Wiadomości

IRONMAN Poland – zmiany i nowości w sezonie 2024. Brak pełnego dystansu w Gdyni

Zawody serii IRONMAN Poland powrócą w sezonie 2024 do trzech miast: Warszawy, Gdyni oraz Poznania. Znamy już daty wszystkich wydarzeń i termin uruchomienia rejestracji. Na zawodników czeka kilka zmian i nowości.

Kalendarz polskich imprez rozgrywanych pod szyldem IRONMAN nie ulegnie w 2024 roku większym zmianom. W dniach 7-9 czerwca areną zmagań zawodników z całego świata będzie Warszawa, w pierwszy weekend sierpnia triathloniści tradycyjnie opanują Gdynię, a zakończenie sezonu nastąpi ponownie w Poznaniu, na przełomie sierpnia i września (30.08 – 1.09).

Te trzy miasta to główne ośrodki triathlonowe w kraju. Każde z nich aktywnie wspiera nas przy organizacji wydarzeń, a przy tym są to miasta doskonale skomunikowane i przygotowane do roli gospodarza międzynarodowych zawodów sportowych. Każda z tych imprez ugruntowała też już swoją pozycję w kalendarzu triathlonowym w Polsce i na świecie. Nie widzimy więc powodu, aby dokonywać tutaj istotnych zmian, ale pojawią się one w programie poszczególnych zawodów – mówi Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

Wspólny mianownik zawodów

Wspólnym mianownikiem wszystkich trzech odsłon IRONMAN Poland 2024 będą zawody serii IRONMAN 70.3, czyli rywalizacja na tzw. „połówce” – 1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem i 21,1 km biegu. Z każdych zawodów będzie można uzyskać kwalifikację na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3. Dodatkowo, wszystkie trzy miasta umożliwią triathlonistom także rywalizację na dystansie olimpijskim (1,5 – 40 – 10 km) w ramach zawodów 5150 Triathlon Series.

W każdym z trzech miast planowany jest także Night Run, czyli rozgrywany późnym wieczorem bieg na dystansie 5 km, z wyjątkową atmosferą i unikalną oprawą mety. To propozycja głównie dla tych, którzy chcą być częścią wydarzeń IRONMAN Poland, ale jeszcze nie są gotowi do startu w trzech dyscyplinach na raz.

Nowością, którą chcemy wprowadzić, są zawody w pływaniu Open Water, rozgrywane dzień przed głównymi wyścigami. Planujemy uwzględnić je w programie zawodów w Warszawie i Poznaniu. Mamy nadzieję, że dzięki temu dołączą do nas pływacy, a dla triathlonistów będzie to doskonała okazja do zrobienia treningu w akwenie, w którym dzień później rozpoczną zmagania triathlonowe – mówi Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

Atrakcje dla najmłodszych

W programie znajdzie się ponownie miejsce na zawody dla dzieci. W sezonie 2024 wszystkie z nich będą rozgrywane pod globalnym szyldem IRONKIDS. Format zawodów nie ulegnie zmianie względem lat poprzednich, co oznacza, że w Warszawie i Poznaniu dzieci wezmą udział w krótkich biegach, natomiast w Gdyni powalczą w formule aquathlonu.

Zmiany w Gdyni

Najwięcej zmian nastąpi w programie Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Najważniejszą z nich będzie brak rywalizacji na pełnym dystansie IRONMAN.

To były wspaniałe trzy sezony z pełnym dystansem w Gdyni. Masa emocji, łzy wzruszenia, niezapomniany klimat wieczornej mety i kwalifikacje na legendarne Mistrzostwa Świata IRONMAN na Hawajach, to rzeczy absolutnie wyjątkowe, które na długo pozostaną w naszej pamięci. „Never say never”. Więc nie wykluczam, że pełny dystans jeszcze kiedyś powróci, ale na chwilę obecną musieliśmy podjąć tą niełatwą decyzję o rezygnacji z tego elementu programu – przyznaje Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

Głównym gdyńskim wyścigiem ponownie będzie zatem rywalizacja na dystansie IRONMAN 70.3. To jednak nie koniec zmian. Podobnie jak w Warszawie i Poznaniu, pojawi się także dystans olimpijski, pod nazwą 5150 Gdynia, dostępny dla zawodników indywidualnych oraz sztafet. Tradycyjny sobotni triathlon sprinterski zostanie natomiast zastąpiony przez nowy format 4:18:4 Gdynia, czyli jeszcze krótszą rywalizację na dystansach 400m pływania, 18 km jazdy rowerem i 4 km biegu.

To format, który swego czasu świetnie sprawdził się w Danii, a następnie IRONMAN wprowadził go również w innych krajach. Chcemy, aby były to zawody dostępne dla każdego – zarówno, jeśli chodzi o dystanse, jak i cenę pakietu startowego. Liczymy, że w ten sposób jeszcze więcej osób spróbuje triathlonu, poczuje te emocje i zakocha się w tej fantastycznej dyscyplinie – tłumaczy Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

Ostatnią z gdyńskich nowości będzie możliwość startu na dystansie IRONMAN 70.3 w trzyosobowych sztafetach. Organizatorzy nie wykluczają, że jeśli ta formuła sprawdzi się w Gdyni, to w kolejnych latach taka opcja pojawi się również w Warszawie i Poznaniu.

Co, gdzie, kiedy?

Podsumowując, program poszczególnych zawodów IRONMAN Poland w sezonie 2024 prezentuje się następująco:

Warszawa:

– 7 czerwca: Night Run (5 km)

– 8 czerwca: IRONKIDS, Open Water

– 9 czerwca: IRONMAN 70.3, 5150 Triathlon Series (w tym: sztafety)

Gdynia:

– 2 sierpnia: IRONKIDS (aquathlon), Night Run (5 km)

– 3 sierpnia: 4:18:4 Gdynia

– 4 sierpnia: IRONMAN 70.3, 5150 Triathlon Series (oba dystanse ze sztafetami)

Poznań:

– 30 sierpnia: Night Run (5 km)

– 31 sierpnia: IRONKIDS, Open Water

– 1 września: IRONMAN 70.3, 5150 Triathlon Series (w tym: sztafety)

Zapisy na Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw już trwają. Rejestracje na główne wyścigi w Gdyni i Poznaniu zostaną uruchomione 30 października o godz. 14:00. W późniejszym terminie pojawi się możliwość zapisania na zawody IRONKIDS, Night Run i Open Water.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X