach gromadzone są produkty przemiany materii, co pośrednio przyczynia się do obniżenia wydolności organizmu, a w konsekwencji do spadku sił i słabszych efektów na treningu. To samo dotyczy glikogenu mięśniowego, bezpośrednio decydującego o wydolności organizmu.

Stąd tak kluczową kwestią jest odpowiednie zadbanie o regenerację mięśni i stawów. Choć kąpiele solankowe często kojarzą się nam z zabiegami w sanatoriach, to właśnie teraz zaczynają one powracać na szczyty w temacie regeneracji po treningowej. Ale, co warto podkreślić, aby przyniosły one zamierzone skutki, muszą być prawidłowo przygotowane z odpowiednim rodzajem soli.

Kąpiele solankowe – jak działa solanka?

Podczas kąpieli solankowych organizm poddawany jest jednocześnie dwóm czynnikom: wysokiej temperatury samej kąpieli, jak i podwyższonemu ciśnieniu solanki. To połączenie sprawia, że kąpiel zapewnia dużo większe ogrzanie organizmu, niż w przypadku zwykłej kąpieli, w tej samej temperaturze wody.  

Wysoka temperatura i ciśnienie solanki bocheńskiej to silne bodźce, które natychmiast oddziaływają na organizm, m.in. pobudzając system odpornościowy, rozluźniając mięśnie.  Z jednej strony zauważalne jest przyspieszenie krążenia krwi, a co za tym idzie lepsze ukrwienie i dotlenienie organizmu, plus oczyszczenie skóry z toksyn (zbliżone do działania sauny).

Kolejnym pozytywnym aspektem jest redukcja poziomu hormonów stresu: adrenaliny i noradrenaliny oraz zwiększenie hormonu beta-endorfiny, który to odpowiedzialny jest za nasz dobry nastrój. Kolejny pozytywne aspekt kąpieli solankowych, tak bardzo ważny dla osób uprawiających sport, to wspomniana regeneracja. Wiele prac dowodzi, że kąpiele solankowe ułatwiają regenerację uszkodzonych mięśni szkieletowych, dodatkowo chronią je przed obciążeniem oksydacyjnym.

Sól, soli nie równa

Bardzo istotne jest to jaka sól została użyta do przygotowania kąpieli. Jeśli sól nie jest bogata w biopierwiastki, lub gdy dodamy jej zbyt mało do kąpieli, nie uzyskamy efektów wspomnianych powyżej. Często sole użyte w kosmetykach są najzwyklejszą solą kuchenną, która niestety, może co jedynie zmiękczyć wodę.

Coraz częściej pojawiają się produkty z solami morskimi, które w dużej mierze w swoim składzie posiadają bardzo znikome ilości wartościowego jodu. Stąd jednym z najlepszych wyborów jest poszukiwanie soli wydobywanej lokalnie – w Polsce, najlepiej jodowo-bromowych, jaką np. jest sól bocheńska. Jest to naturalny koncentrat minerałów i biopierwiastków.

Domowe SPA

Kąpiel z wykorzystaniem soli daje wyjątkowy, naturalny efekt terapeutyczny od dawna wykorzystywany w lecznictwie uzdrowiskowym, sportowej odnowie biologicznej i rehabilitacji. Ważne jest aby można było taką kąpiel zrobić w domowym zaciszu.

Tym też kierowali się twórcy marki Unit4Men, tworząc Regenerującą sól do kąpieli (https://unit4men.pl/kolekcja/nowosci/regenerujaca-sol-do-kapieli ). Jest to wyjątkowe połączenie czystej soli bocheńskiej z unikalnego złoża solanek jodowo-bromowych, z olejem jojoba, który dzięki wysokiej biozgodności ze skórą, szybko się wchłania i doskonale ją nawilża, nie pozostawiając tłustego filmu. 

To co istotne – sól ta warzona jest tradycyjną, stosowaną  od wieków metodą  panwiową, a sama produkcja odbywa się z zachowaniem standardów wytwarzania produktów leczniczych. Szczególnie w sytuacji z jaką obecnie przytrafiło się wszystkim zmierzyć, ważne jest, aby móc w zaciszu domowym korzystać z zabiegów skutecznych, zapewniających efekt analogiczny, jak podczas wizyty w SPA.

Ważny sposób użycia

Istotne jest prawidłowe przygotowanie kąpieli solankowej w zaciszu domowym, tak aby przyniosła ona zamierzone rezultaty. Po pierwsze bardzo ważna jest ilość dodanej soli. Powinniśmy dozować ok. 200g soli na kąpiel. Zaleca się, aby kąpiel trwała co najmniej 10-15 minut (szczególnie dla osób zaczynających przygodę z kąpielami solankowymi). Maksymalny zalecany czas kąpieli to 20-24 minuty. Wykonuje się je najczęściej trzy razy w tygodniu.

Regenerująca sól do kąpieli Unit4Men Citrus&Musk 700g, cena sugerowana: 79zł

Sól do kąpieli Unit4Men dostępna na: www.unit4men.pl

materiał sponsorowany

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X